Kolejna epidemia przed nami? Darmowe szczepienia dla zainteresowanych

echo24.tv 2 godzin temu

— W ramach tej kampanii chcemy promować szczepienia ochronne. Przede wszystkim, przypominając wrocławianom o tym, iż te szczepienia są integralną częścią zdrowego stylu życia i tak jak dbamy o dietę, o ruch, o zdrowy sen, tak samo, powinniśmy pamiętać o tym, żeby się zaszczepić, bo bez tego tak naprawdę zdrowy styl życia jest dziurawy — wyjaśnia Piotr Wanatowicz, koordynator kampanii „Wrocław się Szczepi”

— Zależy nam na tym, aby przekazywać rzetelną wiedzę na temat szczepień. Mówić o tym, iż szczepienie się nie jest tylko indywidualna ochrona przed groźbą zakażenia, ale to jest nasza wspólna odpowiedzialność — mówi Joanna Nyczak, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych urzędu miejskiego Wrocławia.

— Wrocław od wielu lat jest liderem szczepień na arenie międzynarodowej. Szczepiliśmy przez 13 lat wrocławskie nastolatki przeciwko HPV i dzięki temu udało się zaszczepić 27 tysięcy chłopców i dziewcząt w wieku 13 lat, osiągając najwyższy poziom wyszczepialności w Polsce prawie 73% — dodaje Joanna Bisiecka-Szymczak z biura prasowego urzędu miejskiego Wrocławia.

Jak wynika z danych Stacji Samitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, to ponad 8 tysięcy nastolatków zaszczepionych od 1 czerwca 2023 roku.

— Chcemy, aby było lepiej, ale i tak mamy statystykę, która przekracza średnią dla Polski. To praca wielu lat wstecz, 13 lat programu samorządu Wrocławia. Nasza instytucja partnerowała temu przedsięwzięciu między innymi w koordynacji działań edukacyjnych adresowanych zarówno do rodziców jak i do uczniów i myślę, iż edukacja przynosi sukces w szczepieniu, dlatego przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Edukacji Narodowej materiał chcemy, aby również był bardzo szeroko popularyzowany przede wszystkim wśród rodziców, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu swojego dziecka, ale także, aby o zdrowiu i o tym, co może poprawiać kondycję człowieka przez całe życie, rozmawiały także dzieci — podkreśla Iwona Krzyżanowska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

— Wyróżniamy się tą organizacją, wiedzą, doświadczeniem. Już nie tylko program polski, który zaczerpnął po różnych spotkaniach i wymianie doświadczeń lekcje z Wrocławia, ale inne kraje zaczynają czerpać tę wiedzę. Na kongresach międzynarodowych miałam okazję opowiadać o tym, jak działaliśmy przez te 13 lat i z jak dobrym efektem i w tej chwili przedstawiciele krajów, które chciałby poprawić swoje efekty takie jak Francja czy Niemcy, faktycznie czerpią z naszego doświadczenia i wprowadzają podobne interwencje w swoich regionach — informuje dr n. med. Kamila Ludwikowska, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Profesor Leszek Szenborn uważa, iż dużym problemem wśród społeczeństwa jest brak dostatecznej wiedzy na temat korzyści, jakie niosą ze sobą szczepienia.

— Uważam, iż to nie jest tylko, iż ci, co chcą, ale nie zawsze o tym wiedzą. Niestety wraz z wprowadzeniem nowych szczepionek do kalendarza choćby nie wszyscy lekarze się tym interesują, bo się zajmują czymś innym i nie ma jakiejś szerokiej akcji edukacyjnej w całym kraju. Wszystko jest zrzucone na barki lekarzy, którzy chcą się tym zajmować. Myślę, iż tutaj jest też bariera. Ten program jest nie tylko do mieszkańców, ale również po to, by przypomnieć lekarzom, bo obowiązkiem ustawowym każdego lekarza jest informowanie o szczepieniach dostępnych w Polsce — mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Po to, by promować akcje jeszcze efektywniej, przeszkolono 170 przedstawicieli placówek medycznych i edukacyjnych we Wrocławiu.

— Mamy dostępny dla grup zagrożonych, jak osoby 65+ darmowe szczepienia przeciwko grypie. My tutaj rozmawiamy o szczepieniach przeciwko HPV dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Nowa edycja ruszyła od września tego roku. Rodzice mają możliwość bezpłatnego zaszczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu czy innemu wirusowi, który odpowiada za nowotwory zarówno szyjki macicy, głowy, szyi, ale też jąder czy odbytu — wylicza Joanna Nyczak, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych urzędu miejskiego Wrocławia.

— Program szczepień ochronnych w Polsce w ubiegłym roku, bardzo się wzbogacił. Mamy nowe szczepionki, nowe organizacje, bezpłatne szczepki dla kobiet w ciąży. 15 października krztusiec stał się szczepionką dla kobiet w ciąży. choćby się pojawiła szczepionka przeciw zakażeniom RSV, która niestety jest odpłatna, ale jest. Czy dla ludzi świadomych, którzy chcą poprawić szanse na urodzenie zdrowego potomstwa jest po prostu do zastosowania. O tym trzeba mówić i my, w naszym programie „Wrocław się Szczepi” będziemy mówić o wszystkich szczepieniach możliwych, żeby rozpropagować możliwość korzystania z tych bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla osób z grup ryzyka, refundowanych szczepionek przeciwko półpaścowi. To jest coś, co możemy zrobić — informuje prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Beata Żarska, od wielu lat zajmuje się edukacja młodzieży na temat profilaktyki szczepień.

— Ja uważam, iż nauczyciele mogą zmieniać świat i w tym przypadku nasza rola jest tutaj nieoceniona, ponieważ edukacją dotyczącą profilaktyki zachorowań i dotyczącą szczepień zajmuję się już od kilkunastu lat w naszej szkole. To muszę powiedzieć, iż bardzo wielką naszą rolą jest to, iż dzieci wiedzą, dlaczego są szczepione. Wiedzą, po co mają te szczepionki, wiedzą, co może się wtedy wydarzyć i wiedzą, iż to może powodować uniknięcie wielu trudności — mówi Beata Żarska, nauczycielka biologii ze szkoły podstawowej nr 68 we Wrocławiu.

— Ze szczepieniami jest tak, jak z biletem w tramwaju. Szczepienia są obowiązkowe, nieprzymusowe w tramwaju też każdy ma obowiązek jechać z biletem, ale jak nie ma kontroli, to nikt się nie dowie i się udaje i w życiu nam też tak się wielokrotnie się udaje. Czasami nie, jak przyjdzie kontroler, w tym przypadku to będzie epidemia, pandemia — dodaje prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Idź do oryginalnego materiału