Wszyscy wiemy, jak istotny jest zdrowy sen. Podczas snu rozluźniają się napięcia w ciele, serce zwalnia, wyrównuje się tętno, a nasz organizm może zregenerować siły. Prawidłowy sen zapewnia nam równowagę psychiczną, dba o kondycję naszego mózgu i odporność, a także pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Wszelkie zaburzenia jakości lub długości snu będą niekorzystnie wpływać na stan naszego ciała i umysłu. jeżeli dbamy o prawidłową higienę snu, a problem przez cały czas się pojawia, warto zainteresować się dodatkowym wsparciem.
Kołdra obciążeniowa – co to takiego?
Kołdra obciążeniowa, nazywana również kocem sensorycznym, wygląda zupełnie jak zwykła kołdra, różni się natomiast wypełnieniem. W środku znajduje się ocieplina ze szklanymi mikrokulkami, które wywołują równomierny, łagodny nacisk na całe ciało. Kołdry obciążeniowe są dość ciężkie i w zależności od potrzeb mogą ważyć od kilku do choćby kilkunastu kilogramów. Ich głównym zadaniem jest stymulowanie receptorów czucia głębokiego, czyli propriocepcji. Układ ten jest odpowiedzialny za odczuwanie ruchu ciała i jego lokalizację w przestrzeni. Wykorzystywane są do tego receptory położone w całym ciele, głównie w ścięgnach i mięśniach. jeżeli nie funkcjonuje on prawidłowo, mogą pojawiać się problemy z napięciem mięśniowym, koordynacją czy choćby zaburzenia natury psychicznej.
Co daje spanie pod kołdrą obciążeniową?
Sen i odpoczynek pod kołdrą obciążeniową to czysta przyjemność. Równomierny i głęboki nacisk ułatwia zasypianie i sprawia, iż sen jest głęboki i spokojny. Pobudzany jest wtedy przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za regenerację organizmu. Spanie pod kołdrą pomaga wyciszyć się po intensywnym dniu, niweluje stres i pomaga zmniejszyć napięcia mięśniowe. Otulenie się kocem sensorycznym przypomina przytulenie, co daje poczucie bezpieczeństwa i wprowadza ciało w stan głębokiego odprężenia. Regularne używanie kołdry obciążeniowej jest pomocne w redukcji dolegliwości bólowych.
Spanie pod kocem sensorycznym wpływa także na układ hormonalny. Sprzyja produkcji melatoniny, która jest odpowiedzialna za mocny sen i regulowanie rytmu dobowego. Oprócz tego wspomaga uwalnianie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Przekłada się to na zmniejszenie poziomu stresu i lęku, poprawę samopoczucia i większy komfort psychiczny w życiu codziennym.
Kołdra obciążeniowa – dla kogo?
Kołdrę obciążeniową szczególnie poleca się osobom cierpiącym na:
- Bezsenność i zaburzenia snu,
- Stany lękowe,
- Niepokój i ataki paniki,
- Przewlekły stres,
- ADHD i ADD,
- Zespół Aspergera i spektrum zaburzeń autystycznych,
- Chorobę Alzheimera lub Parkinsona,
- Zaburzenia integracji sensorycznej,
- Chroniczny ból,
- Depresję,
- Nerwicę,
- Chorobę dwubiegunową.
W przypadku problemów z układem krążenia, ciśnieniem, astmą, zaburzeniami oddechu, bezdechem sennym lub cukrzycą – używanie kołdry należy skonsultować z lekarzem.
Jak dobrać kołdrę obciążeniową? Kilka wskazówek
Aby kołdra obciążeniowa spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrana. Oprócz odpowiedniego rozmiaru – dopasowanego do wielkości łóżka i własnych preferencji, musi być również uwzględniona masa ciała. adekwatnie dobrane obciążenie będzie dawało równomierny nacisk, a jednocześnie nie ograniczy swobody ruchów. Przyjmuje się, iż waga kołdry obciążeniowej powinna wynosić ok. 10% masy ciała dorosłego użytkownika. W przypadku koców sensorycznych dla dzieci – ich waga powinna stanowić ok. 10-15% masy ciała dziecka. jeżeli obliczenia wahają się między dwoma wersjami wagowymi, warto wybrać tą cięższą opcję. istotny jest także materiał, którym kołdra będzie powleczona. Naturalne i przewiewne materiały (np. bawełna lub len) zapewnią komfort termiczny zarówno w zimie, jak i w lecie.