Kolana koślawe – częsty problem u dzieci w wieku przedszkolnym

pegaz.la 1 rok temu
Zdjęcie: Kolana koślawe – częsty problem u dzieci w wieku przedszkolnym


Kolana koślawe to takie ułożenie nóg, w którym oś podudzi jest odchylona względem osi ud na zewnątrz, przez co kończyny dolne układają się w kształt litery X. Stopień koślawości badany jest poprzez pomiar odległości między kostkami przyśrodkowymi przy złączonych kolanach. Prawidłowo nie powinna ona przekraczać 5 cm. Koślawość u dzieci do 6. roku życia jest fizjologiczna, ale gdy jest ona zbyt duża, należy wdrożyć odpowiednią terapię.

Przyczyny

Podstawową przyczyną tworzenia się tej wady jest obniżone napięcie mięśniowe, ale może się również utworzyć na skutek szybkiego wzrostu dziecka, nadwagi, przebytej krzywicy lub współistniejącego płaskostopia.

Odpowiednie działania mogą zatrzymać postęp, a choćby skutecznie skorygować koślawość kolan. Przede wszystkim dziecko powinno:

  • unikać siedzenia w kształcie litery W,
  • unikać długiego przebywania w pozycji stojącej, zwłaszcza w rozkroku,
  • zredukować nadwagę, jeżeli taka występuje – z pomocą rodziców,
  • zamiast siadu w kształcie litery W należy nakłonić dziecko do siadania „po turecku”,
  • dziecko powinno podjąć aktywność fizyczną taką jak: jazda na rowerze, pływanie, jazda konna i wiele innych. Istotne jest również wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych oraz kształtowanie nawyku prawidłowej postawy stojącej i chodu.

Cele rehabilitacji

Celem rehabilitacji jest rozluźnienie przykurczonych tkanek (boczna strona uda i kolana) i wzmocnienie rozciągniętych (przyśrodkowa strona uda i kolana) oraz uzyskanie prawidłowej stabilności i obciążenia kończyn dolnych. W tym celu stosuje się: masaż i inne techniki mięśniowo-powięziowe, terapię manualną oraz zaleca się wykonywanie ćwiczeń. Dla utrwalenia efektów warto zaopatrzyć dziecko w odpowiednie obuwie korekcyjne.

Podsumowując, kolana koślawe to częsty problem wśród dzieci, ale odpowiednio gwałtownie wprowadzona i adekwatnie dobrana terapia połączona z kształtowaniem adekwatnych nawyków może tę wadę skorygować. Dlatego o ile zauważymy u swojej pociechy ustawienie kończyn dolnych w kształt litery X, zapiszmy dziecko na wizytę u lekarza rehabilitacji lub bezpośrednio do fizjoterapeuty, aby w porę zapobiec niewłaściwemu obciążaniu stawów kolanowych i wesprzeć prawidłowy rozwój ruchowy dziecka.

Idź do oryginalnego materiału