Kolagen w ciąży – jaki wybrać i jak prawidłowo suplementować?

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Archiwum


W ostatnich latach wciąż prowadzone są badania dotyczące wpływu kolagenu na organizm, a różne środowiska medyczne i dietetyczne wciąż spierają się na temat tego, czy może dojść do niedoboru kolagenu w diecie. Zdania są podzielone, jednak wiele badań przemawia na korzyść włączenia dziennej dawki kolagenu.

Czy kobieta w ciąży również może czerpać korzyści płynące z suplementacji?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy picie kolagenu w ciąży przynosi efekty, czy jest bezpieczne i czy warto stosować suplementację również w okresie karmienia piersią. Zapraszamy!

Suplementacja w ciąży – jak ją prawidłowo rozpocząć?
Rozpoczynając suplementację kolagenu w ciąży, pierwszym i najważniejszym krokiem zawsze będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Lekarz jest w stanie ocenić indywidualne potrzeby oraz zalecić, czy suplementacja kolagenu będzie bezpieczna i korzystna. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ciąża to czas, gdy organizm kobiety przechodzi wiele zmian i wymaga szczególnej uwagi.

Podczas suplementacji kolagenu w ciąży ważne jest monitorowanie tego, jak reaguje na nią organizm. Jakiekolwiek niepokojące objawy powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem. Należy pamiętać, iż regularne wizyty kontrolne są istotne nie tylko w kwestii obserwowania rozwoju dziecka, ale także dostosowywania zaleceń dotyczących diety, aktywności i suplementacji do zmieniających się potrzeb przyszłej mamy.

Kolagen w ciąży – czy można zażywać kolagen w ciąży?
Suplementacja kolagenu w ciąży jest tematem, który budzi zainteresowanie wielu kobiet, jednak należy mieć świadomość, iż dostępne informacje na ten temat są stosunkowo ograniczone. Większość badań skupia się na ogólnych korzyściach płynących z suplementacji kolagenu (wsparcia zdrowia skóry, wysuszonych włosów, paznokci i kondycji stawów), nie koncentrując się bezpośrednio na kobietach w ciąży.

Obecnie nie ma dużej liczby badań naukowych dotyczących picia kolagenu w ciąży, które jednoznacznie określałyby bezpieczeństwo i skuteczność suplementacji kolagenu specjalnie w kontekście wpływu na zdrowie kobiet spodziewających się dziecka. Większość dostępnych informacji opiera się na ogólnych badaniach dotyczących kolagenu, a nie na badaniach przeprowadzanych wyłącznie wśród kobiet ciężarnych.

Warto jednak zauważyć źródła sugerujące, iż kolagen w ciąży może wspomagać zdrowy wygląd skóry i tym samym pomagać w walce z rozstępami. Istnieją różne typy kolagenu (np. rybi, wołowy, hydrolizowany), a każdy z nich może mieć nieco inne adekwatności i poziom przyswajalności. Wybór odpowiedniego rodzaju kolagenu powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem.

Kolagen a karmienie piersią – czy można przyjmować kolagen przy karmieniu piersią?
Podobnie jak w przypadku stosowania suplementacji w ciąży efekty przyjmowania kolagenu podczas karmienia piersią nie są jednoznacznie potwierdzone w badaniach naukowych, ponieważ brakuje analiz bezpośrednio odnoszących się do przyjmowania kolagenu przez kobiety będące bezpośrednio po porodzie. Należy jednak zaznaczyć, iż niektóre badania sugerują, iż kolagen może wspierać zdrowie skóry i tkanki łącznej, co może być korzystne dla kobiet w okresie połogu.

Z punktu widzenia medycznego zaleca się, aby kobiety karmiące piersią przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji (w tym także kolagenu) skonsultowały się z lekarzem. Specjalista może ocenić, czy suplementacja będzie bezpieczna i odpowiednia, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby zdrowotne matki i dziecka.

Warto podkreślić, iż kolagen należy do składników odżywczych naturalnie występujących w zbilansowanej diecie i może być dostarczany do organizmu w postaci żywności. Źródłem kolagenu są np. buliony kostne czy mięso ryb. Jednakże w przypadku suplementów szczególnie ważne jest, aby upewnić się, iż produkt jest wysokiej jakości i nie zawiera dodatków, które mogłyby być szkodliwe dla matki lub dziecka karmionego piersią.

Kolagen w ciąży i podczas karmienia piersią – korzyści ze stosowania kolagenu
Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim organizmie i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu integralności skóry, elastyczności naskórka, zdrowego wyglądu włosów i paznokci, zdrowia stawów, tkanki łącznej oraz stanowi główny budulec kości.

W kontekście ciąży i karmienia piersią pozytywne adekwatności suplementacji kolagenu mogą obejmować wsparcie zdrowia skóry, co może pomóc w walce z rozstępami, a także poprawę zdrowia stawów i wzmocnienie kości, które mogą być obciążone podczas ciąży, połogu i okresu karmienia piersią.

Mechanizm działania kolagenu polega na wspieraniu regeneracji i naprawy tkanki łącznej, co jest istotne zarówno w czasie, gdy ciało ciężarnej kobiety przechodzi znaczące zmiany, jak i w okresie regeneracji mięśni macicy po porodzie.

Jaki kolagen w trakcie ciąży stosować?
Wybór odpowiedniego suplementu diety jest kluczowy. Szukając kolagenu, warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz upewnić się, iż jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Należy uważnie czytać etykiety i skład kolagenowych suplementów – zwracać uwagę na sztuczne dodatki, wypełniacze czy słodziki oraz dodatek składników, które będą korzystnie wpływać na działanie kolagenu – witamina C, cynk, aminokwasów (np. proliny) czy kwas hialuronowy.

Jaki kolagen w ciąży wybrać – rodzaje suplementów dostępnych na rynku
Rozważając suplementację, wiele kobiet z pewnością zastanawia się, jaki kolagen do picia w ciąży będzie najskuteczniejszy i jednocześnie w pełni bezpieczny. W tej kwestii warto znać kilka podstawowych pojęć oraz najważniejsze różnice między poszczególnymi rodzajami kolagenów i ich potencjalnym działaniem.

Wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na ten w formie peptydów, które charakteryzują się stosunkowo wysoką biodostępnością. Oznacza to, iż organizm z łatwością może je przyswoić, zmetabolizować i wykorzystać.

Kolagen rybi w formie peptydów wykazuje lepszą skuteczność i często jest uważany za efektywniejszy we wspieraniu zdrowia skóry, kondycji włosów i paznokci.

Natomiast kolagen wołowy jest pozyskiwany z kości i ścięgien zwierząt, jest bogatym źródłem kolagenu typu I i III, które są ważne dla skóry, zdrowia kości i tkanki łącznej. Jest to dość popularna forma preparatów kolagenowych, głównie ze względu na swoją dostępność, łatwą przyswajalność i skuteczność.

Na rynku dostępne są różne rodzaje suplementów diety. Kobiety mogą wybierać spośród kolagenów naturalnych, hydrolizowanych kolagenów, preparatów w proszkach lub płynnych kolagenów do picia w ciąży. Szeroki wybór kolagenów można znaleźć u polskiego producenta suplementów formeds.pl.

Podczas wyboru preparatu kolagenowego ważne jest, aby uwzględnić indywidualne preferencje oraz potrzeby zdrowotne, a także skonsultować wybór z lekarzem. Różne rodzaje kolagenu mogą mieć różne działanie i skuteczność w zależności od indywidualnego metabolizmu i stanu zdrowia. Przy wyborze suplementu diety warto także zwrócić uwagę na jakość produktu i upewnić się, iż jest on odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Bezpieczne dawki kolagenu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią
Określenie bezpiecznych dawek kolagenu dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest trudne, ponieważ brakuje specyficznych badań i wytycznych skupiających się wyłącznie na tej grupie.

Ze względu na brak konkretnych badań naukowych dotyczących suplementacji kolagenu w tych okresach większość zaleceń opiera się na ogólnych dawkach rekomendowanych dla dorosłych. Zwykle zalecane dzienne dawki kolagenu dla dorosłych mieszczą się w zakresie od kilkuset miligramów do kilku gramów na dzień.

Warto kierować się zaleceniami producentów, które są umieszczone na preparatach konkretnych kolagenów dla kobiet w ciąży lub kolagenów dla matek karmiących, ponieważ ostateczna dawka preparatu będzie zależała od jakości, formy, stężenia samego kolagenu i dodatku innych substancji aktywnych.

Bibliografia:
Baginski, L., Winter, M., Bailey, T. S., Capobianco, S., & Granese, M. (2016). Response to Hydrolyzed Collagen Protein Supplementation in a Cohort of Pregnant and Postpartum Women. J Preg Child Health, 3(275), 2.
Raczyński, P., Kubik, P., & Niemiec, T. (2006). Zalecenia dotyczące suplementacji diety u kobiet podczas planowania ciąży, w ciąży iw czasie karmienia piersią. Ginekol. Prakt, 4, 2-7.
Findik, R. B., Ilkaya, F., Guresci, S., Guzel, H., Karabulut, S., & Karakaya, J. A. L. E. (2016). Effect of vitamin C on collagen structure of cardinal and uterosacral ligaments during pregnancy. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 201, 31-35.
Kaziród, K., Hunek, A., Zapała, M., Wiśniewska-Skomra, J., Chmielarz, K., Tylutka, K., & Hapon, A. (2023). Suplementacja kolagenem-czy przynosi realne korzyści?.
Świderski, F., Czerwonka, M., & Waszkiewicz-Robak, B. (2009). Hydrolizat kolagenu-nowoczesny suplement diety. Przemysł Spożywczy, 63(4), 42-44.
Formentini, E. (2021). Nadmierne wypadanie włosów–racjonalna fitoterapia i suplementacja diety.
Choi, F. D., Sung, C. T., Juhasz, M. L., & Mesinkovsk, N. A. (2019). Oral collagen supplementation: a systematic review of dermatological applications. J Drugs Dermatol, 18(1), 9-16.
Idź do oryginalnego materiału