Eastman Kodak tymczasowo wstrzymał całą produkcję filmową. Wiadomość ta jest częścią listopadowego przestoju, który umożliwi firmie modernizację fabryki w Rochester w stanie Nowy Jork. według raportu autorstwa Foto Kosmo. Decyzję ogłosił 13 listopada dyrektor generalny Kodaka, Jim Continenza, podczas ogłoszenia wyników kwartalnych firmy za trzeci kwartał 2024 roku. Ulepszenia pomogą firmie Kodak sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na kliszę.
„Wzrosła sprzedaż naszych filmów, zarówno w przypadku filmów kinowych, jak i filmów nieruchomych oraz innych filmów. Tak więc na planie filmowym zamykamy fabrykę w listopadzie, całkowicie ją zamykamy” – powiedział Continenza podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych. „Kontynuujemy inwestycje w nasz proces produkcyjny, choć musimy go całkowicie zamknąć, aby wnieść światło w ciemność, prawda? Film kręcony jest w ciemności.”
Nie oczekuje się, aby ulepszenia fabryki miały wpływ na dostępność kliszy Kodaka, ponieważ firma zwiększyła produkcję w miesiącach poprzedzających zamknięcie fabryki. Foto Kosmo. „W listopadzie będziemy modernizować fabrykę, wkładając w nią więcej inwestycji, co również spowodowało, iż w tym kwartale wydaliśmy więcej środków pieniężnych na gromadzenie zapasów” – powiedział Continenza.
W 2020 r. firma Kodak ogłosiła, iż w latach 2015–2019 ponad dwukrotnie zwiększyła produkcję filmów fotograficznych po latach spadku popytu spowodowanego pojawieniem się fotografii cyfrowej, według Foto Kosmo. Podczas rozmowy telefonicznej w sprawie wyników finansowych w 2023 r. Continenza potwierdziła zaangażowanie firmy Kodak do „produkcji filmów, dopóki istnieje zapotrzebowanie ze strony filmowców i fotografów na całym świecie”.
Nie tylko hollywoodzcy filmowcy, tacy jak Christopher Nolan (który nakręcił Oppenheimera na wielkoformatowym filmie kolorowym i czarno-białym firmy Kodak), którzy przez cały czas zajmują się fotografowaniem dzięki kliszy. Pokolenie Z, które dorastało wśród aparatów cyfrowych, tak ma przyjęła wyjątkową estetykę fotografii analogoweja także proces, który wymaga od fotografów bardziej celowego i przemyślanego wyboru kadrowania i ustawień aparatu.