Od 2025 roku wykonamy więcej zabiegów u dentysty za darmo. Nowa proteza na NFZ to rewolucja

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Anna Krasko/ Agencja Wyborcza.pl


Nowy rok często wiąże się ze zmianą przepisów, co obejmuje także Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2025 roku przybyło sporo zabiegów stomatologicznych, które osoby ubezpieczone wykonają bezpłatnie. Wśród nich została uwzględniona proteza overdenture. To ważna informacja dla osób borykających się z bezzębiem.
Leczenie stomatologiczne może być bardzo drogie, przez co wiele osób nie podejmuje leczenia. Niestety stan uzębienia ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie, zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Dlatego też warto wiedzieć, jaką pomoc w tym zakresie może nam zaoferować Narodowy Fundusz Zdrowia. O dotychczasowej "ofercie" pisaliśmy w poprzednim artykule. Jakie są zatem nowości?


REKLAMA


Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma choćby szczoteczki do zębów


Co jest za darmo u dentysty na NFZ? Od 2025 roku refundacja obejmie więcej zabiegów
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2024 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 2 stycznia 2025 roku, a większość jego punktów weszła w życie już następnego dnia, czyli 3 stycznia. Z dokumentu tego dowiadujemy się, iż w ramach NFZ możemy wykonać m.in.:


zdjęcie pantomograficzne z opisem (zdjęcie warstwowe ukazujące głębsze struktury szczęki i stawów);
nietraumatyzujące unieruchomienie zębów w przypadku zwichnięć i złamań korzenia, złamań wyrostka zębodołowego, replantacji zęba wybitego przez dzieci i młodzież;
zdjęcie szyny przy wymianie unieruchomienia lub zakończeniu leczenia zachowawczego złamania szczęk.


W rozporządzeniu uwzględniono również szereg zabiegów dla dzieci, w tym znieczulenie ogólne u dzieci "niewspółpracujących", które jest zarazem jedynym punktem wchodzącym w życie od 1 stycznia 2026 roku. Duże zainteresowanie wzbudza jednak przede wszystkim możliwość wykonania protezy całkowitej górnej i dolnej o charakterze overdenture opartej na zabezpieczonych korzeniach zębowych. Na czym to polega?


Proteza overdenture finansowana z NFZ poprawi jakość życia wielu osób. Warto rozważyć ją przy bezzębiu
Proteza overdenture to rozwiązanie dla osób z bezzębiem, czyli całkowitym brakiem uzębienia. Jak wyjaśnia portal infodent24.pl, jest to proteza ruchoma osadzona na filarach, którymi mogą być zęby własne pacjenta lub implanty. Mocowanie w tym przypadku odbywa się dzięki specjalnych zatrzasków. Do głównych zalet protezy overdenture należy przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej (w tym spożywania choćby twardych potraw i odzyskanie prawidłowej wymowy), zmniejszenie stopnia zaniku wyrostka zębodołowego oraz uniknięcie niekorzystnych zmian rysów twarzy.Zobacz też: Rewolucja w składkach zdrowotnych. W 2025 roku przedsiębiorcy zapłacą mniej, ale nie wszyscyW ramach NFZ pacjent otrzyma protezę akrylową górną lub dolną na zabezpieczonych korzeniach zębów. Warunkiem koniecznym jest to, iż korzenie zębów zostały wcześniej przeleczone endodontycznie, nie wymagają usunięcia i w związku z tym mogą służyć jako podparcie dla protezy. Zaopatrzenie w taką protezę przysługuje pacjentowi raz na pięć lat. Ograniczenie to nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów w obrębie twarzoczaszki. Infodent24.pl podkreśla, iż w Polsce na bezzębie cierpi aż dziewięć milionów osób. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, na które powołuje się "Rzeczpospolita", protezy overdenture wykonywane na Fundusz będą kosztować od 15,8 do 22,62 mln zł rocznie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału