Kobiety z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi są zagrożone NAFLD

termedia.pl 2 lat temu
Zdjęcie: 123RF


Zespół koreańsko-brytyjski zbadał zależność cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia u kobiet od występowania stłuszczeniowych chorób wątroby.

Ponieważ metabolicznie zależna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) oraz niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) są często trudne do oddzielenia i odróżnienia, naukowcy postanowili potraktować je wspólnie jako niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD).

Jak stwierdzono, ta choroba o charakterze przewlekłym nie jest powiązana ze spożyciem alkoholu, a zwłaszcza ze spożyciem nadmiernym. w tej chwili nie istnieje terapia NAFLD, a jedynymi środkami prewencji są dieta i aktywny tryb życia.

Naukowcy dokonali analizy danych pochodzących od 72 092 kobiet z Korei Południowej z medianą wieku poniżej 40 lat. Jak się okazało w trakcie analizy, około 28 proc. badanych kobiet miało długie lub nieregularne cykle miesiączkowe, a u 7 proc. z nich zdiagnozowano NAFLD.

Naukowcy dokonali powtórnej analizy danych cztery lata później i odkryli, iż nowe przypadki NAFLD wystąpiły u prawie 9 proc. kobiet. Wszystkie należały do grupy z długimi lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Dane te wykazały, iż istnieje związek między długimi lub nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi u kobiet przed menopauzą a zwiększonym ryzykiem NAFLD.

Jak stwierdził jeden z badaczy, dr Seungho Ryu z Sungkyunkwan z University School of Medicine w Seulu, analizy danych już wcześniej wykazywały, iż długie lub nieregularne cykle miesiączkowe można powiązać z cukrzycą typu 2 i chorobami układu krążenia, ale okazało się także, iż są one związane z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). – Tego nie można tak po prostu wyjaśnić nadwagą czy otyłością, bowiem procent kobiet z nadwagą lub otyłych w grupie chorych nie odbiegał od średniej – zauważył.

Zdaniem badacza, kwestia ta wymaga rozpoczęcia szerszych badań, ponieważ ryzyko wystąpienia NAFLD w tej grupie może być znaczne.

Opracowanie: Marek Meissner
Idź do oryginalnego materiału