Badania naukowców dowiodly, iż kobiety po 40. z podwyższonym ciśnieniem krwi (BP) lub nadciśnieniem po trzrech dekadach są zagrożone wystąpieniem sztywności tętnic. Wzorca tego nie zaobserwowano u mężczyzn w tym samym wieku.
Naukowcy zbadali, czy płeć ma wpływ na związek między ciśnieniem krwi w średnim wieku a sztywnością tętnic w późniejszym życiu. Główną autorką była dr n. med. Ester Kringeland ze Szpitala Uniwersyteckiego Haukeland w Bergen w Norwegii. Wyniki badania nazwanego „Hordaland Health Study” opublikowano 28 czerwca 2025 r. w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology”.
Ciśnienie krwi zmierzono u 1127 kobiet i 938 mężczyzn w średnim wieku 42 lata (wartość wyjściowa). Pacjenci zostali sklasyfikowani jako: ciśnienie krwi bez nadciśnienia (<120/70 mmHg), ciśnienie krwi z nadciśnieniem (120–139/70–89 mmHg) oraz nadciśnienie tętnicze (≥140/90 mmHg). Zwiększoną sztywność tętnic stwierdzono, gdy prędkość fali tętna w tętnicy szyjnej i udowej (cf-PWV) > 10 m/s.
Związki między ciśnieniem krwi na początku badania a zwiększoną sztywnością tętnic 27 lat później oceniono w analizie regresji logistycznej, skorygowanej o wyjściowy wskaźnik masy ciała, cukrzycę, palenie tytoniu, tętno, lipidy, wiek i wykształcenie, i wyrażono jako iloraz szans (OR) i 95% przedziały ufności (CI).
Na początku badania 62% kobiet i 67% mężczyzn miało podwyższone ciśnienie krwi, a 9% kobiet w porównaniu do 26% mężczyzn miało nadciśnienie ( P < 0,001). W trakcie obserwacji 17% kobiet i 31% mężczyzn miało zwiększoną sztywność tętnic ( P < 0,001). W skorygowanej analizie, podwyższone ciśnienie krwi lub nadciśnienie na początku badania w porównaniu z niepodwyższonym ciśnieniem krwi wiązały się ze zwiększoną sztywnością tętnic 27 lat później u kobiet, ale nie u mężczyzn.
W podsumowaniu autorzy przekazali, iż u kobiet z podwyższonym ciśnieniem krwi w średnim wieku ryzyko było dwukrotnie wyższe, a u osób z nadciśnieniem czterokrotnie wyższe niż u badanych z prawidłowym ciśnieniem krwi. U mężczyzn nie zaobserwowano takiego związku. Naukowcy podkreślili też ogromną rolę kontroli ciśnienia tętniczego kobiet w średnim wieku. Ich zdaniem jest kluczowa w prewencji chorób układu krążenia w przyszłości.