Sieć zalały artykuły o "masowych likwidacjach". Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej wywracają do góry nogami organizację pracy niezależnych pielęgniarek i położnych. Nie wszystkie bowiem działają w ramach POZ, tylko świadczą własne usługi i są zatrudniane np. w przychodniach. Łącznie jest ich aż 1600.
Kontrowersyjne zmiany w służbie zdrowia. Pacjenci stracą możliwość wyboru pielęgniarki i położnej
Portal prawo.pl informuje, iż nowe regulacje wynikają z ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej z 27 października 2017 r. Zakładała, nowy model organizacyjny przychodni wdrażany będzie etapowo do końca 2024 roku, czyli rewolucja w pełni wchodzi w życie już dwa tygodnie.
1 stycznia 2025 roku wygasają oświadczenia woli pacjentów o wyborze danej pielęgniarki lub położnej, opiekującej się pacjentem. Pielęgniarki oraz położne będą od Nowego Roku tworzyć zespoły z lekarzami rodzinnymi. Tak więc te samodzielne zostaną włączone do POZ.
W praktyce to sprawia, iż nie będziemy mogli sobie wybrać ulubionej pielęgniarki czy położonej, co dla wiele osób (np. tych wymagającej opieki w domu) może być bardzo złą informacją. Zostanie nam przypisana niejako z automatu, przy wyborze lekarza POZ.
Środowisko pielęgniarskie jest też zaniepokojone nie tylko likwidacją samodzielnych praktyk, ale też brakiem "określonych kryteriów i zasad, zgodnie z którymi mają współpracować z lekarzami POZ". – Podmioty lekarskie zatrudniają u siebie pielęgniarki i położne, które realizują swoje świadczenia głównie w miejscu ich udzielania – mówi Mariola Łodzińska, prezeska Naczelna Rady Pielęgniarek i Położnych.
– Warto zwrócić uwagę, iż większość świadczeń z zakresu opieki nad pacjentem w jego domu realizują właśnie praktyki pielęgniarskie i położnicze, które w myśl nowych przepisów de facto zostają bez finansowania – dodaje prezeska cytowana przez prawo.pl.
"Zdaniem NRPiP skutki są łatwe do przewidzenia – pacjenci wymagający świadczeń zdrowotnych realizowanych przez pielęgniarki i położne w domu zostaną bez pomocy, a bardzo dużo pielęgniarek i położnych zostanie bez pracy" – czytamy w artykule.
Jest światełko w tunelu. Rząd chcę znowelizować ustawę, która może pozbawić opieki i pracy wielu osób
Samo Ministerstwo Zdrowia przyznaje, iż nowe przepisy nie są doskonałe i szykuje nowelizację. Ma umożliwić pielęgniarkom i położnym kontynuowanie samodzielnych praktyk, a pacjenci dalej będą mieć możliwość wybierania swojej opiekunki.
"Celem zmian jest zarówno zachowanie prawa pacjentów do wyboru, jak i wzmocnienie współpracy między członkami zespołów POZ. kooperacja powinna opierać się na partnerskich relacjach, a nie na przymusowym tworzeniu wspólnych list aktywnych pacjentów" – podaje serwis wnp.pl.
Problem w tym, iż zostało kilka czasu do wejścia w życie nowych przepisów, a ustawa musi przejść przecież przez głosowanie w Sejmie i zostać podpisana przez prezydenta. Jednak choćby jeżeli nowela zostałaby uchwalona po 1 stycznia, to mogłaby mieć moc wsteczną i obowiązywać od początku 2025 roku.