pH okolic intymnych - czym jest?
pH to pojęcie, które pewnie pamiętasz z lekcji chemii. Wartość pH odzwierciedla stopień zakwaszenia danego środowiska. Może mieścić się w zakresie od 0 do 14, gdzie 0 oznacza najbardziej kwaśny roztwór, 7 - obojętny, a 14 roztwór maksymalnie zasadowy. O pH okolic intymnych mówi się głównie w kontekście pochwy. Określone warunki chemiczne tam panujące są konieczne do tego, by dostające się patogeny, nie mogły się rozwinąć i wywołać choroby zakaźnej. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę, to, iż bakteriobójcze działanie kwasu może uchronić kobietę przed szeregiem przykrych dolegliwości i powikłań.Reklama
Jakie powinno być pH pochwy?
Dla zdrowych okolic intymnych kobiet optymalny poziom pH powinien oscylować między 3,8 a 4,5, co jest środowiskiem lekko kwasowym. Za jego utrzymanie odpowiadają bakterie z rodzaju Lactobacillus, które stanowią ok. 95 proc. fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy.
W przypadku naruszenia równowagi pH, na przykład na skutek stosowania niewłaściwych kosmetyków, antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, odbywania stosunków bez zabezpieczenia albo chorób: m.in. cukrzycy lub alergii, może dojść do zachwiania tej równowagi, a w efekcie do infekcji intymnych.
Podwyższone pH pochwy
Zbyt wysokie pH pochwy może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak np.:
grzybica - objawy kandydozy pochwy nie są specyficzne i obejmują: świąd ,podrażnienie, pieczenie, ból sromu i pochwy, obecność białych, serowatych upławów i dyskomfort podczas stosunków;waginoza bakteryjna - daje o sobie znać w postaci: jednorodnej białawej lub szarej wydzieliny, która pokrywa ściany pochwy. Zwykle o tzw. ,,rybim zapachu";podrażnienia i suchość - niewłaściwe pH wpływa także na komfort skóry, powodując uczucie pieczenia i otarcia. Oczywiście jeżeli powłoki ciała są uszkodzone, patogeny mają ułatwioną drogę dostania się do organizmu.
Co interesujące w pewnych sytuacjach podwyższone pH pochwy jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym. Odczyn staje się bardziej zasadowy po kontakcie seksualnym lub w czasie miesiączki. Zmienia się również wraz ze zmianami gospodarki hormonalnej typowymi dla okresu dojrzewania lub menopauzy.
Test na pH pochwy
Pierwsze znaki świadczące o tym, iż coś jest nie tak, można zauważyć, podczas obserwacji konsystencji śluzu wydostającego się z pochwy. Kiedy wszystko jest dobrze, zależnie od momentu cyklu wydzielina jest bezbarwna lub biała i nie pachnie. Żeby dowiedzieć się, czy pH pochwy jest takie, jak powinno, można przeprowadzić dość prosty test w warunkach domowych.
W aptekach dostępne są specjalne paski testowe, które pozwalają na szybki i bezbolesny pomiar. Aplikator umieszcza się w pochwie i po chwili odczytuje wynik, porównując kolor paska z dołączoną skalą. Oczywiście jakiekolwiek odchylenia od normy powinny być konsultowane z lekarzem.
Jak dbać o adekwatne pH okolic intymnych?
Dbanie o równowagę pH to przede wszystkim świadoma pielęgnacja i modyfikacja stylu życia. Oto kilka prostych, ale skutecznych zasad, które pomogą ci utrzymać adekwatne pH pochwy:
wybieraj delikatne środki do mycia - zwykłe mydło może być zbyt zasadowe i naruszać naturalną barierę ochronną skóry. Wybieraj specjalne preparaty do higieny intymnej, które mają pH zbliżone do naturalnego pH tych okolic;stosuj naturalne probiotyki - dieta bogata w probiotyki, takie jak jogurty czy kiszonki, wspiera zdrową florę bakteryjną. Warto zadbać także o to, żeby w możliwie jak największym zakresie wyeliminować ze swojego jadłospisu cukry proste;unikaj zbędnych kosmetyków i substancji chemicznych - intensywnie perfumowane produkty, takie jak chusteczki zapachowe czy dezodoranty do okolic intymnych, mogą podrażniać delikatne obszary skóry. Dlatego lepiej wstrzymaj się przed zakupem środków zawierających alkohol lub inne silne substancje;przypilnuj tego, aby nie nosić zbyt obcisłej bielizny - zwiększona wigotność spowodowana brakiem przewiewu, może nasilać ryzyko infekcji intymnych
pH okolic intymnych u meżczyzn
Choć normy pH u mężczyzn są wyższe niż u kobiet, przez cały czas najważniejsze jest utrzymanie ich na stabilnym poziomie. Zbyt wysokie lub niskie pH może prowadzić do podrażnień, a choćby infekcji skóry w okolicach intymnych, ponieważ zmienia środowisko naturalnej mikroflory. Podobnie jak u pań, pH mogą zaburzać np. intensywne środki myjące, syntetyczna bielizna, nieodpowiednia dieta oraz nadmierna wilgoć. Równowaga pH pozwala zachować zdrową skórę, minimalizuje ryzyko podrażnień oraz infekcji grzybiczych i bakteryjnych.
Źródła:
Harrison. Choroby zakaźne. Kasper D. L., Fauci A. S., red. wyd. pol. Robert Flisiak. Wydanie 1. 2012.
Centers for Disease Control and Prevention. Sexually transmitted diseases treatment guidelines, 2015. MMWR Recommendations and Reports 2015
CZYTAJ TAKŻE: