Kino bez barier z nową aplikacją

razemztoba.pl 2 tygodni temu

Dziś o godz. 18:00 w Kinie Światowid w Elblągu w ramach Kina bez barier wyemitowany zostanie film „Dziewczyna z Igłą”. Będzie to wyjątkowa projekcja, gdyż po raz pierwszy z pomocą nowej aplikacji ułatwiającej odbiór filmu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

– O godzinie 18:00 odbędzie się projekcja filmu „Dziewczyna z igłą”. „Dziewczyna z igłą”, jak państwo już prawdopodobnie się domyślacie, to film, który miał swoją premierę i minęło trochę czasu, kiedy pokazywaliśmy ją w ramach regularnego repertuaru. Natomiast ten film powraca dlatego, iż przed nami „Kino bez barier”, czyli taki mini przegląd filmów dostępnych. W zasadzie ten przegląd służy nam temu, żeby w ogóle zacząć dyskusję na temat kina dostępnego, pokazać jakie są możliwości w kinie, bo nie ukrywamy, iż jesteśmy bardzo otwarci na różne potrzeby widzów i widzek, i wiemy, iż są osoby z różnymi potrzebami. Także o ile będziemy w stanie oczywiście też spełnić te zapotrzebowania, to dla nas też będzie taki punkt wyjścia do tego, żeby troszeczkę inaczej formułować repertuar – mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid.

„Dziewczyna z Igłą” zostanie pokazana w systemie z audiodeskrypcją i z napisami. I nie będą to tylko zwykłe napisy używane w przypadku dialogów. Będą one opisywały także panująca atmosferę.

– Są to specjalne napisy przystosowane dla potrzeb osób, które nie dosłyszą, więc dzisiaj o 18:00 będzie taka możliwość. o ile chodzi o audiodeskrypcję, to jest taki system, który u nas już funkcjonuje od wielu lat w Kinie Światowid. Zaraz po rozbudowie sala, na której państwo jesteście, została dostosowana właśnie do filmów z audiodeskrypcją, ale pojawił się nowy gracz na rynku. Fantastyczna rzecz, aplikacja, która działa w kinach w całej Polsce. Dzisiejszy seans będzie takim punktem wyjścia też do tego, żeby zaznajomić się w ogóle z tą technologią, bo każdy z nas może taką aplikację bezpłatnie ściągnąć na swój telefon i korzystać podczas seansów – podkreśla Aleksandra Bielska.

Dzisiejsza (29.04) konferencja prasowa w Kinie Światowid. Na zdjęciu: Aleksandra Bielska
Fot. Mateusz Misztal

Jak działa aplikacja?

Wystarczy pobrać darmową aplikację „Kino Dostępne” na swój telefon (z IOS lub Android). Następnie należy uruchomić aplikację (do jej prawidłowego działania konieczne jest pozwolenie na użycie mikrofonu i usług lokalizacji). Gdy rozpocznie się film w kinie, należy wybrać ścieżkę dźwiękową na telefonie (audiodeskrypcję lub napisy audio). Trzeba podkreślić, iż przez ok. minutę aplikacja będzie synchronizowała głos lektora z filmem. Po zakończeniu synchronizacji usłyszymy głosową informację. Podczas oglądania filmu należy podłączyć do telefona słuchawki, w których słyszalny będzie lektor, a w głośnikach kinowych wszystkie pozostałe dźwięki filmu.

– Na stronie internetowej Kina Światowid będą specjalne oznaczenia tych filmów, które będą miały audiodeskrypcję – wyjaśnia Bielska. – To jest też znakomita rzecz np. dla seniorów, bo nie zawsze są w stanie nadążyć za napisami albo mają problem z czytaniem w związku z problemami ze wzrokiem, więc jest to fantastyczna rzecz, która może wspomóc absolutnie oglądanie filmów. (…) Audiosekrypcja w Kinie Światowid będzie pojawiała się też przy okazji różnych wydarzeń i specjalnych projekcji w kinach. Już możemy potwierdzić, iż wszystkie filmy, które będziemy pokazywać, w ramach przeglądu „Has. Krokiki wyobraźni” są właśnie przystosowane do tych projekcji z audiodeskrypcją – dodaje.

W ramach tego przeglądu od kwietnia do października (raz w miesiącu), pokazanych zostanie siedem filmów. Już jutro o godz. 18:00 film „Pętla”.

Z kolei jutro (o godz. 18:00) odbędzie się wyjątkowy seans dla dzieci. Będzie można zobaczyć film „Niesamowite przygody skarpetek”.

– To jest już kultowy film dlatego, iż powstał też na bazie kultowej książki dla dzieci. Nasi sąsiedzi, teatr w Elblągu, ma w swoim repertuarze taki spektakl, natomiast w kinach też pojawiła się wersja animowana. Fantastyczny film, który pokażemy w takich specjalnych warunkach. Ten seans będzie dostosowany z kolei dla dzieci o wysokiej wrażliwości. Będzie to przyciszony seans, bez reklam, z lekko zapalonymi światłami, tak żeby po prostu ten seans też jak dla największej liczby dzieci był komfortowy – podkreśla Aleksandra Bielska.

Idź do oryginalnego materiału