Kinesiotaping twarzy

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Kinesiotaping twarzy jest jedną ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod zaliczanych zarówno do fizjoterapii estetycznej, jak i kosmetologii. Pozwala m.in. na redukcję obrzęków, poprawę jędrności twarzy oraz lepsze odżywienie skóry, co przekłada się na jej ogólny, lepszy wygląd. Do naklejenia plastrów nie ma ponadto wielu przeciwwskazań, co czyni metodę uniwersalną. jeżeli znamy podstawowe zasady, możemy samodzielnie korzystać z dobrodziejstw kinesiotapingu twarzy we własnym domu.

Kinesiotaping twarzy – na czym polega?

Na samym początku warto wiedzieć czym w ogóle jest kinesiotaping. To popularna w dzisiejszych czasach metoda plastrowania dynamicznego. Polega na przyklejaniu do powierzchni oczyszczonej skóry specjalnych taśm pokrytych z jednej strony hipoalergicznym klejem. Taśmy te zostały tak stworzone, aby przypominać parametry ludzkiej skóry. Dzięki temu już po chwili przestają być odczuwalne i przejmują funkcję skóry, wywierając korzystne efekty.

Kinesiotaping twarzy polega na klejeniu niewielkich wycinków plastrów na skórze w obrębie twarzy i szyi. Aplikacje mogą mieć różny rozmiar i kształt. Liczy się również kierunek klejenia taśm – baza początkowa zwykle klejona jest na obwodzie twarzy, zaś baza końcowa przy centralnej części twarzy.

Zabieg klejenia taśm można przedstawić w kilku krokach:

  • przygotowanie twarzy – skóra musi być sucha i czysta. Nie może zawierać śladów kosmetyków do makijażu czy kosmetyków pielęgnacyjnych, dlatego zaleca się rezygnację w dniu zabiegu choćby z kremu nawilżającego;
  • przygotowanie aplikacji – wycięcie odpowiedniego kształtu plastrów, co dobiera się w zależności od potrzeb klienta;
  • naklejenie aplikacji zgodnie z metodyką;
  • kilkukrotne, delikatne potarcie taśm, aby aktywować klej.

Taśmy pozostawia się na skórze twarzy około dobę, po czym można je zdjąć. jeżeli czynność powoduje dyskomfort wystarczy wmasować w nie ulubiony olejek roślinny i pozostawić na kilka minut. Plastry kinesiotaping są jednak tak niewielkie, iż nie powinny sprawiać żadnych problemów podczas zdejmowania.

Kinesiotaping twarzy – działanie

Najczęściej plastry te wykorzystuje się celem:

  • zwiększania elastyczności i jędrności skóry;
  • zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych;
  • eliminacji obrzęków, worków pod oczami;
  • poprawy mikrokrążenia w skórze, dzięki czemu staje się ona lepiej odżywiona, dotleniona i ukrwiona;
  • przyspieszenia usuwania toksyn i produktów przemiany materii z obrębu skóry twarzy;
  • obniżenia wzmożonego napięcia mięśni w obrębie twarzy;
  • zmniejszania widoczności niewielkich blizn;
  • uniesienia kącików ust, delikatnego modelowania kształtu twarzy.

Udowodniono, iż taping twarzy realnie wpływa na jej estetykę. I choć poprawia ją wizualnie, wpływa również korzystnie na zdrowie. Dzięki tej metodzie obniżamy wzmożone napięcie w obrębie mięśni twarzy, najczęściej żwaczy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób zestresowanych, żyjących pod dużą presją, zmagających się z bruksizmem lub zgrzytających zębami. Poprawia się również samopoczucie. Na poziomie komórkowym miejsce ma lepsza regeneracja i wzmożone procesy gojenia się.

Kinesiotaping twarzy – wskazania

Z kinesiotapingu twarzy mogą skorzystać wszystkie osoby, w szczególności jednak metodę poleca się posiadaczom skóry dojrzałej, mało elastycznej, mało jędrnej oraz ze zmarszczkami. Na plastrowanie powinna zdecydować się każda osoba, która chce poprawić wygląd swojej skóry, zadbać o jej odżywienie na poziomie komórkowym oraz pozbyć się nieestetycznych obrzęków. Pod względem medycznym wskazaniami do kinesiotapingu twarzy są: bruksizm, obrzęki i krwiaki po zabiegach stomatologicznych, porażenie nerwu twarzowego, ból stawów skroniowo-żuchwowych, jak również wszelkie schorzenia przebiegające z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym w obrębie twarzy. Plastry są w stanie przywrócić balans mięśniowy.

Kinesiotaping twarzy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do kinesiotapingu twarzy są:

  • opryszczka;
  • świeże rany na twarzy i uszkodzenia skóry, np. oparzenia, odmrożenia;
  • ostre stany zapalne w obrębie skóry twarzy, np. w przebiegu przewlekłych chorób dermatologicznych (łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty układowy i inne);
  • trudno gojące się rany w obrębie skóry.

Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na plastry, jednak przy zastosowaniu oryginalnych taśm do kinesiotapingu nadwrażliwość niemal nie występuje. W celach bezpieczeństwa można wykonać próbę uczuleniową, naklejając niewielki wycinek plastra na delikatną skórę pod obojczykiem lub na zgięciu łokcia, po wewnętrznej stronie przedramienia. Po 24 godzinach plaster zdejmujemy i obserwujemy, czy na skórze pojawiło się zaczerwienienie.

Podsumowanie

Wyżej przybliżyliśmy czym jest kinesiotaping twarzy. Istnieje wiele sposobów oklejania i rodzajów stosowanych nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać w danej sytuacji.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotaping. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej...
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Idź do oryginalnego materiału