Kiedy wykonać badanie OCT? Jakie choroby wykrywa badanie OCT oka?

vidiummedica.pl 7 miesięcy temu

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, to nowoczesne narzędzie diagnostyczne, które pozwala specjaliście rozpoznać wiele chorób okulistycznych i jest przydatne przy przygotowaniu do zabiegów laserowych. Sprawdź, na czym polega i jak długo trwa to bezkontaktowe i bezinwazyjne badanie oczu, zanim odwiedzisz gabinet lekarski.

Na czym polega badanie OCT? Podstawowe informacje dla Pacjenta

OCT oka jest nowoczesnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób narządu widzenia i przy kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku. Poddaje ono ocenie narząd wzroku Pacjenta. Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć.

Tomograf OCT wprowadza do oka wiązkę światła, która odbija się, informując lekarza okulistę o tym, gdzie położone są dane części narządu. Szczegółowa analiza współczynnika odbicia światła od kolejnych warstw siatkówki pozwala na wczesne zdiagnozowanie różnych patologicznych zmian zachodzących w rejonie siatkówki. Uwidacznia np. obrzęk plamki, obrzęk siatkówki, uszkodzenia fotoreceptorów i zaniki nabłonka barwnikowe siatkówki.

Ile trwa i jak przygotować się do badania OCT oka?

Zastanawiasz się, ile czasu powinieneś zarezerwować na optyczną koherentną tomografię oka? Samo badanie trwa około kilku minut i nie musisz się do niego przygotowywać, jednak prawdopodobnie spędzisz w gabinecie specjalisty od 15 do 30 minut, gdyż zwykle przy okazji OCT wykona również inne metody diagnostyczne.

W niektórych przypadkach lekarz może zaaplikować badanemu specjalne krople rozszerzające źrenice, by mieć dokładniejsze zdjęcie. Miej świadomość, iż jeżeli specjalista zastosuje krople, po OCT mogą wystąpić u Ciebie przejściowe objawy, takie jak:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • światłowstręt.

Kiedy należy wykonać badanie OCT? Wskazania

Wskazaniem do optycznej koherentnej tomografii oka są różne choroby siatkówki, jak np.: odwarstwienie siatkówki, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku w dotkniętym oku. OCT jest przydatne w diagnostyce jaskry (umożliwia wczesne wykrycie choroby), a także w diagnostyce i leczeniu chorób rogówki. OCT oka umożliwia wykrycie schorzeń takich jak np.:

  • błona nasiatkówkowa (tzw. makulopatia celofanowa),
  • otwór plamki żółtej,
  • nowotwory,
  • zapalenie błony naczyniowej oka,
  • centralna retinopatia.

OCT pozwala monitorować stan rogówki, jest więc przeprowadzane u Pacjentów, którzy planują poddać się zabiegowi laserowemu. Warto dodać, iż badanie to powinno być regularnie wykonywane u osób z nadciśnieniem tętniczym i wysoką krótkowzrocznością.

Co wykrywa badanie OCT? Jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej

Badanie OCT umożliwia wykrycie chorób w przednim i tylnym odcinku oka. Pozwala na potwierdzenie wielu zmian, w tym AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), jaskrę, centralną retinopatię surowiczą, stożek rogówkowy, obrzęk rogówki i wiele innych stanów patologicznych. Wiedz, iż OCT nie jest szkodliwe dla zdrowia, może być wielokrotnie powtarzane, również u kobiet w ciąży. To dobra alternatywa dla bardziej inwazyjnych metod diagnostycznych. Wiedz, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do OCT.

FAQ

Ile kosztuje badanie OCT oka?

Jesteś ciekawy, jaki jest koszt wykonania OCT oka? Badanie z opisem (dwoje oczu) to wydatek rzędu 250 złotych. jeżeli podejrzewasz u siebie rozwój choroby oczu typu jaskra i chcesz poddać się szczegółowym badaniom diagnostycznym, nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej.

Czy badanie OCT jest refundowane przez NFZ?

Zastanawiasz się, czy badanie OCT jest na NFZ? Tak, istnieje taka możliwość. Aby wykonać tomografię dna oka w ramach refundacji Narodowego Funduszu zdrowia, musisz mieć skierowanie od specjalisty, a następnie udać się do placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Jakie choroby wykrywa badanie OCT?

Optyczna koherentna tomografia dna oka wykrywa zmiany jaskrowe, zwyrodnienia plamki żółtej, zmiany grubości siatkówki, nowotwory, makulopatię cukrzycową i wiele innych chorób okulistycznych. o ile chcesz skorzystać z tego nowoczesnego i bezinwazyjnego narzędzia diagnostycznego, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą badanie OCT i zaproponują plan leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Źródła:

https://www.przegladokulistyczny.pl/chorioretinopatia [dostęp: 15.02.2024 r.].

Idź do oryginalnego materiału