Kiedy udać się po wsparcie psychiatry?
Psychiatra to lekarz medycyny, który może diagnozować i leczyć stany psychiczne, emocjonalne i behawioralne. Psychiatra może przepisywać leki i zabiegi medyczne oraz wystawiać zwolnienia.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra to lekarz będący ekspertem w dziedzinie psychiatrii. Psychiatra zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych.
Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?
Psychologowie leczą choroby psychiczne dzięki psychoterapii. Psycholog w odróżnieniu od psychiatry nie może przepisywać leków.
Psychiatrzy zwykle leczą bardziej złożone schorzenia psychiczne, zwłaszcza te, które wymagają leków, leczenia lub hospitalizacji. Psychiatra bardzo często ściśle współpracuje z psychologiem lub psychoterapeutą podczas procesu pracy z Pacjentem. Zakres działania i pomocy tych specjalistów uzupełnia się wzajemnie.
Spotkania z psychologiem zwykle są częstsze niż z psychiatrą. Psycholog lub psychoterapeuta omawia na bieżąco to z czym walczy pacjent, psychiatra natomiast czuwa nad stanem pacjenta podczas wizyt kontrolnych. Często w znacznym stopniu posiłkując się wywiadem i opisem psychologa prowadzącego.
Współpraca psychologa i terapeuty z psychiatrą jest bardzo istotnym elementem szybkiej poprawy stanu zdrowia Pacjenta.
Co robi psychiatra?
Psychiatra ocenia, diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne, emocjonalne i behawioralne.
Psychiatrzy są lekarzami i mogą zlecać lub przeprowadzać różne testy medyczne i psychologiczne. Testy te, w połączeniu z rozmowami na temat objawów oraz historii medycznej i rodzinnej, umożliwiają psychiatrom diagnozowanie schorzeń psychicznych.
Psychiatrzy opracowują również zindywidualizowane plany leczenia, które mogą obejmować psychoterapię, leki i inne zabiegi medyczne.
Co leczy psychiatra?
Psychiatrzy mogą diagnozować i leczyć wiele rodzajów schorzeń, w tym:
- uzależnienia
- choroba Alzheimera
- fobie
- ADHD
- DDA
- spektrum autyzmu
- zaburzenie afektywne dwubiegunowe
- depresja
- zaburzenia dysocjacyjne
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD)
- zaburzenie lękowe
- zaburzenia osobowości
- PTSD
- schizofrenia
- zaburzenia snu
Jakie metody leczenia stosują psychiatrzy?
Psychiatrzy stosują i przepisują różne metody leczenia, w tym:
- Psychoterapia
- Leki
- Inne metody leczenia, takie jak przedczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS).
Leczenie chorób psychicznych jest bardzo indywidualne dla każdej osoby, często obejmuje ono kombinację terapii.
Psychoterapia
Psychoterapia, to leczenie polegające na rozmowie ze specjalistą zdrowia psychicznego, terapeuta pomaga zidentyfikować i przepracować czynniki, które wpływają zdrowie psychiczne. Oprócz rozmowy, terapeuci stosują w razie potrzeby pomoce diagnostyczne w postaci różnego rodzaju testów.
Celem psychoterapii jest wyeliminowanie lub kontrolowanie niesprawnych lub niepokojących wzorców myślowych i behawioralnych w celu poprawy funkcjonowania pacjenta. Psychoterapia może być krótkoterminowa lub długoterminowa, w zależności od objawów i stanu.
Istnieje kilka rodzajów psychoterapii, w tym:
- Terapia poznawczo-behawioralna (CBT).
- Terapia interpersonalna (IPT).
- Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT).
- Dialektyczna terapia behawioralna (DBT).
- Terapia rozwiązywania problemów (PST).
- Terapia psychodynamiczna.
Leki
Psychiatrzy mogą przepisać leki pomagające w leczeniu chorób psychicznych. Leki te działają na zmianę sygnalizacji chemicznej i komunikacji w mózgu, co może zminimalizować niektóre niepokojące lub doskwierające objawy.
Psychiatrzy często przepisują leki w połączeniu z psychoterapią.
Klasy leków, które zwykle przepisują psychiatrzy, obejmują:
- Leki przeciwdepresyjne
- Leki przeciwpsychotyczne
- hipnotyczne
- Stabilizatory nastroju
- Środki uspokajające i przeciwlękowe
- Stymulanty
- Ketamina
- Inne zabiegi
Kiedy powinienem zobaczyć się z psychiatrą?
Określenie terminu wizyty u psychiatry często wymaga szczerej samooceny objawów i codziennych doświadczeń. Chociaż nie powinieneś próbować samodzielnie diagnozować żadnych konkretnych schorzeń psychicznych, możesz uświadomić sobie i odnotować zachowania, emocje i wzorce myślowe, które są niezdrowe i zakłócają Twoje codzienne życie.
Chociaż szukanie pomocy w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym może być trudne i przytłaczające, jest to konieczne. Choroby psychiczne są bardzo powszechne, a zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.
Jeśli korzystasz z pomocy terapeuty, może Cię on skierować do psychiatry. jeżeli będzie to Twoja pierwsza wizyta związana ze zdrowiem psychicznym, możesz udać się bezpośrednio do psychiatry w celu diagnozy i uzyskania planu leczenia.
Epizody pogorszenia stanu zdrowia psychicznego mogą pojawiać się losowo, rzadko lub być stałe. istotną rzeczą do zapamiętania jest to, iż jeżeli negatywnie wpływają na jakość życia, jest to wyraźny znak, iż powinnaś / powinieneś szukać pomocy.
Jeśli masz którykolwiek z poniższych objawów lub doświadczeń, możesz rozważyć wizytę u psychiatry lub poinformowanie o tym swojego lekarza pierwszego kontaktu:
- Niezdolność do zarządzania lub kontrolowania swoich emocji.
- Ciągłe lub częste epizody złości.
- Nadmierne lub irracjonalne obawy.
- Angażowanie się w ryzykowne zachowania.
- Nadmierne zmartwienie i/lub smutek.
- Znaczące zmiany we wzorcach snu.
- Stosowanie substancji psychoaktywnych.
- Zaburzenia odżywiania.
- Spadek wydajności w szkole lub pracy.
- Wycofanie się z sytuacji społecznych.
- Myśli o samookaleczeniu.
Pamiętaj, iż posiadanie lub szukanie pomocy w przypadku choroby psychicznej nie jest wstydem. Im szybciej zwrócisz się o pomoc i leczenie, tym szybciej poczujesz się lepiej.
Czego mogę się spodziewać podczas wizyty u psychiatry?
Aby jak najlepiej wykorzystać wizytę u psychiatry, warto się do niej przygotować. Sposoby przygotowania obejmują:
Przynieś listę najważniejszych kwestii, które chcesz omówić ze swoim psychiatrą.
- Omów nowe objawy lub zmiany w istniejących lub wcześniejszych objawach. Rozważ prowadzenie codziennego dziennika objawów, aby łatwiej było śledzić, jak objawy się zmieniają lub wpływają na jakość życia.
- Omów wszelkie zmiany w swoim ogólnym stanie zdrowia fizycznego.
- Omów historię chorób fizycznych i psychicznych swojej rodziny.
- Podziel się ze swoim psychiatrą, jak postrzegają cię inni, zwłaszcza rodzina, przyjaciele i współpracownicy, którym naprawdę na tobie zależy.
- Przynieś listę wszystkich aktualnie przyjmowanych leków i substancji. Uwzględnij leki na receptę; Leki bez recepty; wszelkie witaminy, suplementy i produkty ziołowe.
- Bądź szczera / szczery, nie zatajaj faktów lub swoich obaw przed psychiatrą lub psychologiem. Im bardziej się otworzysz tym celniejszą uzyskasz pomoc.
Jakie pytania zadać psychiatrze?
Pomocne może być zadawanie psychiatrze następujących pytań podczas wizyty:
- Jaka jest moja diagnoza i jak do niej doszedłeś?
- Jakie masz doświadczenie w leczeniu mojego schorzenia?
- Jakie są moje możliwości leczenia?
- Kiedy mogę spodziewać się poprawy?
- Skąd będę wiedzieć, iż czuję się lepiej?
- Co powinienem zrobić, jeżeli czuję się gorzej?
- Z kim mam się skontaktować w nagłym przypadku związanym z moim stanem?
- Jakie są skutki uboczne mojego leku?
- Czy będziesz współpracować z moimi innymi lekarzami / terapeutami?
Chociaż uznanie i szukanie pomocy w przypadku zaburzeń zdrowia psychicznego może być przytłaczające, często bywa koniecznością. Bardzo często również przynosi szybkie efekty i złagodzenie objawów, zwłaszcza przy wczesnym rozpoznaniu.
Psychiatra może postawić trafną diagnozę i zaproponować plan leczenia. Psychiatrzy i psychoterapeuci są ekspertami w swojej dziedzinie i mają aktualną wiedzę na temat badań, leków i ścieżek terapeutycznych, które mogą Ci pomóc. Twój psychiatra będzie z tobą współpracował, aby ustalić najlepszy dla ciebie plan leczenia.
Dobrego dnia,
Zespół Holisens