Kiedy razem zamieszkać?

psychocare.pl 1 rok temu

Chęć wspólnego zamieszkania jest czymś zupełnie naturalnym w przypadku kochającej się pary. Jest to kolejny krok na drodze prowadzącej do stworzenia rodziny. Osoby będące w związku pragną spędzać coraz więcej czasu razem. Wspólne zamieszkanie sprawi, iż ukochana osoba, zajmie dużo więcej miejsca w naszym życiu. Zanim podejmiemy decyzję o wspólnym zamieszkaniu, warto zastanowić się jednak nad plusami i minusami tej decyzji. Co zyskamy? Co stracimy? Jak razem zamieszkać?

Decyzja o wspólnym zamieszkaniu

Chęć wspólnego zamieszkania z całą pewnością świadczy, iż partner jest nam wyjątkowo bliski. Chcemy dzielić z partnerem nie tylko przyjemne chwile, ale zależy nam, by był z nami każdego dnia. Wspólne mieszkanie oznacza nowe obowiązki, kompromisy oraz przebywanie z partnerem nie tylko w romantycznych okolicznościach, ale również w szarej codzienności. Wspólne zamieszkanie, jest z całą pewnością istotną decyzją w życiu pary. Niestety podjęta zbyt pochopnie może doprowadzić do kryzysu w związku oraz jego rozpadu. Jak zamieszkać razem? Co powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem takiej decyzji? adekwatne podejście do tematu oraz analiza powyższych zagadnień, pomoże nam podjąć adekwatną decyzję. Koniecznie powinniśmy również porozmawiać z naszym partnerem, omówić wizję wspólnego mieszkania, a także plusy i minusy tej decyzji. Należy zastanowić się co zyskamy, a co stracimy. Dzięki temu będziemy gotowi na tak poważne zmiany w naszym życiu. Decydując się na dzielenie z partnerem mieszkania pod jednym dachem, musimy mieć świadomość, iż choć nie jest to decyzja nieodwracalna, to ewentualna wyprowadzka w obliczu kryzysu może nie być tak łatwa i szybka, jak byśmy tego chcieli.

Co należy przemyśleć, zanim zamieszkamy razem?

Zanim zamieszkamy wspólnie z naszym partnerem, warto zastanowić się, czy nasz związek jest na tyle poważny. Zbyt wczesne zamieszkanie razem, zwłaszcza w początkowym okresie znajomości, może mieć zły wpływ na relację, a w niektórych wypadkach, choćby doprowadzić do jej rozpadu.

Przed podjęciem decyzji o wspólnym zamieszkaniu, zastanów się nad tym, czy:

  • Stopień zaawansowania relacji pozwolił wam na wypracowanie dobrej komunikacji?
  • Potraficie sprawnie rozwiązywać pojawiające się konflikty?
  • Wiecie co to kompromis?
  • W waszym związku każdy z partnerów zachowuje równowagę pomiędzy ‘braniem’ i ‘dawaniem’?
  • Przeżyliście ciężkie dla siebie i związku sytuacje, które upewniły was, iż chcecie się wspierać w dobrych i złych chwilach?
  • Znamy swoje wady i słabości oraz czy umiemy je zaakceptować w codziennym życiu?
  • Spędzaliście ze sobą dłuższy czas podczas wyjazdów, czy urlopów? Jak wyglądało wtedy wspólne funkcjonowanie?
  • Wasze priorytety życiowe oraz wartości, jakimi kierujecie się w życiu, są zbliżone?

Warto zastanowić się samemu oraz razem z partnerem nad powyższymi pytaniami. Pomogą one znaleźć odpowiedź nie tylko na pytanie ‘czy warto razem zamieszkać’, ale również przekonać się, czy nasz partner, jest osobą, z którą wyobrażamy sobie spędzić resztę życia. Zanim zdecydujemy się na wspólne mieszkanie, powinniśmy być pewni tej decyzji. Nie może być ona podjęta pod presją, czy naciskiem. Musi być ona przemyślana i wynikać z miłości i chęci założenia rodziny.

Wspólne życie pod jednym dachem

Rozpoczęcie wspólnego życia pod jednym dachem niesie ze sobą sporo wyzwań. Jednym z nich jest współdzielenie środków finansowych. Wspólne mieszkanie, to nie tylko więcej chwil spędzonych we dwoje, ale również koszta związane z utrzymaniem mieszkania. Przed zamieszkaniem razem, należy przedyskutować kwestie finansowe, tak by w nowym rozdziale wspólnego życia nie pojawiły się zbyt gwałtownie problemy, powodowane niedomówieniami lub niezrealizowanymi oczekiwaniami. Wspólne mieszkanie w większości jest korzystniejsze finansowo, niż mieszkanie w pojedynkę. Wiele opłat można współdzielić, jednak względy ekonomiczne nie powinny być tym, co skłania nas ku podjęciu decyzji o wspólnym zamieszkaniu. Taka decyzja powinna być dyktowana jedynie naszymi uczuciami do partnera, bliską zażyłością oraz planami na dalszą wspólną przyszłość.

Wspólne życie pod jednym dachem ma wiele zalet, ale musimy być świadomi również ciemniejszych stron podjęcia takiej decyzji. Zaletą z całą pewnością są o wiele niższe koszta utrzymania, o których wspomnieliśmy wyżej, czy spędzanie większej ilości czasu wspólnie. A jakie są wady podjęcia takiej decyzji? Pary, które mieszkają już, jakiś czas razem, zwracają uwagę na mniejszą prywatność. Partner dzieli z nami codzienność. Ogląda nas zatem nie tylko w eleganckim stroju na randce, ale również w mniej przyjemnych sytuacjach. Kiedy mamy zły dzień lub wyglądamy mniej atrakcyjnie np. ze względu na chorobę, to mieszkając osobno, możemy zrezygnować ze spotkania z ukochaną osobą i przenieść je na bardziej dogodny czas. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy mieszkamy z naszą połówką. Czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie? Podejmując decyzję o wspólnym zamieszkaniu, musimy być świadomi tego, iż jeżeli uznamy, iż jednak obecna sytuacja nam nie odpowiada i partner powinien się wyprowadzić, powrót do poprzedniego etapu związku może okazać się niemożliwy. Taka rezygnacja ze wspólnego mieszkania może oznaczać koniec naszej relacji. Właśnie dlatego to takie ważne, by nie podejmować decyzji pochopnie.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak razem zamieszkać?

Myśląc o wspólnym zamieszkaniu, nie możemy mieć przed oczami, tylko tego, co miłe i przyjemne. Życie to nie same przyjemności, ale również obowiązki. Jak razem zamieszkać? Przede wszystkim ustalając i dokonując sprawiedliwego podziału obowiązków. Podział obowiązków oraz późniejsze wywiązywanie się z nich pozbawi nas nerwowych sytuacji i kłótni, które mogą z tego wyniknąć. Taki sprawiedliwy podział przyczyni się również do większego zaangażowania w związek oraz wzmagać będzie docenianie partnerów. Obowiązki domowe nie mogą spoczywać jedynie na kobiecie, zwłaszcza gdy ta dodatkowo pracuje zawodowo. Choć początkowo taki układ może wydawać się ok, to z czasem partnerka może zacząć się czuć, jak ‘pomoc domowa’ a nie jak wartościowy partner. Wspomniane wcześniej kwestie finansowe, powinny być również bardzo dokładnie omówione, tak by uniknąć przykrych niespodzianek.

Zanim zamieszkamy ze swoim partnerem, koniecznie musimy przyjrzeć się naszym charakterom i temperamentom. Powinniśmy przemyśleć, co w naszym zachowaniu może nie spodobać się drugiej osobie. Osoby tworzące związek pochodzą z różnych rodzin, odebrały odmienny sposób wychowania oraz mają swoje przyzwyczajenia i nawyki. Nie zawsze będą one odpowiadać drugiej osobie. Jaka jest nasza skłonność do wypracowywania kompromisu? Czy mamy tendencje do obrażania się lub skrywania prawdziwych uczuć i emocji? Czy może to, co myślimy wyrażamy mało delikatnie, przez co partner może poczuć się mało komfortowo? Wspólne zamieszkanie wiąże się z poznawaniem bliskiej osoby z zupełnie innej strony. Partnerzy powinni być dla siebie ciepli i wyrozumiali. jeżeli coś nie pasuje nam w zachowaniu drugiej osoby, warto szczerze o tym porozmawiać i taktownie wyjaśnić sprawę.

Czy to wystarczająca odpowiedź na pytanie, jak razem zamieszkać? Okazuje się, iż jest to wyjątkowo głęboki temat. Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę przed podjęciem tak ważnej w życiu pary decyzji? Z całą pewnością nie powinniśmy zapominać o swoich własnych potrzebach. A czy nasz partner już dziś je zaspokaja? Czy okazuje nam tyle uczuć i zrozumienia ile potrzebujemy? Czy jest wyrozumiały, troskliwy i tolerancyjny? Nie powinniśmy sądzić, iż po podjęciu decyzji o wspólnym mieszkaniu nasz partner zmieni się ‘na lepsze’ i nagle zacznie zachowywać się tak, jak do tej pory nie miał w zwyczaju. Takie podejście miałoby wówczas wiele wspólnego z myśleniem ‘zmienię go po ślubie’. Rzeczywistość okazuje się inna. jeżeli zatem nasz partner nie spełnia naszych oczekiwań, być może jest wybuchowy, czy też ma problem z nałogami, których nie akceptujemy, nie łudźmy się, iż podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu, zmieni coś na lepsze.

W podjęciu odpowiedniej decyzji może pomóc nam analiza przeżytych kryzysów oraz znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak partner zachowywał się w obliczu sytuacji kryzysowych?
  • Czy wyciągał do nas rękę?
  • Czy był skłonny do kompromisów?
  • Czy potrafi przyznać się do błędu i przeprosić?
  • Czy bywał agresywny?
  • Czy stosował przemoc emocjonalną, manipulując naszymi uczuciami?
  • Czy był nazbyt zazdrosny i zaborczy?
  • Czy starał się kontrolować nasze życie?
  • Czy w naszym związku mam swobodę podejmowania decyzji?

Plusy mieszkania osobno

Wizja wspólnego mieszkania z osobą, którą kochamy, może całkowicie przysłonić nam minusy wspólnego mieszkania oraz plusy mieszkania osobno. Jak razem zamieszkać? Napewno analizując wszystkie ‘za’ i ‘przeciw’. Przez chwilę pomyślmy o plusach, jakie idą w parze z mieszkaniem osobno. Jednym z nich jest sytuacja większego konfliktu, który może pojawić się w niespodziewanym momencie w życiu każdej pary. Czasem w takich sytuacjach potrzebujemy się zdystansować i pobyć sami, a rozmowę celem wyjaśnienia konfliktu podjąć, gdy już pozbędziemy się zbędnych emocji. Mieszkając osobno, możemy dać sobie kilka dni wytchnienia i spotkać się z partnerem, kiedy będziemy na to gotowi. We wspólnym mieszkaniu nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy dysponujemy jednym pokojem. W takich sytuacjach odcięcie się od problemu może nie być takie łatwe. Jak wówczas poradzilibyśmy sobie w takiej sytuacji? Warto przeanalizować sobie takie i podobne sytuacje. Dadzą nam pewien obraz tego, czy jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu. Wspólne życie to dzielenie się nie tylko tym, co dobre, ale również gorszymi okresami w naszym życiu.

Zbyt wczesne zamieszkanie razem

Dlaczego decyzja o wspólnym zamieszkaniu nie powinna być podjęta zbyt wcześnie? Czy pary, które do siebie lgną i mają możliwości ku temu, by gwałtownie zamieszkać razem, nie powinny tego robić? Zbyt wczesne zamieszkanie razem może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Jednym z głównych minusów podjęcia tej decyzji zbyt wcześnie, jest zabicie romantyczności. Związek rządzi się swoimi prawami. Jego pierwsze etapy opierają się przede wszystkim na zauroczeniu i tajemniczości. Partner wydaje się w pełni niedostępny, co wzmaga uczucie naturalnej zazdrości oraz zabiegania o drugą połówkę. Pary mieszkające osobno szukają sposobów na miłe spędzenie czasu w zorganizowanych randkach oraz mają okazję do tego, by zatęsknić odrobinę, co wzmaga uczucie miłości i przywiązania. Gdy para na wczesnym etapie związku postanawia razem zamieszkać, ograbia się z tajemniczości i wielu pięknych chwil, które mogłaby razem spędzić. Dodatkowo skraca się czas zauroczenia i do związku gwałtownie wkrada się rutyna oraz codzienność. Mieszkając pod jednym dachem, widzimy się w różnych sytuacjach, nie zawsze komfortowych. jeżeli to tylko możliwe, nie powinniśmy zbyt gwałtownie rezygnować z okresu pełnego uniesień i romantyzmu.

Innym ważnym powodem, dla którego nie powinniśmy zbyt gwałtownie decydować się na wspólne zamieszkanie, jest fakt, iż nie znamy dobrze drugiej osoby. choćby jeżeli wydaje się nam niezwykle bliska, to warto poznać też jej złe strony, gdy już opadną nam motyle w brzuchu i zdejmiemy różowe okulary. Z czasem może się okazać, iż nasz partner, nie jest taki, za jakiego go uważaliśmy. Być może w sytuacjach konfliktowych ucieka się do przemocy fizycznej lub psychicznej. Może się nam nie podobać jego podejście do fundamentalnych wartości życiowych lub cierpi z powodu uzależnień, z jakimi nie potrafi sobie poradzić. Warto dobrze poznać drugą osobę, zanim zdecydujemy się na podjęcie tak ważnego kroku.

Jeśli w waszym związku pojawił się temat wspólnego mieszkania, ale nie potraficie w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie – jak razem zamieszkać, dobrym wyjściem będzie rozmowa z psychoterapeutą, który w swojej codziennej pracy pomaga parom oraz problemom, które pojawiają się w związkach. Podczas rozmowy ze specjalistą, jako para będziecie mogli zwrócić uwagę na kwestie, jakie powinno się przemyśleć przed podjęciem tak poważnej decyzji oraz na sprawy, jakie należy ustalić. Tak poważne i odpowiedzialne podejście do tematu będzie świadczyło, iż zależy wam na powodzeniu waszego związku oraz chcecie uniknąć problemów, które mogą pojawić się przez niedomówienia lub zbyt wczesne zamieszkanie razem.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają parą wyjaśniać wątpliwości oraz pomagają w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Idź do oryginalnego materiału