Kiedy należy wykonać cienkoigłową biopsję tarczycy? Sprawdź wskazania do badania
Biopsja to specjalistyczne badanie, które pomaga określić charakter występujących zmian, w tym przypadku w tarczycy. Jest to procedura inwazyjna, dlatego endokrynolog zaleca ją w sytuacji, gdy zachodzą szczególne wskazania. Podstawową metodą diagnozowania dolegliwości związanych z tarczycą jest biopsja cienkoigłowa. Kiedy należy poddać się biopsji tarczycy? Sprawdź!
Biopsja cienkoigłowa tarczycy – co to za badanie?
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) – bo taką adekwatną nazwę medyczną nosi to badanie – wykonywana jest w przypadku wykrycia różnego rodzaju nieprawidłowości w tarczycy. Zabieg polega na wkłuciu przez skórę igły o odpowiednio dobranej długości i grubości. Lekarz wprowadza ją do wnętrza badanej zmiany i pobiera fragmenty tkanek. Biopsja cienkoigłowa dostarcza materiału do badania mikroskopowego, które ma za zadanie określić charakter owych zmian. Badanie odbywa się pod kontrolą ultrasonografu. Ma najważniejsze znaczenie w diagnozowaniu nie tylko nowotworów tarczycy, ale także atakujących ją chorób zapalnych.
Wskazania do wykonania cienkoigłowej biopsji tarczycy
O tym, czy są wskazania do wykonania badania za każdym razem decyduje prowadzący pacjenta endokrynolog w porozumieniu z lekarzem wykonującym BACC. Biopsja cienkoigłowa jest niezbędną procedurą w sytuacji wykrycia przynajmniej jednego guzka w tarczycy. Wskazaniami do badania są również powiększenie gruczołu powiązane z bolesnością podczas dotykania oraz wole wieloguzkowe. Biopsja zalecana jest w przypadku podwyższonego ryzyka zmian złośliwych, gdy w rodzinie chorego pojawiły się wcześniej nowotwory tarczycy.
Wykryty guzek większy niż 4 cm, o niepokojącej strukturze i braku ruchomości, także powinien skłonić do szerszej diagnostyki. Inne czynniki kwalifikujące do badania:
- niedobory jodu u pacjenta,
- pojawienie się guzka przed 20. lub po 60. roku życia,
- narażenie na promieniowanie jonizujące w przebiegu radioterapii,
- wykryte w badaniach genetycznych mutacje genowe,
- pojawienie się mikrozwapnień i nacieków tkankowych.
Ponadto biopsję cienkoigłową zaleca się pacjentom z podejrzeniem występowania zmian zapalnych oraz w celu opróżnienia płynu nagromadzonego w torbieli.
W jakim celu wykonuje się cienkoigłową biopsję tarczycy?
Cienkoigłową biopsję tarczycy wykonuje się, aby ocenić charakter badanej zmiany. Najczęściej guzki mają charakter niezłośliwy, zawsze jednak należy to sprawdzić. Warto badać choćby najmniejsze zmiany, ponieważ wczesna diagnoza zwiększa szansę na całkowite wyleczenie, także nowotworów złośliwych.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia cienkoigłowej biopsji tarczycy
Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania badania. Tak jak w przypadku innych procedur medycznych, również biopsja nie może zostać przeprowadzona u wszystkich pacjentów. Z zabiegu wyklucza się osoby, które:
- stosują leki przeciwzakrzepowe,
- posiadają ropne zmiany w okolicy szyi i dekoltu,
- chorują na ciężką postać skazy krwotocznej,
- uskarżają się na silny kaszel.
Biopsja cienkoigłowa tarczycy – gdzie wykonać?
Jeżeli planujesz wykonać cienkoigłową biopsję tarczycy w Warszawie, zapraszamy do Medispace. Umów się na badanie w dogodnym terminie. Wszelkich informacji udzielimy telefonicznie. Zadzwoń: +48 607 206 707.