Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Wiele kobiet zwleka. Lekarka wskazuje konkretny termin

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Wiele kobiet zwleka. Lekarka wskazuje konkretny termin. Fot. istockphoto.com / anastas_


Kiedy najlepiej zrobić cytologię, zarówno pierwszą, jak i każdą kolejną? jeżeli dotychczas zwlekałaś, lepiej natychmiast o to zadbaj. Regularnie wykonywane badania pomogą w szybkim wykryciu chorób, w tym również raka.
Rak szyjki macicy jest najczęściej występującym wśród kobiet nowotworów. Szacuje się, iż każdego dnia umiera na niego pięć Polek. Tymczasem regularnie przeprowadzane badania ginekologiczne, a przede wszystkim cytologia, pozwalają na szybkie wykrycie choroby, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Kiedy powinnyśmy je wykonać? Oczywiście pamiętaj, iż decydujące zdanie powinien mieć lekarz i to z nim należy konsultować wszystkie niepewności.


REKLAMA


Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Pierwszą powinnaś mieć w tym wieku
Choć ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a największą grupę chorujących stanowią kobiety w wieku od 40. do 65. roku życia (ok. 50 proc.), również młodsze panie powinny o siebie zadbać. Kiedy więc najlepiej zacząć regularnie się badać? - Każda kobieta po 25. roku życia powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne, niezależnie od wywiadu rodzinnego czy aktywności seksualnej - tłumaczy lek. med. Alicja Mikłasz-Kupis w rozmowie z portalem zwrotnikraka.pl. Z kolei na stronie pacjent.gov.pl możemy przeczytać, iż pierwszą cytologię najlepiej wykonać w wieku 20-25 lat lub przed upływem trzech lat od rozpoczęcia życia płciowego.


Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Fot. pexels.com / Mart Production


Co ile powinno się robić cytologię? Lepiej nie zwlekaj
Ponieważ rak szyjki macicy rozwija się w przeciągu 10 lat, badania profilaktyczne należy wykonywać co najmniej:


raz na dwa lata w przypadku cytologii płynnej,
raz w roku w przypadku cytologii klasycznej.


Istotna jest nie tylko regularność, ale także odpowiedni termin. Na cytologię najlepiej iść w środku cyklu menstruacyjnego, czyli przynajmniej 4 dni po ustaniu krwawienia, ale równocześnie nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego (między 10. a 20. dniem cyklu). Zaleca się, aby 2-3 dni przed badaniem nie stosować leków dopochwowych, tamponów oraz wstrzymać się od stosunku płciowego.


Co ile lat jest darmowa cytologia? Tyle zapłacisz prywatnie
Badanie cytologiczne klasyczne kosztuje mniej więcej 20-40 złotych, a za płynne zapłacimy choćby ponad 100 złotych. Wykonasz je bez skierowania i w kilka minut w praktycznie każdym gabinecie ginekologicznym. W Polsce możesz też skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy, w ramach którego wykonasz badania cytologiczne:


od 25. do 64. roku życia,
raz na trzy lata lub co roku, jeżeli jesteś obciążona czynnikami ryzyka (zarażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków obniżających odporność, zarażenie HPV wysokiego ryzyka).


Czy w ciąży można robić cytologię? Im wcześniej, tym lepiej
Badanie cytologiczne należy przeprowadzić także w ciąży, najlepiej niemal na samym początku, czyli w 10. tygodniu. jeżeli się nie uda, powinnaś umówić się na możliwie najszybszy termin. Jak przypomina dpmed.pl, ciąża nie chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, dlatego jest to tak istotne. Zadbasz w ten sposób o swoje poczucie bezpieczeństwa i będziesz pewna, iż jesteś zdrowa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału