2 lutego do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami, u których stwierdzono występowanie otyłości lub wysokie ryzyko jej rozwoju – KOS-BMI Dzieci.
Wielospecjalistyczne wsparcie
W ocenie skutków regulacji wyjaśniono, iż z uwagi na zdiagnozowaną przez klinicystów i innych ekspertów potrzebę zaoferowania pacjentowi z otyłością wielospecjalistycznego wsparcia, a tym samym uniknięcia zabiegów bariatrycznych, opracowano propozycję programu pilotażowego dla osób do 18 lat.
Ma on stworzyć modelową ścieżkę postępowania z chorymi na otyłość i zaoferować pacjentowi wielospecjalistyczne wsparcie w celu uniknięcia rozwoju otyłości olbrzymiej. Model będzie stanowił uzupełnienie rozwoju systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Program dla dzieci do 18 lat
Program będzie przeznaczony dla dzieci do 18 lat, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju otyłości (określane na podstawie centyla BMI powyżej 85) lub chorujących na otyłość (rozpoznaną na podstawie centyla BMI powyżej 95 centyla).
Obejmować ma m.in. postępowanie medyczne związane z diagnostyką i leczeniem w ramach udzielanych specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych oraz, zależnie od wskazań medycznych, różne formy rehabilitacji leczniczej w okresie do 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji świadczenia opieki zdrowotnej.
.