Kiedy zaczyna się menopauza?
Zgodnie z definicją WHO menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy nie pojawiło się krwawienie miesiączkowe. Innymi słowy, to nieodwracalne ustanie cyklu miesiączkowego, które wiąże się z utratą płodności i możliwości zajścia w ciążę w wyniku obniżania się poziomów hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. Jej początek obserwuje się zwykle między 45. a 55. rokiem życia.
Jakie czynniki przyspieszają menopauzę?
Czasami klimakterium dotyka kobiety o wiele wcześniej, bo przed 40. lub choćby przed 35. rokiem życia. Przedwczesna menopauza nie jest wariantem normy i powinna być konsultowana z ginekologiem. Mogą odpowiadać za nią: choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto, cukrzyca czy celiakia, predyspozycje genetyczne lub stres atakujący nas codziennie z niemal każdej strony. Poza dolegliwościami wynikającymi z wygasania funkcji jajników w młodym wieku kobiety dotknięte tą przypadłością, ze względu na obniżony poziom estrogenów, są dodatkowo narażone na rozwój chorób układu krążenia, osteoporozy i niektórych nowotworów.Reklama
Jakie są mało znane objawy menopauzy?
Objawy przepowiadające menopauzę mogą występować choćby przez 10 lat przed jej początkiem. Ich nasilenie jest kwestią indywidualną. Najpierw cykle stają się krótsze lub dłuższe, mogą być obfitsze lub bardziej skąpe niż zazwyczaj, ale przede wszystkim zaczynają być nieregularne i czasem występują choćby co kilka miesięcy. Następnie, wraz z rozregulowaniem hormonalnym, pojawiają się uderzenia gorąca, które mogą atakować w najmniej odpowiednim momencie. Są bardzo typowe, dlatego kobiety niemal zawsze łączą je z klimakterium.
Do mniej znanych dolegliwości spowodowanych menopauzą należą:
kołatanie serca, tachykardia,zaczerwienienie twarzy,zawroty głowy,trudności z pamięcią,bezsenność,stany depresyjne,spadek libido,suchość pochwy,wysiłkowe nietrzymanie moczu,wypadanie włosów,bóle mięśniowo-stawowe.
Czy można złagodzić objawy menopauzy?
Objawy menopauzy bywają trudne do zniesienia, na szczęście istnieją różne sposoby na ich złagodzenie. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest terapia hormonalna - polega na dostarczaniu organizmowi brakujących hormonów, przede wszystkim estrogenów (dzięki temu dolegliwości ulegają wyciszeniu). Dostępne są także inne leki, np. antydepresanty w niskich dawkach, które mogą niwelować uderzenia gorąca i wahania nastroju.
Naturalne sposoby, takie jak zbilansowana dieta bogata w fitoestrogeny (znajdujące się np. w soi i siemieniu lnianym), aktywność fizyczna czy techniki relaksacyjne, również mogą okazać się sprzymierzeńcem kobiet będących w tym szczególnym okresie. Warto też wspomagać się witaminą D i witaminami z grupy B, które wpływają korzystnie na nastrój i gospodarkę hormonalną, a także wapniem, ważnym dla zdrowia kości, które po menopauzie ulegają osłabieniu.
Po jakim czasie mijają objawy menopauzy?
Objawy menopauzy ustępują stopniowo wraz z regulowaniem się stężeń hormonów płciowych. Uciążliwe symptomy klimakterium, jak np. uderzenia gorąca, zmiany nastroju czy bezsenność, zwykle ulegają złagodzeniu w ciągu kilku miesięcy po ustaniu miesiączki. Rzecz jasna, jak to zwykle w medycynie bywa, jest to kwestia bardzo indywidualna. Co prawda, u większości kobiet pierwsze oznaki poprawy pojawiają się mniej więcej w ciągu roku, ale zdarza się, iż niektóre z nich, zwłaszcza uderzenia gorąca czy drażliwość, mogą trwać choćby kilka lat.
Jeśli przekwitanie przez długi czas nie daje o sobie zapomnieć, warto odwiedzić ginekologa. Odpowiednie leczenie hormonalne może znacząco poprawić jakość życia pacjentek.
Jak potwierdzić, iż menopauza się skończyła?
Do potwierdzenia końca menopauzy nie powinna służyć intuicja - jeżeli chcesz mieć pewność, iż to już za tobą, koniecznie odwiedź ginekologa. Najczęściej specjalista wykonuje USG dróg rodnych, które pozwala na ocenę funkcjonowania jajników i kieruje pacjentkę na badania laboratoryjne (LH - hormon luteotropowy, FSH - hormon folikulotropowy, prolaktyna, estradiol), aby sprawdzić stężenia poszczególnych hormonów we krwi.
Na to, iż klimakterium dobiegło końca, wskazują: wysoki poziom FSH i niski poziom estradiolu, charakterystyczne jest też ścieczenie endometrium oraz brak pęcherzyków Graafa, widoczne w badaniu obrazowym.
Źródła:
Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, wyd. 1, 2021.
Freeman, Ellen W et al. “Duration of menopausal hot flushes and associated risk factors." Obstetrics and gynecologyvol. 117,5 (2011): 1095-1104. doi:10.1097/AOG.0b013e318214f0de.
CZYTAJ TAKŻE: