Kiedy blada skóra może świadczyć o chorobie? Zwróć uwagę na te objawy

zdrowie.interia.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Bladość skóry wydaje się normalna zimą, ale jeżeli towarzyszy jej też przewlekłe zmęczenie i osłabienie, warto lepiej przyjrzeć się swojemu organizmowi. jeżeli jesteśmy bardziej bladzi niż zwykle, może to być objaw choroby. Nasz niepokój powinny wzbudzić też cienie pod oczami czy sine usta. Okazuje się, iż nienaturalna bladość skóry sygnalizuje nie tylko szwankujące narządy, ale też problemy emocjonalne.


Bladość skóry a anemia


Kiedy liczba czerwonych krwinek obniża się poniżej normy lub spada stężenie hemoglobiny w organizmie, mamy do czynienia z anemią, najczęściej z powodu niedoboru żelaza. Charakterystycznym objawem niedokrwistości jest właśnie nienaturalna bladość skóry. Inne symptomy to ciągłe zmęczenie, które nie mija choćby mimo odpoczynku, a także bladość błon śluzowych w jamie ustnej i spojówek. Anemia przyczynia się również do łamliwości włosów, senności, obniżenia nastroju i kłopotów z pamięcią i koncentracją. W razie anemii niezbędna jest suplementacja żelaza, a także witaminy C i B12, które zwiększają wchłanianie żelaza i są niezbędne w produkcji czerwonych krwinek. Do diety warto też włączyć produkty bogate w żelazo: czerwone mięso, podroby, warzywa liściaste, ryby czy otręby pszenne i płatki owsiane. Reklama


Bladość skóry a niedoczynność tarczycy


Bladość skóry, jej wysuszenie i łuszczenie (szczególnie na łokciach i kolanach) to częsty objaw niedoczynności tarczycy. jeżeli tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów, zmagamy się też z przewlekłym zmęczeniem, łamliwością i wypadaniem włosów, rozdrażnieniem i sennością. Niedoczynność tarczycy znacznie spowalnia też metabolizm. Dlatego nie tylko zaczynamy gwałtownie przybierać na wadze (mimo spożywania umiarkowanych ilości jedzenia), ale też ciągle odczuwamy zimno, zwłaszcza w dłoniach i stopach. Inne objawy to częste zaparcia, sztywność i bóle stawów, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją i zaburzenia miesiączkowania (często są odpowiedzialne za trudności z zajściem w ciążę). Niedoczynność tarczycy wykryjemy, badając trzy parametry krwi: TSH, fT3 i fT4.


Bladość skóry a hipoglikemia


Kiedy ktoś mówi nam, iż "jesteśmy bladzi jak ściana", warto jak najszybciej zbadać poziom cukru we krwi. Nagła bladość może być wynikiem hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi (poniżej 70 mg/dl). Inne symptomy to osłabienie, rozdrażnienie, silny niepokój, silne uczucie głodu, zimne poty, przyspieszone bicie serca i wzrost ciśnienia tętniczego. W przypadku podejrzenia hipoglikemii należy jak najszybciej zjeść coś słodkiego. W przeciwnym wypadku może dojść do drgawek, zaburzeń orientacji i koordynacji ruchowej.


Bladość skóry a owsica


Bladość twarzy i cienie pod oczami to również mało znany objaw owsicy. Na zakażenie pasożytami szczególnie narażone są małe dzieci przebywające w dużych skupiskach (żłobkach, przedszkolach i szkołach), a przyczyną jest brak prawidłowej higieny. Namnożenie się pasożytów w przewodzie pokarmowym skutkuje też zmęczeniem, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Charakterystyczne objawy owsicy to także zgrzytanie zębami i moczenie się w nocy (u małych dzieci).


Bladość skóry a choroby przewodu pokarmowego


Nienaturalna bladość skóry może świadczyć o rozwijającej się chorobie układu pokarmowego. Celiakia (nietolerancja glutenu) czy choroba Leśniewskiego-Crohna zaburzają pracę jelit i utrudniają wchłanianie substancji odżywczych do organizmu. Niedobory witamin i minerałów ujawniają się wtedy m.in. bladością skóry.


Bladość skóry a kłopoty z krążeniem


Zmianami skóry bardzo często objawiają się choroby kardiologiczne. Nagła bladość twarzy, a także zimne kończyny i siniejące dłonie i stopy mogą być objawem wstrząsu kardiogennego, do którego dochodzi na skutek uszkodzenia serca. Serce nie jest w stanie pompować wtedy wystarczającej ilości krwi, by dotlenić wszystkie komórki ciała. Wstrząs kardiogenny to powikłanie zawału serca, stanowi duże zagrożenie dla życia. Jego przyczyną może być też niewydolność serca. Konieczne jest szybkie wezwanie pogotowia ratunkowego.


Bladość skóry a choroba nowotworowa


Zmiany na skórze, które występują też przy anemii, mogą być również pierwszym objawem białaczki. To dlatego, iż niedokrwistość występuje w wielu rodzajach tej choroby nowotworowej. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych można zaobserwować bladość twarzy, podkrążone oczy, a także zmiany na śluzówkach jamy ustnej: owrzodzenia, afty czy opryszczkę. Inne symptomy to większa podatność na infekcje wirusowe, bóle kości i stawów, czerwone plamki i sińce na skórze. Częstym objawem białaczki jest także przewlekłe zmęczenie, senność, duszność wysiłkowa i zawroty głowy. Uciążliwy świąd, powiększenie węzłów chłonnych, nocne poty i utrata masy ciała są charakterystyczne dla przewlekłej białaczki limfocytowej, która jest najczęstszym rodzajem białaczki w Europie.


Bladość skóry a problemy emocjonalne


Nagła bladość skóry może być efektem silnych przeżyć i pobudzenia emocjonalnego. Dochodzi wtedy do zwiększonego wydzielania adrenaliny, co prowadzi do niedotlenienia komórek skóry. Także przewlekły stres może objawiać się bladością skóry. Kłopoty ze snem to również częsta przyczyna ziemistej cery i podkrążonych oczu.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału