Zaszła zmiana na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. W dniu 13 czerwca funkcję tę objęła prof. Katarzyna Kotfis, zastępując dotychczasowego konsultanta prof. Rafała Drwiłę.
Informacją o powołaniu nowej konsultant podzielił się Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, gdzie pracuje prof. Katarzyna Kotfis.
Również sama zainteresowana napisała na plotformie X (dawniej twitter): „Informuję, iż zostałam powołana do funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii przez panią minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Jest to dla mnie zaszczyt, ale przed wszystkim wielkie wyzwanie zawodowe i organizacyjne”.
Szanowni Państwo!
Informuję, iż zostałam powołana do funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii przez panią Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę. Jest to dla mnie zaszczyt, ale przed wszystkim wielkie wyzwanie zawodowe i organizacyjne. pic.twitter.com/R26kQWnXfu — Professor Katarzyna Kotfis, MD, PhD, EDAIC (@ KatarzynaKotfis) June 14, 2024
Kim jest nowa konsultant?
Katarzyna Laura Kotfis jest specjalistką anestezjologii i intensywnej terapii. Tytuł lekarza uzyskała w 2003 r. na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W latach 2005-2012 odbyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalach klinicznych (SPSK1 i SPSK2) w Szczecinie oraz w Birmingham School of Anaesthesia w Wielkiej Brytanii (2005-2008).
W roku 2011 uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, po obronie rozprawy doktorskiej pt. „Ocena czynników ryzyka powikłań neurologicznych i krążeniowych u pacjentów poddawanych endarterektomii tętnic szyjnych na podstawie monitorowania hemodynamicznego, elektrokardiograficznego metodą Holtera, metabolicznego i wybranych parametrów immunologicznych”. Rok później uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, a w 2014 po zdaniu europejskiego egzaminu specjalizacyjnego uzyskała tytuł EDAIC - European Diplomate in Anaesthesiology and Intensive Care nadany przez European Society of Anaesthesiology and Intensive Care.
W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. „Analiza strategii poprawiających jakość opieki w leczeniu majaczenia stanu ciężkiego i bólu u krytycznie chorych pacjentów”. W roku 2021 ukończyła studia podyplomowe „Marketing i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. W 2021 roku otrzymała tytuł profesora nauk medycznych.
Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 200 pozycji literaturowych, z których ok. 130 to prace zindeksowane przez PubMed, a wśród nich ponad 110 to recenzowane artykuły naukowe zindeksowane przez Journal Citation Reports. W czerwcu 2024 roku jej indeks Hirscha (Web of Science) wynosił 27.
Wielokrotnie nagradzana
W 2023 roku otrzymała nagrodę Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. W 2022 roku odznaczona została Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wielokrotnie otrzymywała nagrody naukowe Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz nagrody naukowe Rektora PUM.