Kaszel to bardzo pierwotny odruch, który trudno wyłączyć. Jest niezwykle pomocny w oczyszczaniu dróg oddechowych, ale zdarza się, iż nasilony odruch kaszlowy pogarsza komfort życia pacjenta. Tak może się dziać np. w przebiegu POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).
- Mokry kaszel w POChP
- Suchy kaszel
- Uwaga na kaszel palacza
U pacjentów chorujących na POChP współistnieją ze sobą przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma i choroba drobnych dróg oddechowych. zwykle przewlekłą obturacyjną chorobę płuc diagnozuje się po 40. roku życia. Najczęściej chorują osoby narażone na wieloletnią ekspozycję na dym tytoniowy.
Mokry kaszel w POChP
W POCHP kaszel potrafi być dojmujący, to wynika z nadprodukcji gęstej, lepkiej i trudnej do odkrztuszenia wydzieliny.
– Nasze drogi oddechowe wysłane są nabłonkiem, który można porównać do grubego, włosistego dywanu. Rzęski, poruszają się jak łany zboża pod wpływem wiatru i oczyszczają drogi oddechowe z wydzieliny – wyjaśnia prof. Adam Antczak. Tak dzieje się u zdrowego człowieka. W normalnych okolicznościach organizm człowieka produkuje około szklanki wydzieliny. U niektórych pacjentów dotkniętych przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, tej wydzieliny jest jednak znacznie więcej.
Nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych charakteryzuje szczególnie tych pacjentów, którzy mają rozstrzenie oskrzeli. W poszerzonych przestrzeniach zalega wydzielina, w której namnażają się bakterie. Wówczas pacjent odkrztusza bardzo dużo wydzieliny.
Suchy kaszel
Pacjenci powinni być wyczuleni także na zmianę charakteru kaszlu. Zdarza się bowiem, iż kaszel w POChP z czasem z wilgotnego zmienia się w intensywniejszy i suchy.
– Zmiana charakteru kaszlu może się wiązać z rozrostem nowotworowym – przestrzega prof. Adam Antczak.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc zwiększa 8 krotnie ryzyko wystąpienia nowotworu płuc.
Uwaga na kaszel palacza
Kaszlu nie wolno bagatelizować, tymczasem w mediach rozpowszechniane jest pojęcie tak zwanego kaszlu palacza, którym osoby palące – narażone na zachorowania na nowotwór płuc czy POChP – usprawiedliwiają swojego dolegliwości. – To niebezpieczne, ponieważ, gdy sobie wytłumaczymy, iż kaszlemy z powodu palenia, to możemy przegapić poważny objaw świadczący o tym, iż tam może rosnąć rak – uczula dr hab. Adam Białas.