Karta EKUZ a poświadczenie NFZ [Kompendium]

farmacja.pl 2 tygodni temu

Wydawanie w aptekach produktów leczniczych objętych refundacją wymaga w Polsce posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak wiedzieć, iż nie tylko obywatele Polski mają prawo do refundowanych świadczeń zdrowotnych, w tym refundacji leków. Dokumentami pozwalającymi na otrzymanie zniżki przy zakupie konkretnych produktów leczniczych na receptę jest m.in. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i Poświadczenie NFZ. Komu przysługuje EKUZ, a komu poświadczenie? I czy istnieje wymóg przekazania do NFZ kserokopii danego dokumentu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

EKUZ to co do zasady dokument w formie plastikowej karty (na wzór karty do bankomatu), który uprawnia do otrzymywania i korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej (w tym refundacji leków) w krajach, należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Co ważne – EKUZ wystawia odpowiednia na terenie danego kraju jednostka, odpowiedzialna na ubezpieczenie zdrowotne (odpowiednik polskiego NFZ). Karta ta obowiązuje na terenie innych państw (nie na terenie państwa-wystawcy). Dlatego też najczęściej korzystają z niej osoby podróżujące po Europie w trakcie wakacji, itp.

Należy pamiętać, iż EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w innym państwie, ale na zasadach panujących w danym kraju, w którym aktualnie się znajdujemy. Karta obowiązuje także tylko w tych placówkach, które posiadają podpisane umowy z państwowym ubezpieczycielem (czyli odpowiednikiem polskiego NFZ). Karta EKUZ wystawiana jest na daną osobę i posiada określony termin ważności.

Realizacja recepty z Kartą EKUZ

W sytuacji, gdy w aptece pojawi się osoba z kartą EKUZ w trakcie realizacji recepty papierowej należy wybrać odpowiednią funkcję przy wprowadzaniu kodów recepty. Zamiast oddziału NFZ wybieramy adekwatne oznaczenie państwa-wystawcy karty EKUZ. Po wybraniu rodzaju dokumentu (czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) podajemy niezbędne dane, takie jak: numer karty EKUZ, termin ważności dokumentu oraz datę urodzenia danej osoby.

Zapamiętaj – w odniesieniu do karty EKUZ nie podajemy numeru PESEL, a jedynie datę urodzenia. Co do zasady osoby spoza Polski nie posiadają polskiego numeru PESEL, stąd wymagane jest podanie daty urodzenia – choćby jeżeli dana osoba jest Polakiem, ale mieszka i jest ubezpieczona w innym kraju, a w Polsce przebywa jedynie tymczasowo, korzystając właśnie z karty EKUZ.

Ważne – realizacja recepty z kartą EKUZ może nastąpić jedynie w sytuacji, kiedy wystawcą jest polski lekarz, a recepta spełnia wszystkie niezbędne wymogi formalne, określone w polskich przepisach.

Przekazanie kopii karty EKUZ do NFZ – czy jest wymagane?

Odpowiedź brzmi TAK. Wraz z zestawieniem refundacyjnym należy do adekwatnego oddziału NFZ przekazać kserokopię dokumentu EKUZ. w tej chwili odbywa się to poprzez systemy teleinformatyczne, załączając wraz z zestawieniem refundacyjnym na SZOI bądź Portalu Świadczeniodawcy kserokopii lub zdjęcia danej karty. Jest to niezbędne do otrzymania zwrotu poniesionych kosztów na refundację.

Poświadczenie NFZ

Poświadczenie NFZ to, co do zasady inny rodzaj dokumentu aniżeli karta EKUZ. A to dlatego, iż poświadczenie wydaje się osobom mieszkającym w Polsce, a ubezpieczonym w innym kraju, należącym do Unii Europejskiej bądź Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Poświadczenie wystawiane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i zawiera te same dane, co te zawarte w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. W odróżnieniu od karty EKUZ poświadczenie NFZ to druk zwykle w formacie A4, wypisany w języku polskim.

Realizacja recepty dla pacjenta z poświadczeniem NFZ

Podobnie jak w przypadku karty EKUZ, tak i tutaj w trakcie wprowadzania kodów recepty w systemie aptecznym należy wybrać adekwatny kod państwa, w którym pacjent posiada ubezpieczenie. Następnie, po wybraniu opcji „Poświadczenie NFZ” należy wpisać pełen numer poświadczenia, wraz z datą urodzenia danej osoby – widniejącą na okazanym dokumencie.

Poświadczenie NFZ, podobnie jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może być wystawione na określony czas (terminowo) lub bezterminowo – wszystko uzależnione jest od tego, na jakich zasadach wystawiona została karta EKUZ danej osobie w państwie-wystawcy tejże karty.

Przekazanie kopii poświadczenia do NFZ – czy jest wymagane?

W tym przypadku odpowiedź brzmi NIE. Wszystko za sprawą tego, iż co do zasady wystawcą poświadczenia NFZ jest właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia, który w swoich systemach informatycznych posiada informację o wystawionym przez siebie dokumencie. A zatem w przypadku poświadczenia NFZ nie ma wymogu pobierania od pacjenta i przekazywania do Funduszu kserokopii tego dokumentu.

Opracował: mgr farm. Mateusz Jabłoński

Idź do oryginalnego materiału