Praca na stanowisku farmaceuty klinicznego zdecydowanie różni się od innych ścieżek kariery możliwych po farmacji. Być może właśnie temu zawdzięcza swoją popularność. To zupełnie inny rodzaj opieki nad pacjentem, niż ta, którą znamy z aptek. Głównym tego powodem jest fakt, iż farmaceuta kliniczny pracuje na oddziałach szpitala, bezpośrednio z pacjentami. Każdego dnia czuwa nad ich prawidłowa farmakoterapią.
Obowiązki i zadania farmaceuty klinicznego na oddziałach szpitala
Przede wszystkim, farmaceuta kliniczny na oddziale stanowi część zespołu medycznego, który, współpracując, dba o zdrowie pacjentów. Każdego dnia uczestniczy w odprawie i obchodzie, podczas których wnosi swoje uwagi na temat poprawności terapii. Ponadto weryfikuje i ewentualnie modyfikuje zlecenia farmakoterapii.
Jednym ze szczególnych zadań farmaceuty klinicznego jest przeprowadzanie koncyliacji i przeglądów lekowych. Proces ten polega na przeanalizowaniu wszystkich leków i suplementów przyjmowanych przez pacjenta pod kątem bezpieczeństwa, skuteczności oraz ewentualnych niezgodności. Farmaceuta, uwzględniając okoliczności, symptomy i alergie koryguje błędy w dotychczasowej farmakoterapii bądź ustala całkowicie nowy schemat leczenia. Jednak ostateczna decyzja o jakichkolwiek zmianach należy do lekarza.
Farmaceuta służy także poradą w przypadku doboru odpowiedniej antybiotykoterapii czy w związku z terapią monitorowaną stężeniem leku. Ponadto odpowiada także za edukację pacjenta na temat zdiagnozowanych u niego chorób, wdrożonej farmakoterapii czy modyfikacji stylu życia.
Jak objąć stanowisko farmaceuty klinicznego?
Najważniejszym wymogiem prawnym, jaki należy spełnić, aby objąć stanowisko farmaceuty klinicznego, jest posiadanie specjalizacji: z farmacji klinicznej, farmacji szpitalnej lub farmakologii. Oczywiście w tej sytuacji najkorzystniej posiadać tytuł specjalisty farmacji klinicznej, ze względu na najlepsze przygotowanie do pracy na oddziale. Jednak należy mieć na uwadze, iż jest to jedna z trudniejszych specjalizacji i choćby sam proces rekrutacji nie należy do najłatwiejszych.
Ponieważ farmacja kliniczna w Polsce dopiero stosunkowo od niedawna zaczyna funkcjonować, raczej trudno znaleźć ogłoszenie o pracę na stanowisko farmaceuty klinicznego. Warto jednak spróbować podejść do tematu od innej strony. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z farmacją kliniczną w aptece szpitalnej, jako szansa na zapoznanie się ze szpitalem, personelem i ogólnie panującymi zasadami.
Warto angażować się również w różnego rodzaju zagraniczne staże czy praktyki. W wielu krajach zachodnich usługa farmacji klinicznej jest już mocno rozwinięta, dlatego to świetna okazja na zdobycie cennego doświadczenia.
- Kariera w farmacji: Kariera w farmacji: jakie stanowiska firma farmaceutyczna może zaoferować farmaceucie?
Farmaceuta w gabinecie POZ
Alternatywą dla pracy na oddziałach szpitala jest oferowanie usług opieki farmaceutycznej w przychodniach POZ lub prywatnych gabinetach. Nie ma jednoznacznych kryteriów do podjęcia tego typu pracy – poza oczywiście wykształceniem farmaceutycznym – jednak wskazane jest, aby farmaceuta był dobrze przeszkolony z zakresu opieki farmaceutycznej, m.in. przez kursy czy studia podyplomowe.
Co ważne, opieka farmaceutyczna w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, dlatego na ten moment ciężko o znalezienie pracy na etacie. Z tego powodu bardzo często kooperacja z przychodniami opiera się na zasadzie umowy B2B. Jednak i w tym przypadku może nie być tak łatwo. Ponieważ opieka farmaceutyczna nie pozostało tak rozpowszechniona, kierownicy przychodni nie patrzą zbyt ochoczo na wprowadzenie takiej usługi. Zwykle to farmaceuta stara się przekonać placówkę o słuszności pomysłu.
Źródła:
- https://aptekarz.pl/poz-a-gabinet-opieki-farmaceutycznej/
- https://mgr.farm/aktualnosci/czy-w-polsce-mozna-zarobic-na-swiadczeniu-uslug-opieki-farmaceutycznej/
- https://strefazoltodzioba.pl/rozmowy/farmaceutka-ktora-propaguje-farmacje-kliniczna/