Kariera w farmacji: apteka szpitalna jako alternatywa dla ogólnodostępnej

mgr.farm 4 dni temu

Apteka szpitalna w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród farmaceutów, jak i techników. Często są to wypaleni pracownicy aptek otwartych, którzy potrzebowali zmiany. Jednak nie brakuje tu też świeżo upieczonych magistrów, którym praca w szpitalu po prostu się spodobała, zwykle jeszcze w trakcie studiów. Na czym polega praca w aptece szpitalnej i jakie niesie ze sobą perspektywy?

Apteka szpitalna – zadania i obowiązki

Na samym początku należy zaznaczyć, iż praca w aptece szpitalnej bardzo różni się od tej w aptece otwartej. Przede wszystkim w szpitalu bardzo ograniczony jest bezpośredni kontakt z pacjentem. Farmaceuta ma styczność z pacjentami jedynie w szczególnych sytuacjach, np. podczas wizyt na oddziałach szpitalnych lub wydawania leków w ramach programów lekowych.

Podstawowym zadaniem należącym do pracowników apteki szpitalnej jest wydawanie leków i wyrobów medycznych na poszczególne oddziały szpitala. Na zleceniach z oddziałów mogą znaleźć się także leki recepturowe, które są na bieżąco sporządzane. W odróżnieniu od receptury w aptece otwartej, szpitalna charakteryzuje się bardzo dużymi ilościami wykonywanych leków.

Ponadto niektóre apteki szpitalne wyposażone są również w pracownie żywienia pozajelitowego czy leku cytostatycznego. Jest to rodzaj receptury sporządzany w specjalnych warunkach.

Jakie korzyści płyną z posiadania specjalizacji?

Wiele osób, wiążących swoje plany z apteką szpitalną, prędzej czy później decyduje się na zrobienie specjalizacji. Głównie wybiera się między farmacją szpitalną lub kliniczną. Jednym z powodów takiej decyzji jest z pewnością kwestia wynagrodzenia. Minimalna stawka dla farmaceuty ze specjalizacją wynosi w tej chwili ok. 9200 zł brutto, podczas gdy zarobki farmaceuty bez specjalizacji zaczynają się od 7300 zł brutto. Warto też pamiętać, iż aby objąć stanowisko kierownicze w aptece szpitalnej, również niezbędne jest posiadanie specjalizacji. Z farmacji aptecznej, klinicznej bądź szpitalnej.

Poza wyżej wymienionymi aspektami, kształcenie specjalizacyjne jest także formą realizacji obowiązku rozwoju zawodowego. Za udział w szkoleniach specjalizacyjnych można uzyskać do 30 punktów za cały kurs, natomiast za uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie farmacji – 100 punktów edukacyjnych. Zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, magistrzy rozliczani są z punktów w okresach pięcioletnich. W tym czasie muszą uzyskać przynajmniej 100 punktów edukacyjnych (50 twardych i 50 miękkich).

Czy łatwo wejść w świat aptek szpitalnych?

Pod względem rynku i dostępnych miejsc pracy apteka szpitalna wypada dużo gorzej niż ogólnodostępna. Oczywistym tego powodem jest zdecydowanie mniejsza liczba szpitali niż aptek otwartych. W większości dużych miast szpitali, a tym samym aptek szpitalnych, jest zaledwie kilka. Tymczasem aptekę otwartą można znaleźć niemalże na każdym kroku.

Z tego powodu znalezienie pracy jako farmaceuta w murach szpitala nie należy do najprostszych. Dlatego właśnie warto pomyśleć o tym jeszcze podczas studiów. Rekruterzy zdecydowanie przychylniej patrzą na kandydata, który posiada doświadczenie w pracy w aptece szpitalnej – choćby to zdobyte w trakcie trzymiesięcznego stażu. Dlatego przed wyborem miejsca odbywania stażu półrocznego, dobrze jest przeanalizować również taką opcję.

Można powiedzieć, iż przez stosunkowo małą liczbę miejsc pracy, rynek aptek szpitalnych jest na swój sposób hermetyczny. Bardzo często farmaceuci znają osoby na podobnych stanowiskach z innych szpitali w obrębie miasta.

Źródła:

  1. https://mgr.farm/aktualnosci/ksztalcenie-ustawiczne-farmaceutow-co-sie-zmienia/
  2. https://strefazoltodzioba.pl/gielda-wiedzy/specjalizacja-po-farmacji-zbedny-tytul-czy-wieksze-mozliwosci/
Idź do oryginalnego materiału