Kansas pozwało koncern Pfizer. Chodzi o powikłania po szczepionkach

angora24.pl 6 miesięcy temu

Jeden z największych koncernów farmaceutycznych z siedzibą w Nowym Jorku, Pfizer, został pozwany przez stan Kansas. Jak informuje agencja Reuters, w pozwie złożonym w poniedziałek stwierdzono, iż rzekomo fałszywe oświadczenia amerykańskiego koncernu Pfizer dotyczące szczepionki naruszają ustawę o ochronie konsumentów w stanie Kansas. Pozew złożono w Sądzie Rejonowym hrabstwa Thomas, a prawnicy reprezentujący Kansas domagają się od producenta leków bliżej nieokreślonego odszkodowania.

Pfizer wygłosił wiele wprowadzających w błąd oświadczeń, aby oszukać opinię publiczną w sprawie swojej szczepionki w czasie, gdy Amerykanie potrzebowali prawdy – stwierdził w oświadczeniu Kris Kobach, prokurator generalny stanu Kansas.

Powikłania ciąży i zapalenia

W pozwie zarzucono, iż krótko po wprowadzeniu szczepionki na rynek na początku 2021 roku firma Pfizer ukrywała dowody na to, iż szczepionka miała związek z powikłaniami ciąży, w tym poronieniami, oraz iż powodowała zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia.

Oświadczenia firmy Pfizer na temat szczepionki przeciwko covid były dokładne i oparte na podstawach naukowych – odniósł się do sytuacji Pfizer w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu. Firma uważa ​​pozew za bezpodstawny.

Jak wynika z pozwu, firma Pfizer fałszywie twierdziła, iż jej szczepionka opracowana wspólnie z niemieckim partnerem BioNTech dla pierwotnego szczepu wirusa utrzymuje wysoką skuteczność przeciwko zmutowanym wariantom oraz iż zapobiega nie tylko chorobie, ale również transmisji. Wiadomo, iż BioNTech nie jest stroną pozwaną w tej sprawie.

Kris Kobach zapowiedział, iż inne stany współpracowały z nim w dochodzeniu i planują również złożenie pozwów.

Rakotwórczy Zantac?

Kłopoty prawne Pfizera nie ograniczają się jedynie do pozwów związanych ze szczepionką na COVID-19. Kilka dni temu Bloomberg poinformował, iż Pfizer, oraz inne firmy farmaceutyczne jak GSK, Sanofi i Boehringer Ingelheim, zostały zobowiązane do stawienia się przed sądem stanowym w Delaware. Decyzja ta wynika z uzasadnienia sądu, który uznał, iż istnieją wiarygodne dowody na to, iż lek na zgagę o nazwie Zantac, który nie jest już w obrocie, mógł wywoływać nowotwory. Sąd zezwolił na przeprowadzenie sprawy przed ławą przysięgłych w związku z ponad 70 tysiącami pozwów dotyczących tego leku, który był produkowany przez różne firmy farmaceutyczne.

Idź do oryginalnego materiału