Kanada nie jest gotowa na kolejną pandemię

bejsment.com 3 godzin temu

Kanada musi wyciągnąć wnioski z pandemii COVID-19 i podjąć działania, zanim dojdzie do kolejnego zagrożenia dla zdrowia, twierdzi panel ekspertów złożony z lekarzy i naukowców w nowym niezależnym raporcie.

„Większość naukowców uważa, iż to tylko kwestia czasu, zanim staniemy w obliczu czegoś podobnego do tego, przez co przeszliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat” – powiedział dr Fahad Razak, jeden z sześciu ekspertów, którzy przyczynili się do powstania raportu badającego sposób opracowywania porad naukowych i koordynacji badań. „Wiele z tego, co widzieliśmy na całym świecie, kiedy porównywaliśmy reakcje [na pandemię], sugeruje, iż gotowość jest kluczową częścią”.

Raport panelu, zatytułowany „The Time to Act is Now” („Nadszedł czas na działanie”), stwierdza, iż nadzór nad chorobami, dane dotyczące hospitalizacji i wyniki badań muszą być znacznie skuteczniej przekazywane między prowincjami, terytoriami i rządem federalnym.

„Fragmentaryczny charakter tego, jak rządzimy tym krajem, z oddzielnymi decyzjami podejmowanymi w prowincjach i terytoriach oraz tym, co dzieje się na szczeblu rządu federalnego, miał naprawdę znaczący wpływ na to, jak zareagowaliśmy na pandemię” – powiedział Razak, specjalista chorób wewnętrznych w St. Michael’s Hospital w Toronto, który był dyrektorem naukowym Ontario COVID-19 Science Advisory Table.

Dostępność danych zdrowotnych była różna w całym kraju podczas pandemii, co „bardzo utrudniało nam uzyskanie krajowego obrazu tego, co się działo” – powiedział we wtorkowym wywiadzie. Raport mówi również, iż Kanada musi stworzyć jedną, stałą naukową grupę doradczą – coś, co zostało zrobione w Wielkiej Brytanii – zamiast próbować zebrać tę wiedzę w środku epidemii. „Tylko tyle można zrobić w środku kryzysu. Ludzie są zdesperowani, infrastruktura nie działa tak dobrze, gdy jest kryzys” – powiedział Razak.

W raporcie stwierdzono, iż „brak wcześniej istniejących protokołów awaryjnych dotyczących doradztwa naukowego w Kanadzie spowodował znaczne opóźnienia” i potrzebna była lepsza koordynacja „w ramach i na wszystkich szczeblach rządu”.

Posiadanie naukowych grup doradczych na szczeblu federalnym i prowincyjnym komunikujących się oddzielnie „skutkowało wieloma strumieniami porad”, stwierdzono w raporcie, który został opublikowany przez agencję w czwartek. Raport został sporządzony na prośbę Health Canada w sierpniu ubiegłego roku.

W raporcie zalecono również, aby zmieniające się informacje zdrowotne były znacznie szybciej udostępniane opinii publicznej. „Myślę, iż pandemia była doskonałym przykładem na to, iż jeżeli nie upublicznisz tych informacji, rodzi to nieufność i dezinformację” – powiedział Razak. „Komunikat [naukowej grupy doradczej] do rządu powinien zostać podany do wiadomości publicznej niemal tak szybko, jak go wygenerujesz” – powiedział. „Chcemy, aby opinia publiczna miała pewność, iż otrzymuje również najlepsze dostępne dowody naukowe”.

W raporcie stwierdzono, iż Kanada musi również zająć się nierównościami wśród osób, które najbardziej ucierpiały w sytuacjach kryzysowych, w tym osób rasistowskich, rdzennych mieszkańców, osób żyjących w ubóstwie, osób doświadczających bezdomności i mieszkańców domów opieki długoterminowej. „Potrzebny jest większy nacisk i inwestycje, aby wspierać transdyscyplinarne badania w celu zidentyfikowania najlepszych sposobów wdrażania zdrowia publicznego i innych interwencji w celu zwalczania dobrze udokumentowanych nierówności”. Obejmuje to większe finansowanie badań prowadzonych przez rdzennych mieszkańców, czytamy w raporcie.

Dr Shannon McDonald, inna ekspertka w panelu, powiedziała, iż agencje finansujące powinny wspierać różne rodzaje badań prowadzonych przez rdzennych mieszkańców, w tym badania badające, w jaki sposób czynniki takie jak kolonizacja, doświadczenia traumatyczne i sytuacja ekonomiczna wpływają na podstawowy stan zdrowia, który z kolei może wpływać na ryzyko nieproporcjonalnego wpływu sytuacji kryzysowych na ludzi.

Ważna jest również lepsza wymiana danych między rządami a społecznościami Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów, powiedział McDonald, która jest Metyską / Anishinaabe i byłym dyrektorem medycznym w First Nations Health Authority w BC, w wywiadzie w środę. Powiedziała, iż wymaga to długoterminowych partnerstw.

„Kiedy zaczynamy mówić o znaczącym zaangażowaniu [z] rdzenną ludnością, nie może to być doraźny sposób, w jaki utworzono gazillion komitetów, gdy COVID został uznany za stan zagrożenia zdrowia publicznego na całym świecie” – twierdzi McDonald. „Naprawdę chodzi o relacje rozwijające się w czasie i wspierające strategie i postępy w zakresie danych zdrowotnych”.

Pomimo niedociągnięć, Razak powiedział, iż istnieje wiele aspektów radzenia sobie przez Kanadę z pandemią COVID-19, z których można być dumnym, w tym wykorzystanie nadzoru ścieków do wykrywania ilości wirusa w społecznościach. „Byliśmy jednym z pionierskich państw i z pewnością posunęliśmy się naprzód na skalę przekraczającą to, co wiele innych państw było w stanie osiągnąć. Jednak niektóre prowincje, w tym Ontario, dokonały teraz znacznych cięć w swoich programach nadzoru ścieków, pozostawiając wiele społeczności z „prawie żadnymi danymi” – powiedział Razak.

Idź do oryginalnego materiału