Rozpoczyna się kampania „Z troski o ludzi i planetę” (ang. „Care means the world”), podkreślająca pilną potrzebę transformacji opieki zdrowotnej w kierunku bardziej zrównoważonej. Dostarczanie nowoczesnych i wysokiej jakości rozwiązań w trosce o pacjenta nie może odbywać się kosztem planety, bo zdrowie człowieka jest silnie powiązane ze środowiskiem naturalnym, w którym żyjemy.
The Lancet w swoim najnowszym raporcie Countdown on Health and Climate Change zwraca uwagę na rosnące koszty zdrowotne, jakie ponosi ludzkość w związku ze zmianami klimatu. Zgony spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, degradacja środowiska, rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych to tylko niektóre z zagrożeń klimatycznych. Wysokie temperatury wiążą się również ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza, które może powodować lub nasilać zaburzenia układu krążenia i oddechowego – szczególnie u grup bardziej wrażliwych, czyli dzieci i osób starszych.
Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie „Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców Warszawy”, w latach 2041-2070 maksymalne temperatury notowane w mieście mogą sięgnąć choćby 43°C. Znacznie wzrośnie też częstość występowania kilkudniowych fal upałów. WHO szacuje, iż na całym świecie zanieczyszczenie powietrza odpowiada co roku za około 7 mln przedwczesnych zgonów i nakłada ogromne koszty na światową gospodarkę w wysokości 6,1% globalnego produktu krajowego brutto. W grudniu 2023 r. prezydencja COP28 i WHO ogłosiły deklarację w sprawie zmian klimatu i zdrowia, stawiając to drugie w centrum wszystkich działań w dziedzinie klimatu.
„Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje coraz bardziej dotkliwie pokazują nam, iż bez zdrowej planety nie możemy mówić o zdrowiu człowieka. Tymczasem mierzymy się z sytuacją, w której ochrona zdrowia, realizując swoje podstawowe cele, jednocześnie szkodzi środowisku. Tym samym pośrednio generuje nowych pacjentów i poddaje cały system jeszcze większej presji. Jako Philips jesteśmy przekonani, iż podejście pacjentocentryczne to podejście nierozerwalnie związane z troską o planetę. W podejściu tym „opieka” oznacza zapewnienie wysokiej jakości wsparcia zdrowotnego tym, którzy jej potrzebują, wtedy, gdy jej potrzebują, przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu podejmowanych działań na środowisko” – mówi Michał Grzybowski, prezes polskiego oddziału firmy Philips, która jest inicjatorem kampanii „Troski o Ludzi i planetę”.
Zrównoważona opieka oznacza również wydłużenie cyklu życia produktu dzięki zastosowaniu rozwiązań cyrkularnych, dbałość o energooszczędność, wdrażanie rozwiązań cyfrowych i chmurowych. W ten sposób można pomóc systemom opieki zdrowotnej stawić czoła najpilniejszym wyzwaniom, w tym rosnącym kosztom opieki i niedoborom kadrowym, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wpływu na środowisko. W Polsce wspólnie z UNGC Global Compact Philips przygotował również raport Zielone Szpitale, pierwszy tego typu dokument w Polsce, który analizuje trendy i działania podejmowane w celu wdrażania w życie idei zielonych szpitali.
„Jak wynika z naszego badania Future Health Index, zrównoważony rozwój od 2022 r. znajduje się wśród priorytetów liderów ochrony zdrowia w Polsce. Wdrażając pro środowiskowe inicjatywy, liderzy muszą się jednak mierzyć z wieloma wyzwaniami. Aby im sprostać chętnie uczą się od innych i dzielą najlepszymi praktykami. Zdaniem polskich liderów ochrony zdrowia to właśnie firmy z branży technologii medycznych są, zaraz obok szpitali i systemów ochrony zdrowia, w największym stopniu odpowiedzialne za tworzenie standardów zrównoważonego rozwoju. Firma Philips, podążając za wyznaczonymi sobie celami, pokazuje, iż poprawa jakości życia pacjentów może iść w parze z intensyfikacją wysiłków na rzec zrównoważonego rozwoju” – mówi Michał Grzybowski.