MSD Polska została nagrodzona prestiżowym medalem Prix Galien za kampanię edukacyjno-informacyjną „Wygrajmy z HPV”. Kapituła polskiej edycji konkursu uznała ją za najlepszą kampanię promującą zdrowie w 2024 r. W imieniu MSD Polska nagrodę odebrali Justin Gandy, dyrektor zarządzający, i Maciej Świerczek, dyrektor Vaccines Business Unit.
62 proc. Polaków najbardziej obawia się zachorowania na nowotwór. 42 %proc. zadeklarowało, iż „nie wahałabym/wahałbym się ani chwili, aby przyjąć szczepienie, które chroniłoby przed zachorowaniem na nowotwór. Tymczasem zaledwie 5 proc. respondentów zadeklarowało, iż zaszczepili się przeciw wirusowi HPV, które skutecznie chronią przed zachorowaniem na nowotwór, m.in. raka szyjki macicy.
– Wg WHO dostęp do czystej wody pitnej i szczepienia to dwie najskuteczniejsze interwencje na rzecz zdrowia publicznego. W pracy ze szczepieniami ta świadomość pozostaje wielką i nieustającą inspiracją. Zaś naszą aspiracją jest nie tylko dostarczanie na rynek leków i szczepionek, ale też aktywne współuczestniczenie w dziele eliminacji HPV w społeczeństwie. Mamy wielką nadzieję, iż dzięki kampanii „Wygrajmy z HPV” udało nam się dołożyć cegiełkę do tego wielkiego przedsięwzięcia i jesteśmy dumni, iż nasze wysiłki zostały wyróżnione przez Kapitułę Prix Galien. – powiedział Maciej Świerczek, dyrektor Vaccines Business Unit.
Kampania „Wygrajmy z HPV”
Kampania „Wygrajmy z HPV”, która trwa od jesieni 2022 r., ma na celu aktywizację wokół profilaktyki chorób zależnych od wirusa HPV nie tylko lekarzy (pediatrów, ginekologów, onkologów, lekarzy rodzinnych), ale także szeroką opinię publiczną oraz administrację. W ramach kampanii powstał portal HPV.PL, który dostarcza kluczowych informacji na temat profilaktyki HPV. Tylko w 2024 roku do tej pory stronę odwiedziło prawie 220 tys. użytkowników, z czego 80 proc. stanowiły kobiety. Dodatkowo, o inicjatywie przypominają pacjentom plakaty i ulotki, które trafiły do około 2 tysięcy gabinetów lekarskich oraz punktów szczepień. Akcję wspierały także liczne kreatywne inicjatywy, takie jak podświetlenie na fioletowo budynków w Warszawie i Katowicach w trakcie Tygodnia Świadomości HPV w 2024 r.
Efekty? Zanotowano znaczący wzrost świadomości na temat szczepień przeciw HPV. Aż 73 proc. uczestników badania „Polki i Polacy a wirus HPV”, przeprowadzonego przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej (wyniki opublikowane w sierpniu 2024 r.), zadeklarowało, iż słyszało o wirusie HPV, a 43 proc. potrafiło powiązać go z rakiem szyjki macicy.
– Zdrowie to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy wszyscy dbać, zachęcając Polki i Polaków do podejmowania działań profilaktycznych, zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej. Aby edukacja zdrowotna była skuteczna i przynosiła wymierne efekty, niezwykle ważna jest kooperacja publiczno-prywatna. Kampania „Wygrajmy z HPV” jest doskonałym przykładem tego, jak taka synergia może mieć realny wpływ na poprawę zdrowia publicznego i zwiększenie świadomości zdrowotnej w społeczeństwie – podkreślił Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska.
Owocna edycja Prix Galien
W tegorocznej edycji polskiej edycji konkursu Prix Galien MSD Polska znalazła się także wśród finalistów w dwóch innych kategoriach. Immunoterapię stosowaną w leczeniu nowotworów w nowych wskazaniach nominowano do tytułu najlepszego produktu farmaceutycznego. Leczenie to umożliwia zahamowanie postępu choroby, przedłuża życie pacjentów a choćby – w przypadkach odpowiednio wczesnego wykrycia raka – całkowite wyleczenie.
Z kolei terapia w tętniczym nadciśnieniu płucnym (PAH) znalazła się wśród finałowych trzech terapii starających się o tytuł najlepszego leku na choroby rzadki/sieroce. Tętnicze nadciśnienie płucne to niezwykle ciężka choroba, która bez odpowiedniego leczenia, zwykle w ciągu 2 – 3 lat prowadzi do zgonu. PAH dotyka obu płci, jednak najczęściej diagnozuje się ją u kobiet w wieku 30–60 lat, zatem w okresie pełnej aktywności społecznej, zawodowej, rodzinnej. Objawia się szybkim męczeniem się podczas wysiłku i występowaniem duszności wysiłkowej, które powodują, iż pacjentom sprawia trudność wykonywanie choćby najprostszych czynności (np. takich jak: umycie zębów, podniesienie przedmiotu z podłogi).
O nagrodzie
Medal Prix Galien, to obok Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, najważniejsze na świecie wyróżnienie, jakie można zdobyć w dziedzinie innowacyjnej medycyny i farmacji. W Polsce konkurs Prix Galien, którego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Innowacji w Medycynie i Farmacji z siedzibą w Warszawie, odbywa się z przerwami od 2012 r.
Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 listopada br. w Warszawie. W trakcie wydarzenia wręczono medale w ośmiu głównych kategoriach. Nagroda specjalna „Pro Bono Humanum” trafiła do Lidii i Jerzego Owsiaków za ich przełomowy wkład w ochronę zdrowia w naszym kraju.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałkini Senatu RP, Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.
kat/, fot. MSD Polska
Data publikacji: 22.11.2024 r.