Już ponad 500 gmin bez aptek. W których powiatach jest najgorzej?

mgr.farm 5 godzin temu

W publicznej debacie na temat przepisów regulujących rynek apteczny w Polsce, bardzo często podnoszony jest wątek liczby gmin, w których nie działa żadna apteka. Przez ostatnie miesiące media donosiły, iż takich gmin w Polsce jest około 400. Z najnowszych danych firmy IQVIA wynika jednak, iż w marcu było ich dokładnie 503. To efekt licznych zamknięć aptek, które miały miejsce w ostatnim czasie.

  • Czytaj również: 400 gmin bez apteki? W ponad 200 nigdy ich nie było…

Podczas Forum Dystrybucji Farmaceutycznej zorganizowanego 16 kwietnia przez firmę IQVIA przedstawiono najnowsze dane na temat rynku aptecznego. Wynika z nich, iż w marcu 2025 w Polsce działało 11 301 aptek i 1 072 punkty apteczne. W skali roku oznacza to spadek ich łącznej liczby o 190. Liczba aptek w tym czasie zmniejszyła się o 1,6%.

Zmiany w krajobrazie aptek i punktów aptecznych w Polsce (©IQVIA)

Sytuacja ta przełożyła się też na dostęp pacjentów do aptek i punktów aptecznych. IQVIA zaprezentowała dane, z których wynika, iż w marcu w 503 gminach nie działała żadna apteka (ok 20% kraju). Bardzo często jednak funkcjonowały w nich punkty apteczne – zabezpieczające dostęp mieszkańców do części leków. Natomiast w 156 brakowało zarówno apteki, jak i punktu aptecznego (6,3% kraju).

Czy każdy pacjent ma taki sam dostęp do apteki? (©IQVIA)

Najwięcej gmin pozbawionych apteki zlokalizowanych jest w województwie podlaskim. Na 118 tamtejszych gmin apteki nie było w 45 (ok. 38%). Na drugim miejscu uplasowało się Województwo lubuskie gdzie na 82 gminy, apteki nie było w 26 (ok. 31%). Natomiast jeżeli chodzi o województwa, w których gminy pozbawione były zarówno apteki, jak i punktu aptecznego – nawiększy problem odnotowano w warmińsko-mazurskim. Na 116 gmin żadnej placówki prowadzącej obrót lekami na receptę nie było w 20 z nich (ok. 17%).

Wyzwania gmin bez aptek i punktów aptecznych

Firma IQVIA przyjrzała się też bliżej konkretnym powiatom, w których problem z dostępem do aptek i punktów aptecznych jest najgorszy. Na czele znalazł się powiaty: rawski i górowski. W pierwszym z nich na 6 gmin apteki i punktu aptecznego nie było 3 (50%). W rezultacie na jedną aptekę przypada tam około 4100 mieszkańców. Z kolei w powiecie górowskim na 4 gminy apteki lub punktu aptecznego również nie ma w połowie z nich. Tutaj na jedną aptekę przypada 3583 mieszkańców. Na kolejnych miejscach znalazły się powiaty: hojnowski i krośnieński (lubuskie). W pierwszym apteki i punktu aptecznego nie ma w 4 gminach na 9. W drugim proporcja ta wynosi 3 na 7.

Wyzwania pacjentów z gmin bez aptek i punktu aptecznego (©IQVIA)

Z wyliczeń firmy IQVIA wynika też, iż 74 gminy (licząc od centrum głównego miasta) są położone w odległości ponad 5 kilometrów od najbliższej apteki lub punktu aptecznego. W przypadku 24 gmin odległość ta wynosi choćby więcej niż 10 kilometrów.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału