Już jest! Darmowy poradnik Gazety i Fundacji Avalon

wiadomosci.gazeta.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Aut. Ola Kaczorek


Co ósmy mieszkaniec lub mieszkanka Polski ma jakiś rodzaj niepełnosprawności, ale nie to jest dla nich realną przeszkodą. Aby likwidować stereotypy, niedostosowany język i brak dostępności - również w mediach - Gazeta.pl z Fundacją Avalon stworzyły poradnik dla zainteresowanych budowaniem małej wielkiej rzeczy: komunikacji niewykluczającej. Zapraszamy do lektury!
>> POBIERZ PORADNIK


REKLAMA


Osoby z niepełnosprawnościami nie mają silnej reprezentacji w mediach – bardzo rzadko pojawiają się w programach, audycjach i artykułach, chyba iż kontekstem jest właśnie ich niepełnosprawność. Tymczasem osoby z niepełnosprawnościami są ekspertami i ekspertkami w danych dziedzinach, mają interesujące prace i pasje. Ich widoczności szkodzą stereotypy, częściowo wynikające z języka i krzywdzących sformułowań. Jak temu zaradzić? Choć w Polsce potrzebne są zmiany systemowe, to przede wszystkim każdy z nas potrzebuje wiedzy i empatii. Potrzeba edukacji.
Bardzo istotną rolę odgrywają tu dziennikarze i dziennikarki. Potrzebują mieć dostęp do narzędzi, dzięki którym przedstawią osoby z niepełnosprawnościami rzetelnie i godnie. Taką właśnie rolę pełni bezpłatny poradnik "Dostępność" – pierwsza w Polsce tak kompleksowa publikacja o tej tematyce, skierowana do świata mediów.
Kluczem edukacja
– Kiedy Fundacja Avalon zgłosiła się do nas w sprawie przewodnika dla mediów, odkryliśmy, iż nie ma ani jednej polskojęzycznej publikacji, która w sposób kompleksowy i przystępny opisywałaby temat niepełnosprawności, choć w Polsce jest co najmniej kilka milionów osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy Wiktoria Beczek z Gazeta.pl, dziennikarka i koordynatorka treści dotyczących różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl. – Media nie tylko informują, ale też kształtują język. Mam nadzieję, iż nasz przewodnik pomoże dziennikarzom i dziennikarkom pisać i mówić z szacunkiem i empatią.
Helena Szczuka-Kalenský z Fundacji Avalon (jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore): – 16 grudnia wystartowaliśmy z nową kampanią społeczną "Epoka Dostępności". Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami mają wszyscy obywatele. Wierzymy, iż kluczem do sukcesu jest edukacja, pomagająca zwalczać ignorancję, stereotypy i brak empatii. Jesteśmy przekonani, iż poradnik dedykowany przedstawicielom mediów będzie stanowił istotny krok w dobrym kierunku.


Poradnik, jak pisać o osobach z niepełnosprawnościami, to kolejny bezpłatny poradnik dla dziennikarek i dziennikarzy współtworzony przez dziennikarzy Gazeta.pl. Do tej pory ukazały się m.in. "Jak pisać o osobach LGBT+" i "Jak pisać o kobietach" (również Wiktorii Beczek) oraz dwie edycje "Jak pisać o klimacie" Patryka Strzałkowskiego – część pierwsza i część druga.
>> POBIERZ NAJNOWSZY PORADNIK
Idź do oryginalnego materiału