Już 11 tysięcy młodych osób skorzystało z pilotażu dla uzależnionych od technologii cyfrowych

mzdrowie.pl 1 dzień temu

Program dla dzieci i młodzieży nałogowo korzystających z komputerów i telefonów komórkowych ruszył pod koniec 2021 r. Został niedawno przedłużony do 30 czerwca 2025 r.


Program pilotażowy dla młodych osób uzależnionych od cyfrowych technologii jest dostępny w 14 miastach. Do udziału w programie nie potrzebne jest skierowanie, wystarczy skontaktować się z placówką realizującą program. W ramach programu dziecko otrzymuje bezpłatną pomoc – konsultacje i porady finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dziecko i rodzic mają możliwość odbycia konsultacji z lekarzem psychiatrą. Czas terapii jest dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i może wynieść choćby ponad 12 tygodni.

W pilotażu powinny brać udział dzieci i ich rodzice. Tylko dzięki współpracy i udziale całej rodziny udaje się osiągnąć oczekiwane i długotrwałe efekty. Często potrzebna jest zmiana stylu życia zarówno dzieci, jak i rodziców, odnalezienie wspólnych zainteresowań i pasji. Bagatelizowanie pierwszych objawów uzależnienia dziecka i poczucie, iż problemy same się rozwiążą może w przyszłości doprowadzić do poważniejszych skutków. Zawsze warto reagować, bo trudności z czasem będą się tylko pogłębiać.

Zadaniem programu jest również:

  • ograniczenie negatywnych zachowań związanych z uzależnieniami cyfrowymi wśród dzieci i młodzieży
  • zwiększenie wiedzy z zakresu nowych technologii i skutków ich nadużywania
  • wsparcie uczniów i ich rodziców w walce z uzależnieniami od nowych technologii
  • poprawa psychicznego i fizycznego stanu zdrowia dzieci i młodzieży.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania, dlatego warto o tym mówić i reagować.

Zdaniem specjalistów od terapii e-uzależnień, nadużywanie nowych technologii pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka, m.in. wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała oraz zdrowia psychicznego, tj.: zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania, zaburzenia snu. Dlatego tak ważne jest wykrycie problemu na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Odpowiednia reakcja rodzica i wsparcie specjalistów mogą pomóc dziecku gwałtownie wyjść z uzależnienia od telefonu, czy komputera.

“Dzięki programowi dzieci mające od lat trudności w funkcjonowaniu społecznym, zostały prawidłowo zdiagnozowane (zaburzenia ze spektrum autyzmu), co niewątpliwie jest krokiem milowym do dalszego ich rozwoju i rozumienia siebie” – podkreśla Tomasz Kołodziejczyk, socjolog, wychowawca, terapeuta ze Stowarzyszenia MONAR w Łodzi. “Bez wsparcia rodzica/opiekuna dziecko samo nie wyjdzie ze świata wirtualnego, my tylko uczymy je jak zdrowo korzystać z nowoczesnych technologii, jak radzić sobie w konstruktywny sposób z emocjami i negatywnymi doświadczeniami, ale to po stronie rodzica leży stawianie granic, wsparcie, zrozumienie potrzeb dziecka i odpowiednie motywowanie go do zmiany zachowania” – podkreśla Monika Cegłowska-Pundyk, przewodnicząca Stowarzyszenia “Powrót z U” w Szczecinie.

Idź do oryginalnego materiału