„Sfermentowana żywność jest bogata w korzystne dla zdrowia probiotyki, takie jak pałeczki i bakterie kwasu mlekowego. Włączenie jej do codziennej diety wywiera pozytywny wpływ na organizm” – podkreśla doktor Haripriya, dyrektor ds. żywienia w Cloudnine Group of Hospitals w Indiach. Sprawdź, jak dokładnie kanji działa na organizm.
Kanji dostarcza wielu składników odżywczych
Przeprowadzone badania wykazały, iż sfermentowana woda ryżowa zawiera wiele mikroelementów, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarcza wapnia, magnezu, potasu, selenu i żelaza. Jest również dobrym źródłem witamin z grupy B (ze szczególnym uwzględnieniem pirydoksyny i kobalaminy), które uczestniczą w wielu procesach biochemicznych. Wspierają pracę układu nerwowego i odpornościowego.
Sfermentowana woda ryżowa jest dobra dla jelit
Sfermentowana woda ryżowa pomaga w odbudowie mikroflory jelitowej. Wspiera układ pokarmowy i przyspiesza trawienie. Przeciwdziała problemom gastrycznym, takim jak wzdęcia, zaparcia czy niestrawność po obfitym posiłku.
Kanji to źródło elektrolitów
Sfermentowana woda ryżowa równoważy poziom elektrolitów w ustroju. Nawadnia lepiej niż inne napoje. Zapewnia dużą dawkę energii, niwelując zmęczenie i osłabienie, na przykład po dniu ciężkiej pracy lub wyczerpującym treningu. W rezultacie organizm szybciej się regeneruje.
Sfermentowana woda ryżowa pielęgnuje skórę i włosy
Kanji znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Można ją wykorzystać jako tonik. Świetnie działa na skórę. Zwęża rozszerzone pory i niweluje niedoskonałości, zaczerwienienia i podrażnienia. Wspomaga leczenie trądziku i stanów zapalnych. Co więcej, przywraca blask matowym włosom i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Wystarczy wypłukać w niej włosy dwa lub trzy razy w tygodniu.