Jesienne szczepienie lisów na Mazowszu. RCB rozsyła alerty. Jak rozpoznać szczepionkę?

rdc.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Szczepienia lisów na Mazowszu (autor: Pixabay)


Wiadomość o treści „Uwaga! W dniach 5–18.09 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – RCB przesłało do odbiorców w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim oraz w części warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Szczepionka będzie wykładana manualnie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Jak rozpoznać szczepionkę dla lisów?

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie manualne szczepionek nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Wścieklizna u lisów

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o łącznie 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. W 2022 roku potwierdzono 31 przypadków, natomiast w 2023 i 2024 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.

Idź do oryginalnego materiału