W czwartek, 9 listopada 2023 r. w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia” odbył się Festiwal „Jesienne Spotkania Bardów”.
Wydarzenie ma charakter cykliczny o zasięgu wojewódzkim, organizowane jest od wielu lat w formie przeglądu twórczości wokalnej. Wzbogaca ofertę wydarzeń artystycznych i kulturalnych prezentowanych przez Stowarzyszenie „Misericordia”.
“Jesienne chmury znów pędzi wiatr
W dalekie strony, w daleki świat.
Zielone drzewa, które chroniły nas,
W żółte kolory zamienił czas…”.
Piosenką “Barwy jesieni” z repertuaru Czerwonych Gitar wydarzenie rozpoczęli gospodarze – Warsztat Terapii Zajęciowej “Misericordia”. Następnie głos zabrała Pani Kierownik, Urszula Steć, która powitała wszystkich przybyłych Gości:
“Witam Państwa bardzo serdecznie, bardzo mi miło, iż możemy się spotkać. Witam Was w imieniu Pracowników i Uczestników, którzy włożyli wiele starań, żeby ta impreza mogła się odbyć, więc proszę Was o wielkie brawa dla nich. “Jesienne Spotkania Bardów” to nasze cykliczne spotkania, podczas których chcemy się spotkać i wspólnie pośpiewać w miłej – mamy nadzieję – i rodzinnej atmosferze, więc zachęcam Państwa do tego żeby uczestniczyć i śpiewać. Mam nadzieję, iż będziemy się tu wspólnie razem bawić i dobrze spędzimy czas i od razu zapraszam już Państwa na kolejną imprezę za rok. Miłej zabawy życzę!”
Wydarzenie poprowadziła Pani Justyna Kosowska, Specjalista ds. Rehabilitacji Społecznej WTZ Misericordia.
Wspólne muzykowanie łączy ludzi różnych profesji, zainteresowań i poglądów, ułatwia także wyrażanie własnych emocji, pomaga w rozwijaniu umiejętności rozpoznawania ich. Poza tym występ przed innymi pomaga pokonywać nieśmiałość i zwiększa pewność siebie oraz niewątpliwie buduje poczucie sukcesu. Tak było i tym razem.
Na scenie wystąpiło osiem ośrodków:
- Środowiskowy Dom Samopomocy “Wrzos” z Wólki Leszczańskiej,
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Nałęczowie,
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim,
- Środowiskowy Dom Samopomocy “Akademia Artystyczna”,
- Środowiskowy Dom Samopomocy “Misericordia”,
- Środowiskowy Dom Samopomocy Bychawa,
- Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło ze Świdnika,
- Warsztat Terapii Zajęciowej “Misericordia”
oraz dwóch solistów: Pan Robert Kozak z WTZ Misericordia oraz Pan Daniel Klimiuk z Dziennego Ośrodka przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie.
Czas spędzony wspólnie z artystami występującymi na scenie, stał się stałym elementem zawiązywania przyjaźni między ośrodkami, uczestnikami i pracownikami.
W ciągu całego wydarzenia panowała przyjemna, rodzinna atmosfera, wszyscy dobrze się bawili przy muzyce, śpiewie i gitarze. Dla jednej z Uczestniczek – Pani Agnieszki Budzyńskej z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim był to wyjątkowy Dzień Urodzin, dlatego wszyscy zgromadzeni powstali z miejsc i uroczyście odśpiewali Jubilatce gromkie “Sto Lat”!
Tradycyjnie tematyka prezentowanych utworów związana była z jesienią, ale także z okazji naszego święta narodowego pojawiły się utwory o charakterze patriotycznym. Publiczność nie zawiodła również tym razem, aktywnie angażując się w śpiew. Na koniec występów Uczestnicy odśpiewali i odtańczyli wspólnie na scenie jeden utwór, by podkreślić wieloletnią „Bardową” przyjaźń. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Głównym celem wydarzenia było promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.
Organizatorzy, w imieniu całej społeczności Warsztatu dziękują za tak liczne przybycie i mają nadzieję na powtórne spotkanie w przyszłym roku!
Wydarzenie było współfinansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
Galeria zdjęć
Tekst: Justyna Kosowska, Wiktoria Kwiecień
Foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.