Co zawiera kalarepa?
Kalarepę zalicza się do warzyw kapustnych i podobnie jak one (kalafior, kapusta, brokuł, brukselka, jarmuż) zawiera glukozynolany, które wykazują silne adekwatności przeciwnowotworowe. Znajdziemy w niej też luteinę, witaminę C oraz K, witaminy z grupy B, potas, magnez, fosfor i żelazo. Kalarepa jest też bogatym źródłem błonnika, jest niskokaloryczna (zaledwie 29 kcal w 100 g) i cechuje się niskim indeksem glikemicznym. Z tego względu jest szczególnie polecana cukrzykom oraz osobom zmagającym się z nadwagą czy otyłością.
Kalarepa a choroby nowotworowe
Kalarepa i inne warzywa kapustne są niezastąpionymi naturalnymi składnikami w profilaktyce chorób nowotworowych. Znajdują się w nich duże ilości związków siarkowych (glukozynolanów), rozkładających się na izotiocyjany i indole. Badania chińskich naukowców na grupie ponad 5 tys. kobiet udowodniły, iż codzienne spożywanie warzyw kapustnych znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu lub śmierci spowodowanej tą chorobą. Reklama
Kalarepa a układ nerwowy i hormonalny
Kalarepa zawiera duże ilości witamin z grupy B. Odpowiadają one za prawidłową pracę mózgu i całego układu nerwowego. Poprawiają pamięć i koncentrację, zwiększają odporność na stres i chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są też niezbędne do wytwarzania ważnych hormonów - serotoniny i adrenaliny.
Kalarepa a układ pokarmowy
W kalarepie znajduje się bardzo dużo błonnika, który reguluje pracę jelit, chroni przed zaparciami, przyspiesza metabolizm i pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi. W liściach kalarepy znajdują się z kolei duże ilości chlorofilu, który wspiera pracę wątroby i usprawnia perystaltykę jelit.
Kalarepa może też chronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy - występujące w niej izotiocyjany i indole działają grzybobójczo i bakteriobójczo, mogą zwalczać m.in. bakterię H. pylori, która odpowiada za powstawanie wrzodów.
Kalarepa a wzrok
Surowa kalarepa jest bogatym źródłem luteiny - naturalnego antyoksydantu, który kumuluje się na siatkówce oka (a konkretnie w plamce żółtej). Luteina odpowiada za prawidłowe widzenie i zmniejsza ryzyko zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Luteina występuje tylko w surowym warzywie, jej ilość może zmniejszać choćby siekanie kalarepy przy użyciu noża.
Kalarepa a układ krążenia
Kalarepa polecana jest osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia. Znajdujące się w niej flawonoidy wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko miażdżycy naczyń oraz ich zwapnienia. Duża ilość błonnika w kalarepie pomaga też zmniejszyć poziom złego cholesterolu, który odkłada się w postaci złogów miażdżycowych.
Kalarepę warto też spożywać w profilaktyce i leczeniu anemii spowodowanej brakiem żelaza. Wchłanianie tego pierwiastka znacznie zwiększają duże ilości witaminy C, które występują w warzywach kapustnych. Liście z kalarepy są z kolei bogatym źródłem żelaza.
Kto nie powinien jeść kalarepy?
Duże ilości kalarepy mogą szkodzić osobom z niedoczynnością tarczycy. Warzywo zawiera bowiem substancje, które wiążą jod, niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Niedobory jodu grożą zaostrzeniem choroby. Jest na to jednak sposób - duże ilości warzyw kapustnych wystarczy zbilansować poprzez produkty bogate w jod: żółtka jaj czy ryby morskie.
CZYTAJ TAKŻE: