Jedna trzecia Polaków w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami

oen.pl 5 dni temu


Jedna trzecia Polaków w wieku 25-34 lat, którzy jeszcze nie założyli własnej rodziny, mieszka z rodzicami, jak pokazują nowe dane GUS. Większość z nich to mężczyźni.

Dane GUS z 2022 r. pokazują, iż liczba takich młodych ludzi zamieszkałych z rodzicami wyniosła 1,7 mln, czyli 33% wszystkich osób w wieku 25-34 lata. W porównaniu z 2018 r. oznacza to spadek o trzy punkty procentowe i 300 tys. osób.

Dane agencji nie obejmują młodych ludzi, którzy są w związkach małżeńskich, rozwiedzeni, owdowiali oraz mają dzieci i mieszkają z rodzicami.

Uchwała do zapłaty z #PublikacjaGUSw której znajduje się cechę osób w wieku 25-34 lat zamieszkałych z rodzicami (gniazdowników), m. in. zróżnicowanie terytorialne, wykształcenie i niepełnosprawność.https://t.co/OZwQzojbup#GUS #statystyki fot.twitter.com/sGIowNEbw6

— GUS (@GUS_STAT) 2 lipca 2024 r.

Odsetek młodych singli zamieszkałych z rodzicami znacznie różni się w zależności od płci. Spośród 1,7 miliona zamieszkałych z rodzicami, prawie dwie trzecie (63%) to mężczyźni.

Dysproporcje płciowe zwiększają się wraz z wiekiem: wśród 25-latków na 100 kobiet mieszka 136 mężczyzn, podczas gdy w przypadku 34-latków liczba ta wzrasta do 202 mężczyzn na 100 kobiet.

Według GUS w 659 gminach (ponad jedna czwarta ogółu w Polsce) przynajmniej połowa młodych mężczyzn nie założyła rodziny i mieszka z rodzicami, podczas gdy w przypadku kobiet sytuacja taka dotyczy tylko jednej gminy w kraju (Podkowa Leśna na przedmieściach Warszawy).

Najwyższy odsetek młodych dorosłych – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – zamieszkałych z rodzicami odnotowano w województwach świętokrzyskim (41%), podkarpackim i lubelskim (po 39%) – wszystkie te województwa położone są w stosunkowo biedniejszej południowo-wschodniej części Polski.

Mapa przedstawiająca odsetek osób w wieku 25–34 lat zamieszkałych z rodzicami w poszczególnych powiatach na terenie kraju (źródło: GUS)

Najniższy odsetek odnotowano na Dolnym Śląsku (29%), Mazowszu i Pomorzu (po 28%). Wśród miast wojewódzkich najniższy odsetek młodych ludzi zamieszkałych z rodzicami odnotowano we Wrocławiu (18%) i Warszawie (19%), a najwyższy w Kielcach (36%) i Olsztynie (32%).

Ponad 6,6% młodych Polaków zamieszkałych z rodzicami to studenci. Ten odsetek uległ zmniejszeniu wraz z wiekiem, z 19% w przypadku 25-latków do mniej niż 2% w przypadku 34-latków. Młode kobiety mieszkające z rodzicami częściej niż mężczyźni studiują (8,6% vs 5,4%).

Większość młodych Polaków zamieszkałych z rodzicami (63%) pracuje, a tylko 6% poszukuje zatrudnienia. Wśród mężczyzn zamieszkałych z rodzicami 65% ma pracę, a 7% jej poszukuje, podczas gdy wśród kobiet liczby te wynoszą odpowiednio 60% i 6%.

Prawie 6% młodych ludzi zamieszkałych z rodzicami (w sumie 102 000 osób) ma niepełnosprawność.

Przepraszamy za przerwanie czytania. Artykuł jest kontynuowany poniżej.


Notes from Poland jest prowadzony przez mały zespół redakcyjny i wydawany przez niezależną, non-profitową fundację, która jest finansowana z darowizn od naszych czytelników. Nie możemy robić tego, co robimy, bez Twojego wsparcia.

Dane opublikowane w zeszłym roku przez Eurostat, unijną agencję statystyczną, wskazują, iż ponad połowa młodych ludzi w Polsce w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami. Jednak te dane, w przeciwieństwie do GUS-u, nie wykluczają osób będących w związkach małżeńskich, rozwiedzionych, owdowiałych lub mających dzieci.

Liczba dla Polski była czwartą najwyższą w UE, co podkreśla problem, z jakim młodzi Polacy borykają się w znalezieniu niedrogiego mieszkania. Szacunki dotyczące niedoboru mieszkań w Polsce wahają się od około 650 000 jednostek, według ministerstwa rozwoju, do choćby 4 milionów jednostek, według banku Pekao.

Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) odpowiedział na problemy mieszkaniowe młodych, uruchamiając program dopłat do kredytów hipotecznych dla osób kupujących mieszkanie po raz pierwszy. Chociaż program cieszył się ogromną popularnością, uważa się, iż przyczynił się również do tego, iż Polska doświadczyła najszybszego wzrostu cen nieruchomości w Europie.

Program zakończył się na przełomie roku, a nowy rząd koalicyjny, który w grudniu zastąpił PiS, rozważa wprowadzenie własnego programu dopłat do kredytów hipotecznych, potencjalnie w przyszłym roku.

Polska odnotowała największy wzrost cen nieruchomości w UE w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

W porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o 13%, podczas gdy w całej UE wzrost wyniósł zaledwie 0,2%.

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 23 kwietnia 2024 r.

Źródło głównego obrazu: Andrea Piacquadio / Pexels

Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reuters.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału