Sukces kursu okuloplastyki na Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

liderzyinnowacyjnosci.com 2 miesięcy temu

Młodzi lekarze rezydenci z Polski i Ukrainy przeszli na początku lipca specjalistyczne szkolenie z technik operacyjnych w zakładzie anatomii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzięki nauce na prawdziwych tkankach ćwiczyli w praktyce umiejętności profesjonalnego diagnozowania i leczenia chirurgicznego urazów gałki ocznej oraz wykonywania zabiegów okolic oka. Było to pierwsze w Polsce, szkolenie „Ophtalmo – Trauma Days” z zakresu okuloplastyki z udziałem wybitnych specjalistów światowej okulistyki.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK nr 1 w Lublinie we współpracy z lubelskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Narodowym „Akademia Kijowsko-Mohylańska” i Shupik National Healthcare Hospital w Kijowie.

– Okuloplastyka to dziedzina medycyny z pogranicza okulistyki i chirurgii plastycznej, która jest bardzo potrzebna. Z jednej strony to są efekty czysto kosmetyczne, ale pamiętajmy, iż w tym obszarze znajduje się również szereg chorób, nowotworów, wad wrodzonych, a także uszkodzeń, które można nabyć w wyniku urazów. zwykle dotyczy to młodych osób czy choćby dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jeden z głównych wykładowców specjalistycznego szkolenia.

Profesor podkreślił jednocześnie, iż z powodu grupy wiekowej, u jakiej najczęściej dochodzi do urazów oczu, szkolenia młodej kadry są bardzo istotne. Potwierdził, iż rezydenci chcą się uczyć i brać udział w szkoleniach, jednak w Polsce nie mają za wiele takich możliwości.

Praktyka to podstawa filozofii kształcenia lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, dlatego wysokospecjalistyczne szkolenie w ramach tzw. „Trauma Days” rozpoczęło się od części teoretycznej. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Ukrainy i Szwajcarii wygłosili wykłady i przeprowadzili warsztaty na preparatach nieutrwalonych – na zwłokach, które są nieocenionym i wyjątkowym materiałem szkoleniowym.

– Nie chcemy, aby nasi rezydenci uczyli się na pacjentach, dlatego w ramach Akademii Doskonałości kontynuujemy dedykowane młodym specjalistom szkolenia w Zakładzie Anatomii Człowieka. Dzisiaj radiolodzy, chirurdzy rekonstrukcyjni i okuliści uczyli się wspólnie. Z tego względu było to pierwsze tego rodzaju, wyjątkowe wydarzenie – mówił prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki UMLub.

W specjalistycznym kursie brało udział 10 osób, z których połowa pochodzi z Ukrainy. To była dla nich bardzo cenna lekcja. Podczas kursu młodzi lekarze poznali szereg zagadnień z dziedziny okuloplastyki, leczenia i diagnostyki urazów gałki ocznej oraz przestrzeni okołooczodołowej. Okulistyka obejmuje bardzo szerokie spectrum przypadków. Możliwość czerpania wiedzy od profesorów z tak dużym doświadczeniem jest niezwykle cenna – mówili uczestnicy szkolenia.

Oprócz prof. dr hab. Roberta Rejdaka, prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego wykładowcami byli także prof. Natalia Malachkova z Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska” i Shupik National Healthcare Hospital w Kijowie i dr Piotr Gaca z Zurichu, współorganizatorzy specjalistycznego kursu. W planach są już kolejne szkolenia, tym razem z zakresu anestezjologii i chirurgii rekonstrukcyjnej. (Inf.)

Idź do oryginalnego materiału