Boży chlebek to potoczna nazwa ślazu zaniedbanego. Często określa się go również mianem babiego serka czy guziczkowego ziela. Roślina nie ma dużych wymagań glebowych. Rośnie w parkach i na łąkach. Często można ją również spotkać w przydomowych ogródkach. gwałtownie zadomawia się na nowych terenach. Ma nieduże kwiaty i wygląda dość niepozornie. Dlatego łatwo pomylić boży chlebek z chwastem. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Ta roślina skrywa bowiem wiele cennych adekwatności, które wspomagają proces odchudzania i pozytywnie wpływają na organizm.
Jak działa boży chlebek?
Boży chlebek jest chętnie stosowany w medycynie ludowej. Wykorzystuje się go głównie do przyrządzania naparów. Napój ze ślazu zaniedbanego wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga pracę układu trawiennego. Przyspiesza przemianę materii. Łagodzi dolegliwości gastryczne, takie jak na przykład wzdęcia czy biegunki. Stymuluje produkcję soków i enzymów trawiennych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć.
Poza tym napar z bożego chlebka wspomaga leczenie przeziębień i objawów pojawiających się w ich przebiegu, między innymi kaszlu czy bólu gardła. Wspiera też wątrobę i proces oczyszczania organizmu z toksyn.
Jak zrobić napar z bożego chlebka?
Wystarczy zalać jedną łyżeczkę suszu szklanką gorącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Potem należy odcedzić napój. Można go pić trzy razy dziennie po jednej łyżce. jeżeli masz wątpliwości, czy możesz włączyć boży chlebek do swojego jadłospisu, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Pamiętaj, iż związki zawarte w naparze mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.