– Powstanie projektu krajowej listy leków krytycznych to sukces zarówno szefostwa Ministerstwa Zdrowia, jak i branży farmaceutycznej. Bez niej nie sposób myśleć o inwestycjach w bezpieczeństwo lekowe kraju – komentuje prezes zarządu PEX PharmaSequence Jarosław Frąckowiak, omawiając dokument.
Skończył się czas do składania uwag dotyczących projektu krajowej listy leków krytycznych – tę okazje wykorzystuje Jarosław Frąckowiak, analizując ją.
– W projekcie LLK znalazło się 238 pozycji – lista unijna liczy 268. Część wspólna to 143 pozycje. 145 jest w LLK, a nie występuje w unijnym wykazie leków krytycznych, zaś 125 jest na liście europejskiej, a brak ich w LLK – wylicza, publikując grafikę.
Unijna lista leków o znaczeniu krytycznym
W grudniu 2023 r. Komisja Europejska, Szefowie Agencji Leków i Europejska Agencja Leków opublikowali pierwszą wersję unijnego wykazu leków krytycznych – jest w nim ponad dwieście substancji czynnych produktów leczniczych, uznawanych za krytyczne dla systemów opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej, dla których w celu uniknięcia niedoborów należy zagwarantować ciągłość dostaw.
Lista dostępna w tekście: „Lista leków o krytycznym znaczeniu”.