Dłuższe życie i istotna zmiana jego stylu to dwa główne czynniki wpływające na zmianę epidemiologii chorób wątroby.
Dr hab. n. med. Jarosław Drobnik z Katedry Zdrowia Populacyjnego, Zakładu Epidemiologii i Edukacji Zdrowotnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaznaczył, iż „zmieniający się styl życia sprawia, iż jesteśmy narażeni na czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na hepatocyt i jego metabolizm”.
– To wszystko może się przekładać na ogólne schorzenia związane z zespołem metabolicznym, a takim punktem końcowym dla tych wszystkich problemów, przy nieuwzględnianiu wątroby, jest zwiększone ryzyko zawału i udaru – stwierdził w rozmowie.
– Szczególną grupą pacjentów, którymi lekarze powinni się interesować i kontrolować w kontekście prób wątrobowych, choćby o ile mają oni prawidłowe wskaźniki, są pacjenci z nadwagą, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, a także – a może przede wszystkim – nadużywający alkoholu i leków – dodał dr Jarosław Drobnik, dodając, iż „efektem nadużywania suplementów diety może być uruchomienie mechanizmu, który prowadzi do tzw. metabolicznego zapalenia wątroby, co może w konsekwencji prowadzić do włóknienia, a następnie do marskości wątroby”.
Wypowiedź – nagrana 25 marca podczas Top Medical Trends 2023 – do obejrzenia poniżej.