W środę, 29 listopada 2023 r. w Sali Konferencyjnej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbył się Jarmark Regionalny "Żyj zdrowo zgodnie z naturą".
III edycję wydarzenia pod nazwą “Kuchnia i Magia Dawnych Słowian w Kozim Grodzie na Wyścigowej” zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie poprowadzili: Pani Agnieszka Dziedzic oraz Pan Grzegorz Orłowski.
Celem organizatorów było promowanie zdrowego odżywiania i trybu życia, regionalnej żywności i wyrobów, kultywowanie historii i tradycji naszych przodków, zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ich zaangażowanie i kreatywność, integracja rożnych środowisk oraz promocja SOSW im. Prof. Z. Sękowskiej w środowisku lokalnym.
“Niepełnosprawni są wśród nas.
Na pewno niejednego z nich znasz.
Lecz my, zdrowi ich nie dostrzegamy,
Dużym łukiem omijamy.
Zajęci swoimi sprawami
Nie przejmujemy się ich problemami,
A może przyjdzie taki czas,
Że niepełnosprawność dotknie nas.
Więc się od nich nie odwracajcie,
Swoją miłość i serce im dajcie.
Kochajmy i wspomagajmy ich
Przez cały czas,
Aby nie czuli się osamotnieni,
Przez nas zdrowych odrzuceni.”
Powyższy cytat jako refleksja i drogowskaz adekwatnego postępowania, pochodzi z krótkiego wystąpienia ucznia Jakuba Ćwieka, który przybliżył zgromadzonym gościom ideę obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
Ponadto w programie wydarzenia znalazły się:
- krótka prezentacja szkoły,
- prelekcja Pana Dariusza Dziubana z Fundacji Fuga Mundi pt. “Aktywizowanie Osób Niepełnosprawnych w Lublinie i regionie” ,
- prezentacja Pani Marzeny Haczewskiej z SOSW oraz Pana Jarosława Wolińskiego ze Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej pt. “Zarys historyczny, zwyczaje i kuchnia dawnych Słowian”,
- inscenizacja z udziałem społeczności szkolnej oraz gości pt. “Orszak z darami dla rodziny królewskiej w Kozim Grodzie na Wyścigowej”, którą poprowadziła Pani Beata Krzych,
- ogłoszenie przez Panią Iwonę Majewską, Dyrektor SOSW wyników konkursów na “Najsmaczniejsze i najokazalsze ciasto starosłowiańskie” oraz na “Najładniejszy stragan słowiański”,
- pokaz i nauka tańców słowiańskich w wykonaniu Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej,
- zwiedzanie stoisk wystawców połączony z degustacją oraz udziałem w warsztatach kulinarnych, zielarskich i rękodzielniczych. Prezentowane stanowiska przygotowali:
- Słowiański Gród z Wólki Bieleckiej,
- Szkoła Branżowa SOSW przy ul. Wyścigowej w zawodach Kucharz oraz Ogrodnik,
- Dwór Choiny w Kazimierzówce,
- Szkoła Podstawowa nr 54 przy ul. Hirszfelda,
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie – Nadleśnictwo Świdnik,
- Stowarzyszenie Budzynianki z Kraśnika,
- Rodzice uczniów SOSW przy ul. Wyścigowej,
- Restauracja Rarytas z Piask,
- Warsztat Terapii Zajęciowej “Misericordia”,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia “Źródło” przy ul. Radzyńskiej,
- Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.
W inscenizacji pt. “Orszak z darami dla rodziny królewskiej w Kozim Grodzie na Wyścigowej” udział wzięli uczniowie oraz zaproszeni goście, którzy wcielili się w odgrywane role:
- Królowa: Klara S.
- Król: Jan J.
- Królewska Piastunka: Magdalena S.
- Rycerze: Paweł G i Kacper D.
- I para z Koziego Grodu na Wyścigowej: Natalia B., Kacper B.
- II para z Koziego Grodu na Wyścigowej: Karolina I., Sebastian O.
- Rusałki: Aleksandra W., Diana K.
- Wiedźmy: Daria I., Liliana
- Grodzianin z Koziego Grodu na Wyścigowej: Rafał Sz.
- Dzieci z Koziego Grodu na Wyścigowej: dzieci ze świetlicy szkolnej SP nr 52 na ul. Hirszfelda
- Giermkowie: Adaś, Kuba
- Goście z Grodu w Wólce Bieleckiej.
Przedstawienie zakończył występ muzyczny uczennicy Klary, która wspólnie z mamą zaśpiewała utwór “Stara Baśń” pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu Jerzego Hoffmana „Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem”:
“(…)
Znaki tamtych czasów są wśród nas
Nastrój, niekoniecznie trzeba mieć nastrój Wiatru, żeby wiatru chwycić się I poznasz ten świat, jakby ze szkła Może go stłuc jeden ruch ręką To był świat, jakby ze szkła Postaraj się o tym pamiętać Zanim spełnisz cud miłości Wybierz jedną z dróg”.W konkursach na “Najsmaczniejsze i najokazalsze ciasto starosłowiańskie” oraz na “Najładniejszy stragan słowiański” wzięli udział wystawcy, prezentujący swoje wyroby, produkty i usługi oraz uczniowie i rodzice Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Zadania polegały na artystycznym udekorowaniu stanowiska a także przygotowaniu ciasta zgodnie z tematyką wiodącą.
Celem rywalizacji było kultywowanie tradycji naszych przodków, promowanie produktów regionalnych, ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Intencją organizacji obu konkursów było także rozwijanie kreatywności, pasji i zdrowej rywalizacji oraz integracja zarówno międzyszkolna, jak też międzyśrodowiskowa.
Laureaci konkursu na “Najsmaczniejsze i najokazalsze ciasto starosłowiańskie”:
- I miejsce – Klara S. z mamą za wyrób “Słowiańskie ciasto z sękacza”
- II miejsce – Klasa III kz za wyrób “Słowiański korowaj weselny”
- III miejsce – Kamila L. z mamą za wyrób “Gryczak słowiański
Laureaci konkursu na “Najładniejszy stragan słowiański”:
- I miejsce – Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej
- II miejsce – Branżowa Szkoła Usługowa I stopnia w zawodzie Ogrodnik
- III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 54 – świetlica szkolna
Podczas wydarzenia wręczono również podziękowania sponsorom oraz rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w organizację uroczystości.
W SOSW przy ul. Wyścigowej kształcą się uczniowie w liceum ogólnokształcącym, technikum w zawodach: informatyk, masażysta oraz introligator, szkole branżowej w zawodach: kucharz i ogrodnik, szkole policealnej w zawodach: archiwista i florysta oraz w szkole przysposabiającej do pracy. Szkoła ma na swoim koncie wiele osiągnięć – uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach oraz projektach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Jarmark w materiale filmowym TVP 3 Lublin: “Żyj Zdrowo Zgodnie z Naturą”. Jarmark Regionalny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.