Przychodzi taki dzień, iż dziecko któregoś dnia wracające z przedszkola porusza rozmowę o nowym domowniku. Koleżanki i koledzy z przedszkola mają zwierzęta a ja nie. Dlaczego mamo? Pierwsza nasza myśl „A jak jesteś alergikiem co my zrobimy ze zwierzątkiem”. Wcale nie jest powiedziane, iż alergik nie może mieć czworonożnego przyjaciela.
Mając alergika w domu należy pamiętać, iż największym zagrożeniem są konie, króliki, drobne gryzonie. W ich przypadku uczulenie wywołuje samo zwierzę, ale też jego pokarm, żwirek, trociny, itp. Bardzo znanym alergenem jest koci, który utrzymuje się długo w domu po opuszczeniu pupila. Wśród psów należy uważać na zwierzęta śliniące się oraz te co gubią sierść.
Jakie objawy mogą nas zaniepokoić? Kaszel, katar, kichanie, pieczenie nosa, duszność, swędzenie, zapuchnięcie oczu, zmiany na skórze.
Gdy dziecko uczulone jest na jedno zwierzę, wcale nie musi oznaczać, iż inne zwierzę też będzie uczulać. Specjaliści twierdzą, iż samice zwierząt wytwarzają więcej alergenów niż samce.
Układ odpornościowy alergików reaguje na białka, które znajdują się w sierści zwierzęcia, ślinie lub moczu. Te białka to właśnie alergeny. Gdy dziecko będzie miało styczność z danym alergenem może odczuwać przez kilka miesięcy jego obecność. Może on przemieszczać się z dzieckiem na ubraniach lub innych przedmiotach.
Zwierzęta, które są wskazane dla alergików:
• Portugalski pies wodny, pudel, jamnik, labradoodle
• Kot rasy Sfinks – delikatny, ciepły i miły w dotyku, a co najważniejsze bez silnych kocich alergenów
• Kot rosyjski niebieski – co prawda ma futerko, ale badania potwierdzają, iż wytwarza mniej alergenu, który uczula, więc nie jest on w 100 % hipoalergiczny
• Gekon lamparci – niewielka jaszczurka bardzo przyjazna, łatwa w hodowli, a co najważniejsze nie uczula
• Maltańczyk – zamiast sierści posiada włosy, które nie uczulają
• Złota rybka – rybki to najlepszy hipoalergiczny przyjaciel dla naszych pociech
• Papuga
Ważne jest, aby pamiętać, gdy zwierzę nie posiada uczulających alergenów konieczna jest jego prawidłowa pielęgnacja. Częste czesanie psa, wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie. Dodatkowo należy pamiętać, iż po każdym kontakcie ze zwierzęciem należy myć ręce. Koniecznie przed zakupem zwierzątka spotkaj się z nim, pobądź chwilę i sprawdź czy nie wywoła on żadnych reakcji alergicznych.