Jakie suplementy diety są najlepsze na odrobaczenie?

swiatsupli.pl 1 rok temu

Choroby pasożytnicze mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a choćby życia bez względu na wiek czy posiadaną płeć. Tasiemiec, glista ludzka, owsiki oraz lamblia należą do tych najbardziej spotykanych, którymi możemy się zarazić na co dzień. Zakażenie nie daje niestety specyficznych objawów i często trudno o adekwatną diagnozę. W leczeniu niektórych pasożytów skuteczne są domowe metody oraz suplementy diety, inne natomiast wymagają zastosowania konkretnego specyfiku farmaceutycznego. W niniejszym artykule poruszymy kwestie odrobaczenia organizmu oraz odpowiemy na pytanie jak się skutecznie odrobaczyć.

Co to są pasożyty i jak się nimi zaraża?

Do pasożytów należą zarówno organizmy roślinne, jak i zwierzęce, które wykorzystują inne organizmy do zdobywania pokarmu – inaczej mówiąc, żyją dzięki żywicielowi. W przypadku ludzi atak następuje zwykle ze strony pasożytów zwierzęcych. Choroby pasożytnicze najczęściej wywoływane są przez pierwotniaki (głównie różne rodzaje lamblii), płazińce (najczęściej tasiemce) oraz obleńce (glisty, owsiki, włosienie).

Pasożytami zarazić możemy się niemal wszędzie – w pracy, szkole, domu, na wakacjach, w dużym mieście, czy też na wiejskiej łące. Wśród głównych czynników zakaźnych możemy z pewnością wyróżnić wodę skażoną jajami pasożytów, zarówno tę do picia, jak i do kąpieli. Kolejną drogę, którą robaki najczęściej trafiają do organizmu człowieka, stanowi pokarm – jest to przede wszystkim mięso wieprzowe czy nieumyte owoce i warzywa. Na kontakt z organizmami cudzożywnymi narażone są dzieci w przedszkolach, szkołach czy obozach. Niedokładnie umyte ręce stanowią bowiem doskonałą drogę przenoszenia się jaj pasożytów.

Jak rozpoznać pasożyty?

Rozpoznanie pasożytów nie jest łatwe, gdyż ich obecność w ludzkim organizmie daje nieswoiste objawy. Przebieg powszechnie występującej owsicy jest zwykle bezobjawowy, a jedyną charakterystyczną oznaką jest świąd w okolicach odbytu, ujawniający się najczęściej w godzinach nocnych. Z kolei w przypadku glisty ludzkiej najczęściej występują dolegliwości ze strony układu oddechowego – kaszel, niekiedy z odpluwaniem krwistej wydzieliny, wymioty oraz gorączka. Po pewnym czasie, wskutek zajęcia przewodu pokarmowego, pojawiają się brak apetytu, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, a także biegunka lub zaparcia. Podobne dolegliwości ze strony układu trawiennego występują w przypadku zakażenia tasiemcem.

W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów lub podejrzenia zakażenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu wykonania odpowiednich badań i podjęcia leczenia.

Jak się skutecznie pozbyć się pasożytów?

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia się pasożytami, należy przestrzegać kilku prostych zasad higieny: dokładnie myć wszystkie owoce i warzywa, myć ręce po powrocie do domu i każdorazowo po skorzystaniu z toalety, często wymieniać pościel oraz ręczniki, odrobaczać zwierzęta domowe i profilaktycznie również siebie. W przypadku, gdy doszło do zakażenia, powinniśmy natomiast zdecydować się na leczenie. Na rynku dostępne są zarówno leki na receptę, jak i bez recepty. Najbardziej popularne leki na odrobaczenie to te, które działają zarówno na larwy, jak i na jaja pasożytów:

  • albendazol – sprawdza się w przypadku owsików oraz glisty ludzkiej,
  • mebendazole – stosowany przy owsikach, gliście ludzkiej oraz włosogłówkach,
  • niklozamid – skuteczny, jeżeli chodzi o tasiemca.

W przypadku dorosłych osobników stosuje się pyrantel oraz prazykwantel.

Jak się odrobaczyć domowym sposobem?

Jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów ze strony naszego organizmu, a chcielibyśmy zadziałać na ewentualne pasożyty, możemy skorzystać z domowych sposobów.

Jeżeli zależy Ci na naturalnym odrobaczeniu, w tej kwestii z pewnością pomocne będą zioła takie, jak:

  • piołun,
  • ostropest,
  • mięta pieprzowa,
  • tymianek,
  • goździki,
  • korzeń omanu.

Wśród domowych sposobów na odrobaczenie stosowane są także wyciąg z czarnego orzecha oraz oleje: kokosowy, rycynowy, oregano. Świetnie sprawdzają się także pestki dyni, które są bogate w aminokwasy i kwasy tłuszczowe, w szczególności kukurbitynę, berberynę oraz palmatynę, które posiadają zdolność uszkadzania pasożytów, skutecznie je eliminując z naszego organizmu. Jak odrobaczyć się pestkami dyni? Należy spożywać świeże nasiona dyni, które można dodatkowo połączyć z tartą marchewką.

Suplementy diety – skutecznie na odrobaczenie

Jak się odrobaczyć naturalnie? Skuteczne mogą okazać się niektóre suplementy diety.

Probiotyki

Godne polecenia są probiotyki zawierające szczepy Lactobacilus plantarum, Lactobacillus acidophilus, Saccharomyces boulardii, a także bifidobakterie. Skutecznie utrudniają one rozwój pasożytów jelitowych, poprzez zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Probiotyk MyVIta dostępny TUTAJ.

Witamina C oraz cynk

Skutecznym środkiem w odrobaczaniu może okazać się także witamina C oraz cynk, które wspomagając funkcjonowanie układu odpornościowego, pomagają w walce z różnym rodzajem pasożytów. Wzmocnienie układu immunologicznego przekłada się bezpośrednio na zapewnienie jego skuteczniejszej pracy, co minimalizuje zarażenie się wszelkiego rodzaju pasożytami. Zarówno witamina C, jak i cynk odgrywają kluczową rolę w kontekście profilaktyki chorób pasożytniczych. choćby wówczas, gdy jaja pasożyta dostaną się do wnętrza ludzkiego organizmu, istnieje o wiele niższy poziom ryzyka rozwoju dorosłych postaci robaków, a co za tym idzie – wystąpienia robaczycy.

Wegańskie kapsułiki od Pharmovit kupisz TUTAJ.

Witamina A i selen

Naturalną obronę przed infekcjami pasożytniczymi stanowi również witamina A oraz selen. Ich regularne suplementowanie z pewnością przyczyni się do wzmocnienia naturalnych adekwatności ochronnych organizmu przed jego zainfekowaniem. Owe substancje odżywcze działają wielowymiarowo – począwszy od ochrony przed dostaniem się jaj do organizmu, zarówno drogą pokarmową, jak i kropelkową, a skończywszy na eliminacji pasożytów na wszystkich etapach rozwoju, które już zainfekowały układ pokarmowy.

Suplement od ForMeds skutecznie uzupełni niedobór selenu. Kliknij TUTAJ.

Ekstrakt z orzecha włoskiego

Wyciąg z orzecha włoskiego wykazuje działanie silnie odrobaczające oraz pobudzające trawienie. Pobudzając perystaltykę jelit pomaga zapobiegać namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz pasożytów. Zawiera szereg substancji czynnych, w tym juglon, który jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków.

Idź do oryginalnego materiału