Wapń to minerał niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci w każdym wieku – od niemowlęctwa, przez wczesne dzieciństwo, aż po okres dojrzewania. Niestety aż 42% z nich ma niedobory tego pierwiastka. Jakie funkcje pełni wapń w organizmie i jak dostarczać go w diecie dziecka?
Jakie funkcje pełni wapń w organizmie dziecka?
Wapń jest podstawowym składnikiem kości i zębów, co jest szczególnie ważne podczas ich intensywnego wzrostu i mineralizacji w pierwszych latach życia. Ponadto pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, co wpływa na koordynację ruchową i ogólną sprawność intelektualną dziecka.
Oprócz tego wapń uczestniczy w procesie skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego, co ma znaczenie zarówno dla aktywności fizycznej, jak i zdrowia układu krwionośnego. Uczestniczy on też w regulacji procesów krzepnięcia krwi, a tym samym w procesach gojenia się ran.
Nie bez znaczenia jest również wpływ wapnia na gospodarkę hormonalną i pracę enzymów. Jest on zaangażowany w wiele procesów metabolicznych toczących się w organizmie, dlatego jego odpowiedni poziom jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała.
Skutki niedoboru wapnia u dzieci
Niedobór wapnia u dzieci może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, które wpływają zarówno na ich rozwój fizyczny, jak i ogólne samopoczucie. Przede wszystkim pojawiają się zaburzenia w mineralizacji kości, które skutkują rozwojem krzywicy. Niedobór wapnia może zahamować prawidłowy wzrost dziecka, ponadto rośnie ryzyko osteoporozy w dorosłym życiu.
Ponieważ wapń buduje także zęby, jego niedobór oznacza osłabienie szkliwa, a w konsekwencji większe ryzyko próchnicy u dzieci. Ponadto proces wyrzynania się pierwszych zębów może zostać opóźniony, jeżeli zabranie wapnia.
Inne objawy niedoboru tego minerału to m.in.:
- osłabienie mięśni, a tym samym mniejsza ogólna sprawność fizyczna dziecka. W skrajnych przypadkach niedobór wapnia może prowadzić do tężyczki, czyli drgawek i niekontrolowanych skurczów mięśni,
- zaburzenia krzepnięcia krwi – wolniejsze gojenie się ran, większe ryzyko krwawień,
- osłabienie odporności i większa podatność na infekcje,
- większe ryzyko rozwoju nadciśnienia w przyszłości,
- problemy z zasypianiem,
- zaburzenia neurologiczne,
- drażliwość i płaczliwość.
Zapotrzebowanie na wapń u dzieci
Zapotrzebowanie na wapń zmienia się w zależności od etapu życia. W poniższej tabelce znajduje się zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia dzienne spożycie tego minerału w różnych okresach rozwoju dziecka.
Wiek | Zalecane dzienne spożycie wapnia [mg/dobę] |
0-6 miesięcy | 200 |
7-11 miesięcy | 260 |
1-3 lata | 700 |
4-9 lat | 1000 |
10-18 lat | 1300 |
Źródła wapnia w żywności
Wapń można znaleźć w wielu produktach spożywczych, warto więc włączyć je do diety dziecka, żeby zapewnić mu odpowiednią podaż tego minerału. Najważniejsze źródła wapnia to m.in.:
- produkty mleczne – mleko krowie i kozie, jogurty, twaróg, sery żółte i pleśniowe,
- warzywa zielone – brokuły jarmuż, szpinak, natka pietruszki,
- nasiona i pestki – migdały, sezam, słonecznik, chia,
- tofu,
- warzywa strączkowe – fasola, ciecierzyca,
- produkty wzbogacane w wapń – mleko roślinne, płatki śniadaniowe,
- woda wysokozmineralizowana.
Zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości wapnia jest najważniejsze dla ich zdrowego rozwoju i zapobiegania poważnym problemom zdrowotnym. Włączenie do diety bogatych w wapń produktów pomoże zaspokoić ich zapotrzebowanie na ten minerał i pozwoli uniknąć długotrwałych skutków jego niedoboru.
StockSnap/pixabay