Jakie cechy kliniczne determinują skuteczność biologicznego leczenia łuszczycy?

termedia.pl 3 tygodni temu

Potencjalną skuteczność danej terapii w obrębie poszczególnych podgrup pacjentów lepiej znać jeszcze przed zastosowaniem. Cennych danych dostarcza najnowsza metaanaliza z prestiżowego „The JAMA Dermatology”.



Leczenie biologiczne to dla wielu chorych istny game changer, za pomocą którego choroba przestaje dewastować zdrowie psychofizyczne. Jak każda metoda leczenia także i biologiczna wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych, nietolerancji etc. a w konsekwencji konieczności jej zaprzestania. Po drugie, charakterystyka kliniczna związana z odpowiedzią na leczenie lekami biologicznymi u pacjentów z łuszczycą nigdy nie była badana w metaanalizach, a przecież tego typu prace dostarczają najcenniejszych i najbardziej wiarygodnych danych.

Zespół duńskich naukowców z Copenhagen University Hospital przeprowadził metaanalizę dotyczącą skuteczności terapii biologicznych w danych podgrupach pacjentów; uwzględniono badania w których wyniki leczenia opisywano skalą PASI 75 lub PASI 90 po 12, 26 i/lub 52 tygodniach leczenia. Brano pod uwagę zarówno badania obserwacyjne, jak i randomizowane badania kliniczne. Posługując się uznanym i zwalidowanym algorytmem PRISMA przeszukano bazy danych PubMed, Embase i Web of Science, co w sumie dało 40 publikacji z udziałem aż 21 438 pacjentów.

Obliczono, iż skuteczność jakiejkolwiek terapii biologicznej (definiowanej jako PASI 90 po 6 miesiącach) maleje wraz z postępem wieku (o około 1 proc.), przy wywiadzie wcześniejszego stosowania tej grupy leków (spadek aż o 56 proc.), przy wyższym indeksie masy ciała (o 4 proc.), wcześniejszym paleniem tytoniu (spadek o 19 proc.) i aktualnym nałogu (22 proc.). Powyższe dane uzyskano dzięki badaniom obserwacyjnym; randomizowane z kolei pokazują, iż tylko BMI wynoszące 30 lub więcej było negatywnie powiązane z odpowiedzią na leczenie (PASI 90 po 3 miesiącach) o około 43 proc.

Ta metaanaliza pokazała, iż pacjenci z łuszczycą, którzy palą lub palili w przeszłości, a także pacjenci, którzy w przeszłości stosowali leki biologiczne, byli w starszym wieku lub mieli wyższe BMI, wykazują gorszą reakcję na leki biologiczne. Należy jednak pamiętać, iż te wnioski ustalono na podstawie badań obserwacyjnych, stąd ich wiarygodność nie jest jednoznaczna.

Idź do oryginalnego materiału