Jakie badania powinna wykonać przyszła mama? ABC badań dla planujących ciążę

zdrowie.interia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Czas ciąży to szczególny okres w życiu kobiety. Zaczynamy dbać o siebie dużo intensywniej i dokonywać bardziej rozważnych wyborów, bo odpowiadamy za kogoś jeszcze. Część z nas, jeszcze zanim zajdzie w ciążę, podejmuje decyzję o przygotowaniu się do niej - nie tylko kompletujemy wyprawkę i wybieramy imiona, ale przede wszystkim przygotowujemy się medycznie. Dzisiaj o tym, jakie badania warto wykonać, gdy przygotowujemy się do zajścia w ciążę, jeszcze zanim zlecą nam cokolwiek lekarz ginekolog i internista.


Badania podstawowe. Od czego zacząć?


Z całą pewnością w pierwszej kolejności przed myślą o prokreacji warto pochylić się nad własnym zdrowiem. Zdrowa i bezpieczna mama to nie tylko zdrowe dziecko, ale też łatwiejsza i bezpieczniejsza ciąża. Dlatego na sam początek proponuję badania najbardziej podstawowe, które dadzą nam szereg użytecznych informacji o tym, jaki jest stan naszego zdrowia. Należą do nich:
morfologia krwi z rozmazem,badanie ogólne moczu,próby wątrobowe,lipidogram.


To badania, które powinien raz do roku wykonywać każdy, już zwłaszcza przyszła mama. W stosunkowo niewielkiej ilości danych otrzymujemy bardzo dużo informacji. Dowiadujemy się m.in. o:Reklama


stanie układu krwionośnego,podejrzeniu infekcji,poziomie hemoglobiny i możliwym niedoborze żelaza/anemii,pracy nerek,pośrednio o gospodarce glukozowej,funkcjonowaniu wątroby,stanie naczyń krwionośnych.
Z tego względu należy badania te potraktować jako obowiązkowe przed planowaną ciążą.


Sprzyjanie zdrowej ciąży i łatwiejszemu porodowi


Przyszła mama powinna oznaczyć także poziom glukozy i insuliny. Gospodarka glukozowa to jeden z najważniejszych predyktorów, czy ciąża będzie zdrowo się rozwijać i zakończy się bezpiecznym porodem. Dzieci matek o nieustabilizowanej gospodarce glukozowej (zwłaszcza z cukrzycą, ale też ze stanem przedcukrzycowym) rodzą się często z cukrzycą, z za wysoką masą urodzeniową lub przychodzą na świat przez poród z komplikacjami. Z tego względu warto przed ciążą skontrolować swój poziom glukozy i insuliny, i zrobić to przynajmniej dwukrotnie w kilkutygodniowym odstępie czasu.
Utrzymaniu ciąży sprzyja również adekwatna praca tarczycy, co z kolei ma miejsce dzięki adekwatnemu wydzielaniu TSH przez przysadkę mózgową. Pomimo iż zakres prawidłowych wartości TSH jest stosunkowo wysoki (nawet do 4,5 µU/ml), coraz częściej mówi się, iż kobiety w wieku rozrodczym powinny utrzymywać TSH na poziomie do 2,5 lub choćby do 1,5 µU/ml i postuluje się o zmianę zakresu referencyjnego dla TSH. Z tego powodu warto kilkukrotnie oznaczyć TSH przed planowaną ciążą, mając na uwadze wyższe prawdopodobieństwo utrzymania i donoszenia ciąży przy niskich jego zakresach.


Najważniejsze witaminy dla maluszka


Rozwój tzw. cewy nerwowej, z której powstanie mózg i centralny układ nerwowy płodu, ma miejsce już w pierwszych tygodniach ciąży. Do prawidłowego przebiegu tego procesu niezbędne są przede wszystkim dwie witaminy z grupy B: kwas foliowy i kobalamina. Ich wartości powinny mieścić się w zakresach referencyjnych lub choćby w ich górnych granicach u przyszłej mamy, aby zagwarantować adekwatny rozwój mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Dlatego warto przed planowaną ciążą oznaczyć poziomy tych dwóch składników odżywczych i w razie wskazań - rozpocząć ich suplementację. Wady cewy nerwowej, powstające w pierwszych etapach rozwoju płodu, są zwykle nieodwracalne, a możemy zapobiegać im w tak łatwy sposób dzięki badaniom.


Wirusy i choroby


Aby mieć pewność, iż przyszła mama nie przekaże dziecku "w gratisie" chorób, które przenoszą się przez łożysko i są szczególnie groźne dla rozwijającego się płodu, warto przed zajściem w ciążę wykonać oznaczenia:
antygenu HIV,antygenu WZW typu B - HBs Ag,przeciwciał na cytomegalię,przeciwciał na toksoplazmozę,przeciwciał na różyczkę.
Badania te pozwolą wykryć aktywną infekcję oraz w przypadku przeciwciał - posiadanie odporności na patogen. Badania te zleci z pewnością lekarz prowadzący ciążę po tym, jak ją potwierdzi, ale warto już wcześniej wiedzieć, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko przeniesienia infekcji na płód i podjąć stosowne do tego działania.


Potencjalny niedobór


Ponieważ większość z nas, Polaków, cierpi na niedobór witaminy D3, która niezbędna jest m.in. do prawidłowej gospodarki wapniem, warto przed planowaną ciążą oznaczyć jej poziom i w miarę potrzeb podjąć suplementację. Duża część z nas, kobiet, przynajmniej raz w życiu zmagała się lub będzie zmagać się z niedoborem żelaza, co ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na poziom hemoglobiny, ale także na poczucie zmęczenia, apatię i brak sił. Warto zatem także oznaczyć swój poziom żelaza i komponenty gospodarki żelazowej - ferrytynę i transferrynę, aby w okres ciąży wchodzić w pełni sił i witalności.


Badania hormonów, ginekolog i dentysta


Łatwość zajścia w ciążę i utrzymania jej zależy od wielu czynników, niewątpliwie jednak głównie od hormonów i ich równowagi. Z tego względu przed planowaną ciążą należy oznaczyć profil hormonów płciowych:
estradiolu,testosteronu,FSH,LH.
Utrzymanie odpowiednich proporcji tych hormonów zagwarantuje prawidłową ciążę i jej terminowe donoszenie.
Panie planujące macierzyństwo powinny również bezwzględnie dysponować aktualnym wynikiem cytologii szyjki macicy, badaniem USG narządów rodnych i być "na bieżąco" ze swoim ginekologiem, aby ewentualne wątpliwości rozwiewać już na wstępie.
Coś, o czym często zdajemy się zapominać, przygotowując się do ciąży, to zdrowie naszych zębów. Nieleczone zakażenia w obrębie zębów i zębodołów mogą prowadzić choćby do poronienia, dlatego dobrze byłoby zaprzyjaźnić się również z dentystą i wyleczyć ewentualne ubytki, zanim na dobre pomyślimy o dziecku.
Źródła:
Dembińska - Kieć A., Naskalski J. W. (red.), Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2002.
Praca zbiorowa, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2023.
https://www.gabinetginekologiczny.com.pl/2024/02/26/jakie-badania-przed-ciaza-warto-wykonac/.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału