Muzyka łagodzi obyczaje… a także głód i stres? Dr Helen Coulthard, ekspertka od zachowań żywieniowych na De Montfort University ogłosiła wyniki niecodziennego eksperymentu. Ustalono, które zespoły i wokaliści najlepiej tłumi chęć na niezdrowe jedzenie i łagodzi stres.
Zajadanie stresupo ciężkim dniu w pracy? Z nerwów sięgacie po niezdrowe jedzenie? Właśnie rozpadł się wasz związek i szukacie ukojenia w pustych kaloriach? Okazuje się, iż rozwiązać ten problem może muzyka. Przeprowadzono badanie, by ustalić, która muzyka najlepiej powstrzymuje od jedzenia z nerwów. Przeanalizowano ile przekąsek jadły kobiety po wprowadzeniu w smutny nastrój. Następnie podobnuy test przeprowadzono po słuchaniu określonych piosenek i zespołów. W ten sposób naukowcy ustalili jaka muzyka najlepiej łagodzi negatywne emocje i zajadanie stresu.
Muzyka w diecie. Jakie dźwięki łagodzą zajadanie stresu?
Jak podsumowała Helen Coulthard, jak muzyka lagodząca stres najlepiej sprawdziły się piosenki „Back To Black” Amy Winehouse, „Mockingbird” Eminema i „In The End” grupy Linkin Park. Okazało się, iż kobiety słuchające „Fix You” Coldplay czy „Lay Me Down” Sama Smitha jadły aż o jedną trzecią mniej niezdrowych przekąsek. Podobne działanie wykazali tacy artyści jak Stormzy, Nicki Minaj, Ariana Grande, Lana Del Ray i Ed Sheeran.
Kobiety, które słuchały muzyki wyzwalającej uczucie złości lub smutku, zjadały połowę ilości chipsów i słodyczy w porównaniu do ochotniczek, które nie słuchały muzyki w czasie trwania badania – podaje Poradnik Zdrowie.
Helen Coulthard zaleca słuchanie muzyki, którzy żyją w stresie i podjadą niezdrowe przekąski. Uważa, iż odpowiednio dobrana muzyka może być ważnym elementem diety i pomoc zrzucić nadprogramowe kilogramy. Podejrzewa, iż adekwatności muzyki udowodnione w badaniu wynikają z uwalniania hormonów szczęścia takich jak dopamina i serotonina.
Szkoda, iż nie sprawdzono jak na stres i apetyt wpływają np. śpiewające siostry Godlewskie…
Myślę, iż chodzi o to, iż jeżeli jesteśmy zestresowani, możemy czuć pokusę do robienia czegoś, co sprawi, iż poczujemy się lepiej. Skutkuje to nieświadomym sięganiem po jedzenie, ponieważ zapewnia ono dawkę dopaminy i serotoniny, które sprawiają, iż czujemy się lepiej.” – powiedziała Annemieke van den Tol, psycholog muzyki z University of Lincoln i współautorka badania.
Muzyka jak przyprawa zmienia smak potraw
Nie jest to pierwsze badanie dotyczące powiązania muzyki z jedzeniem i nawykami żywieniowymi.Prof. Charles Spence z Uniwersytetu w Oksfordzie od lat udowadnia, iż muzyka może zmienić smak i aromat potraw. Wyniki badań ekspertów z Uniwersytetu w Manchesterze potwierdziły m.in., iż hałas może zmniejszyć wrażliwość na cukier, sól i inne przyprawy. Okazuje się, iż pod wpływem określonej wibracji dźwięku nasz mózg może reagować na jedzenie nieco inaczej ma smak i zapach.