Jak żyć długo i w dobrym zdrowiu? Mieszkańcy tego miasteczka wiedzą. Poznaj ich sekret

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Długowieczność Źródło: Shutterstock / DenisProduction.com


Długie i zdrowe życie to marzenie wielu osób. We Włoszech jest miasteczko, gdzie średnia długość życia mieszkańców wynosi ponad 90 lat. Poznaj sekrety ich długowieczności i skorzystaj z tej wiedzy.


Miasteczko Campodimele wita przybyszy tablicą z napisem „Miasteczko długowieczności”. Lekarze i naukowcy postanowili ustalić, czemu mieszkańcy tego właśnie miejsca cieszą się tak dobrym zdrowiem i dożywają późnego wieku, mają niskie ciśnienie krwi i dobry poziom cholesterolu oraz występuje tu kilka przypadków nowotworów i otyłości. Średnia długość życia wynosi tam dziewięćdziesiąt pięć lat.


Niewątpliwie jednym z ważnych czynników jest czyste górskie powietrze, spokój charakterystyczny dla wiejskiego życia i stała umiarkowana aktywność fizyczna.


Jednak wydaje się, iż głównym sekretem jest dieta, oparta na zdrowym, nieprzetworzonym jedzeniu. Ten sposób odżywiania, charakterystyczny dla mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, jest uważany za jeden z najzdrowszych na świecie. Co ciekawe, dieta śródziemnomorska została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Dr Eamon Laird z Dublina potwierdził ostatnio ten fakt, podkreślając, iż zawarte w tej diecie składniki, takie jak: duże ilości błonnika, dobre tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminy i mineraływpływają pozytywnie na cały organizm.


5 filarów diety mieszkańców Campodimele i coś więcej


Spożywanie bardzo dużej ilości warzyw, przede wszystkim strączkowych, takich jak fasola czy ciecierzyca. Warzywa są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Aktualna piramida zdrowego odżywiania zaleca jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Z kolei warzywa strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego, które jest niezbędne do wzrostu i naprawy tkanek ciała oraz błonnika, który spowalnia proces trawienia i pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi na dłużej.


Bardzo mała ilość czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych w diecie. Badania naukowe wykazały, iż czerwone mięso zawiera duże ilości niezdrowych kwasów nasyconych, oraz iż istnieje zależność pomiędzy spożyciem dużej ilości czerwonego mięsa a występowaniem nowotworów, szczególnie jelita grubego, żołądka i trzustki.


Spożywanie dużej ilości, przede wszystkim tłustych, ryb morskich. Udowodniono, iż tłuste ryby morskie typu sardynka czy makrela zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które mają pozytywny wpływ na serce i mózg, wpływają na odporność oraz witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowych kości i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych w tym cukrzycy i nowotworów.


Niska zawartość soli w diecie – tylko 4 gramy dziennie, czyli poniżej zalecanej w tej chwili przez naukowców ilości 5 gramów dziennie. Dla porównania średnie dzienne spożycie soli w Polsce wynosi ok. 10 g na osobę. Podwyższona zawartość soli w diecie podnosi ciśnienie krwi, zwiększając w ten sposób ryzyko udarów i zawałów serca. Spożycie dużej ilości oliwy z oliwek extra virgin, bogatej w witaminy A, B, E i C i przede wszystkim zawierającej wiele cennych polifenoli, czyli substancji pochodzenia roślinnego, o działaniu przeciwutleniającym. Bardzo istotny jest też fakt, iż oliwa składa się ze zdrowego dla serca tłuszczu jednonienasyconego, a głównym kwasem tłuszczowym w niej wstępującym (73%) jest kwas oleinowy, który zmniejsza stany zapalne w organizmie.


Eliminacja z diety mocnych alkoholi na rzecz małych ilości czerwonego wina zawierającego flawonoidy, które wykazują korzystne działanie na serce i układ krwionośny. Na szczególną uwagę zasługuje resweratrol, który hamuje rozwój komórek nowotworowych oraz kwercetyna, która wykazuje silne działanie przeciwzakrzepowe. Należy pamiętać, iż zalecana dawka wina to jeden kieliszek dziennie.


Ostatnim sekretem mieszkańców Campodimele jest stały i codzienny kontakt z innymi ludźmi, budowanie swojej wspólnoty, co sprawia, iż życie jest nie tylko długie, ale i dobre.
Idź do oryginalnego materiału