Zamiast kupować gotowy kisiel, miej zawsze w domu mąkę ziemniaczaną. Ten jeden tani i prosty składnik wystarczy, aby wyczarować kisiel z soku, kompotu czy owocowego musu.
Jak się robi kisiel?
Kisiel to po prostu półpłynny deser przygotowany z soku lub gotowanych owoców i zagęszczony mąką ziemniaczaną, która nadaje mu charakterystycznej konsystencji. To właśnie za sprawą skrobi, która pęcznieje podczas gotowania, kisiel gęstnieje. Gęstość deseru zależy od tego, ile mąki dodamy. Zasada, jeżeli chodzi o proporcje, jest prosta: na litr płynu daje się zwykle 2-3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej. Ważne: mąkę ziemniaczaną trzeba najpierw zawsze wymieszać z częścią zimnej wody (lub soku czy kompotu), a dopiero potem dodać do gotującej się reszty (dokładnie tak samo, jak przy robieniu kupnego kisielu).
Z czego zrobić kisiel?
Sposobów na domowy kisiel jest kilka. Można go zrobić z:
kompotu (zarówno z owoców sezonowych, jak i mrożonych),
przecieru (musu) owocowego,
świeżych lub mrożonych owoców (krótko rozgotowanych),
soku owocowego.
W deserze mogą znaleźć się całe owoce, ale można je też zmiksować (lub przetrzeć), albo wykorzystać sam płyn (jeśli mowa o kompocie czy soku). Przygotowując domowy kisiel, masz pełną kontrolę nad tym, ile cukru do niego dodajesz. Kisiel można także posłodzić miodem lub domowym syropem (np. z malin).
Jeśli masz świeże lub mrożone owoce, wystarczy, iż w rondelku dodasz do nich odrobinę wody i chwilę pogotujesz (aż zaczną się lekko rozpadać). Potem już wystarczy dodać do owoców zimną wodę wymieszaną z mąką ziemniaczaną.
Jak podawać domowy kisiel?
Domowy kisiel dobrze smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można go podawać z dodatkiem świeżych owoców, ziół (miętą czy melisą), z owocowymi sokami czy odrobiną śmietany lub mleka kokosowego.
Czy kisiel jest zdrowy?
Kisiel to lekki i pożywny deser, który podaje się choćby rekonwalescentom i małym dzieciom. Gotowane krótko owoce i owocowe przeciery sprawiają, iż jest pełen witamin i mikroelementów. Delikatny kisiel zadziała osłaniająco na żołądek i pomoże uporać się z lekkimi niestrawnościami.